Onko kellään täällä kokemuksia valdoxanin käytöstä?lihottaako?mä oon todella uupunu eri lääkekokeiluihin ja väsynyt masennuksen kanssa taisteluun...itsari ajtuksia pää täynnä....ja mietityttää valdoxanin aloitus tai oikeastaan pelottaa.annos ois 25mg viikko ja nosto 50mg, onko toi iso annos?
kiitos etukäteen jos joku kertoisi kokemuksista ja miten valdoxan toimii?
Valdoxan
17
5376
Vastaukset
- hgtypöla
. Mitä Valdoxan on ja mihin sitä käytetään
Valdoxan (agomelatiini) kuuluu masennuslääkeryhmään ja sinulle on määrätty Valdoxania masennuksen hoitoon.
Masennus on jatkuva mielialahäiriö, joka vaikuttaa jokapäiväiseen elämään. Masennuksen oireet ovat eri henkilöillä erilaisia, mutta usein esiintyy syvää surun tunnetta, arvottomuuden tunteita, mielenkiinnon katoamista tavanomaisiin kiinnostuksen kohteisiin, unihäiriöitä, hitauden tunnetta, ahdistuneisuutta ja painon vaihtelua.
Masennusta on hoidettava riittävän pitkään, vähintään 6 kuukauden ajan, jotta oireiden pysyminen poissa voidaan varmistaa.
3. Miten Valdoxania otetaan
Ota tätä lääkettä juuri siten kuin lääkäri on määrännyt tai apteekkihenkilökunta on neuvonut. Tarkista ohjeet lääkäriltä tai apteekista, jos olet epävarma. Valdoxanin vaikutusta vähintään 75-vuotiaisiin potilaisiin ei ole dokumentoitu. Valdoxania ei siksi saa käyttää tämän potilasryhmän hoitoon.
Suositeltu Valdoxan-annos on yksi tabletti (25 mg) nukkumaanmenoaikaan. Lääkäri voi joissakin tapauksissa määrätä suuremman annoksen (50 mg), jolloin otetaan kaksi tablettia yhtenä annoksena nukkumaanmenon yhteydessä. Valdoxanin vaikutus masennusoireisiin ilmaantuu vaikeimmin masentuneilla kahden viikon kuluessa hoidon aloittamisesta. Lääkäri voi jatkaa Valdoxan-hoitoasi, vaikka voisitkin jo paremmin, jotta masennuksesi uusiutuminen voitaisiin estää.
Älä lopeta lääkitystäsi ellei lääkärisi ole niin kehottanut, vaikka tuntisitkin vointisi paremmaksi.
Valdoxan otetaan suun kautta. Tabletti niellään kokonaisena vesilasillisen kanssa. Valdoxan voidaan ottaa ruokailun yhteydessä tai erikseen.
Lääkärisi ottaa laboratoriokokeita varmistaakseen että maksasi toimii asianmukaisesti. Kokeita otetaan hoidon alussa ja sen jälkeen määräajoin, tavallisesti 3 viikon, 6 viikon, 3 kuukauden ja 6 kuukauden kuluttua. Jos lääkäri suurentaa annoksen 50 mg:aan, laboratoriokokeet on tehtävä tämän annoksen käytön alussa ja sen jälkeen säännöllisesti hoidon aikana, tavallisesti 3 viikon, 6 viikon, 3 kuukauden ja 6 kuukauden kuluttua. Tämän jälkeen kokeita otetaan, jos lääkäri katsoo ne tarpeellisiksi.
Älä ota Valdoxan-tabletteja, jos maksasi ei toimi asianmukaisesti.
Jos sinulla on munuaisten toimintahäiriöitä, lääkäri arvioi tilasi yksilöllisesti selvittääkseen, onko Valdoxan-hoito sinulle turvallinen.
6. Pakkauksen sisältö ja muuta tietoa
Mitä Valdoxan sisältää
- Vaikuttava aine on agomelatiini. Yksi tabletti sisältää 25 mg agomelatiinia.
- Muut aineet ovat:
• laktoosimonohydraatti, maissitärkkelys, povidoni, natriumtärkkelysglykolaatti tyyppi A, steariinihappo, magnesiumstearaatti, vedetön kolloidinen piidioksidi, hypromelloosi, glyseroli, makrogoli, keltainen rautaoksidi (E 172) ja titaanidioksidi (E 171)
• painomuste: shellakka, propyleeniglykoli ja indigotiinialumiinilakka (E 132).- SariLapista
Mihin unotuivat haittavaikutukset?
No on kovia aineita tuossa pillerissä. Alumiinilakka ja muutama muu pillerin aineosa on syöpää aiheuttava. Vaikka tuntuu että sitä on vähän yhdessä pillerissä, niin jo vuodessa näitä aineita kertyy elimistön, maksaan enemmänkin.
Tässä ihan vertailun vuoksi nämä B- vitamiinivalmisteet ja D- vitamiinituotteet, joita mainostetaan tuolla luontaistuotepuolella etteivät ne kerry elimistöön, mutta kyllä kertyvät ja maksa saa siitä osansa. li kaikessa se on se kaupallisuus ja halu päästä toisten lompakolle vaikka väkisen. Ihan sitten kerrotaan puppua asioista. Lääkäri sitten vaan ihmettelee miksi maksa-arvot ovat koholla. - Anonyymi
SariLapista kirjoitti:
Mihin unotuivat haittavaikutukset?
No on kovia aineita tuossa pillerissä. Alumiinilakka ja muutama muu pillerin aineosa on syöpää aiheuttava. Vaikka tuntuu että sitä on vähän yhdessä pillerissä, niin jo vuodessa näitä aineita kertyy elimistön, maksaan enemmänkin.
Tässä ihan vertailun vuoksi nämä B- vitamiinivalmisteet ja D- vitamiinituotteet, joita mainostetaan tuolla luontaistuotepuolella etteivät ne kerry elimistöön, mutta kyllä kertyvät ja maksa saa siitä osansa. li kaikessa se on se kaupallisuus ja halu päästä toisten lompakolle vaikka väkisen. Ihan sitten kerrotaan puppua asioista. Lääkäri sitten vaan ihmettelee miksi maksa-arvot ovat koholla.Älä puhu Sari puppua. Tuo E132 on täysin normaali väriaine, joka ei kerry elimistöön eikä sisällä mitään alumiiniä eikä muutakaan metallia.
- Linda4
Minä jouduin lopettamaan Valdoxanin käytön, koska se lyhensi yöuntani niin, että nukuin vain n. 4-5 tuntia yössä. Masennukseen ei juurikaan vaikuttanut, tosin käytin sitä vain n. 5 viikkoa. Palasin Cipralexiin, joka sopii minulle paremmin.
- valdo
Linda4 kokeilitko 50mg annoksella?tai onko muilla tietoo tehooko se annostus paremmin uniin?
- ..........
Annos kai on joko 25 - 50 mg.
Keskustelua:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8477830
Jotkut haukkuvat kaikkia lääkkeitä ja lääkebisnestä aivan kuin sairaat saisivat parempia lääkkeitä, jos joku kehittäisi niitä harrastuksenaan. Jotkut myös valehtelevat eli keksivät kauhukertomuksia lääkkeistä, joita eivät ole edes käyttäneet.- muistmattomuusseuraa
Masennuslääkkeet aiheuttavat dementiaa. Lue Googlesta. Totta on.
- VaatehuoneenSimo2
Itse käyttänyt 25 mg 1,5 kk, sitten 50 mg nyt pari viikkoa, kun yöunet jäivät muuten liian lyhyiksi.
Nyt tuntuu, ettei 50 mg enää riitä. En tiedä, voiko tuota nostaa enää. Aika noeasti tottuu tähän. Eli herää liian aikaisin.
Vaikutus masennukseen päivisin on pieni, mutta havaittavissa. Ei poista mitään, mutta vie terävimmät kulmat. Ei tunnu kaikki niin isoilta ongelmilta.
Samat sivuvaikutukset kuin melatoniinilla, eli silloin tällöin menee yöunet kokonaan (en siis nuku sekuntiakaan sen yön), sekä levottomat jalat.
Ei ole köyhien lääke, n 4 euroa / pv - tai 2,50/pv jos ostat kerralla 3 kk (muuten et saa korvaustakaan).- 89341211145776
Siinä se taas nähdään. Rahat pois periaatteella ja myyjien taskuun. Kivahan se on kirjoittaa jokin turhanpäiväinen resepti ja ohjata asiakas apteekkiin tuhlaamaan rahojaan.
- Miukuliu
Nukkumisesta ko. lääkkeellä on oma kokemukseni, että ei auta edes isommalla annoksella. Masennukseenkin on Venlafaksiini auttanut paremmin. Mutta tuokin on tietysti yksilöllistä.
- 235453
Paras masennuslääke mitä itse kokeillut. Masennukseni oli ehkä kaikista pahimmillaan kun aloitin Valdoxanin, oli silloin opiskelut ja tuntityösopimus mutta makasin sängyssä päivät ja join alkoholia illat että sietäisi oloa. Valdoxanin aloituksen jälkeen huomasin jo toisella viikolla että oli enemmän toivoa tulevaisuudesta ja motivaatiota selvittää ongelmiani. Työnteko ja opiskelut alkoivat sujumaan jonkin verran paremmin jo pari viikkoa Valdoxan aloituksen jälkeen.
Käytin Valdoxania noin 4kk, eka kk 25mg ja loput 50mg ja olo parantui jatkuvasti ainakin 2 ensimmäisen kk aikana. Lopetin kun psykiatri vaihtoi työpaikkaa ja unohti uusia reseptin, en kysellyt perään kun oli aika kallis lääke opiskelijalle. Tuon jälkeen olen nyt selvinnyt 3 vuotta ilman masennuslääkkeitä.
Sivuoireita ei ollut ollenkaan koko kuurin aikana. Suuria uniongelmia minulla ei ollut aiemminkaan, mutta Valdoxan ehkä hieman auttoi nukahtamaan nopeammin. Seksuaalisivuvaikutuksia ei ollut.
En huomannut että lihottaisi mitenkään ja eihän tämän pitäisikään lihottaa. Tosin silloin oli sellainen elämäntilanne että paino oli pienimpiä ongelmistani. Sillä tavalla kyllä auttoi painonhallinnassa että alkoholinkulutus ja siihen liittyvä roskaruoan syöminen väheni kun mieliala parantui.
Itsellä ei SSRI:t ja moklobemidi auttaneet masennukseen. Venlafaksiinista liian pahat sivuoireet. Valdoxan olikin siksi paras lääke mitä olen kokeillut. Sehän myös tämän kevään suuressa lääketutkimuksessa listattiin parhaiten tehoavien ja vähiten sivuoireita aiheuttavien joukkoon ja omat kokemukset vahvistaa tämän.- 674300967898765
Valdoxan juoksutti ruokakauppaan . Paino nousi 81 kiloa seitsemän kuukauden käytön aikana. Nyt yritän liikunnalla ja personal trainerin avulla saada tätä painoo alas.
- Eiläälle
Valdoxan valvotti minua kovasti joten lopetin sen
- 27kiloatuli
Lihoin 27 kiloa puolessa vuodessa eli lääke lisäsi turvotusta ja samalla ruokahalua.
- wertertre
Ootko varma että johtui lääkkeestä? Lihominen ei kuulu Valdoxanin yleisiin haittavaikutuksiin toisin kuin joillakin muilla masennuslääkkeillä.
Eihän se lääke laita ruokaa suuhusi.
- 9182
Itse käyttänyt nyt 1 kk 25mg annoksella. SSRI lääkkeet ei minulle käy, niiden tuoman haitan takia minun toiseen sairauteen. Ennen Valdoxania heräsin toistuvasti keskellä yötä, eikä uni enää tullut. Nyt en enää herää yöllä niin, että en saisi enää unta, joten koen että lääke on auttanut. Tosin joskus tulee herättyä n. 5 aikaan aamusta ja ei enää uni tule, mutta sehän on normaalia että välillä niinkin. Aamupäivän väsymys on kyllä lisääntynyt ja tuntuu että joinakin aamuina on ihan tokkurassa. Masennustakin se on mielestäni lieventänyt, vie ahdistukselta ns. ne pahimmat piikit pois vaikka tosin on vielä alakuloisempiakin päiviä. Itseäni tuo mahdollinen lihoaminen sivuvaikutuksena pelottaa, kun netistä saa just lukea että joku on lihonnut lääkkeen käytön aikana monia kiloja. Tokihan se oma syöminen ja liikkuminen vaikuttaa. Aijon kyllä jatkaa lääkettä toistaiseksi.
- Tympeää
Valdoxan sivuvaikutuksista ei puhuta joten lukekaa pakkaus seloste. Erittäin harvinainen sivuvaikutus eli kuolema. Aiemmin siellä on hepatiitti ja maksan siirrot. Tosin lääkärin pitää huolehtia maksa arvojen mittaamisista. Minulle se toimii yöunien suhteen ja vasta yli viikko syöty. Vetää mielen alas mutta kuuluu ensin asiaan paitsi tämä on tappolääke. Toimii mutta onko järkeä kerätä maksa myrkkyä täyteen. Vanhat trisykliset toimivat usealle joskin ne todella lihottavat. Edullisia hinnoiltaan. Tämä on niin kallis lääke ja en haluaisi maksaa pistää hajalle. Mieliala parani joten nyt jo näen että olen idiootti. Ehkä se sänky on parempi paikka itkeä ja raahautua kauppaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374936- 823506
- 302953
- 612935
- 82757
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552280- 391778
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91700- 181691
- 161584