lääke kuurin anto

eläin lääkäri määräsi 10 kpl.tab.kuurin virtsatie tulehduksen johdosta. 2 aiempaa kertaa toinen lääkäri pisti piikkinä kuurin ei ongelmaa. nyt kaupungin lääkäri antoi tabletti kuurin .mutta ei onnistu anto kun ei niin ei onko vast.kokemuksia kiitos
6104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jotkut syö ruuan mukana kiltisti.. jonkun herkun yleensä mm. maksamakkaran..

sitten meillä käytettiin tätä, mitä suosittelen, ettei kissan tarvitse kärsiä lääkkeen pahasta mausta --> http://www.kivutonverkkokauppa.fi/fi/shop/koira/pilleriruisku buster

todella helppokäyttää, kunhan nostaa ensin kissan päätäniin, että se katsoo ylöspäin. Sitten varovasti yrität työntää sormella taikka ruiskulla sen suupieliä, niin, että kissa aukaiseen suunsa. Sitten vaan nopeasti ruiskutat lääkkeen.

Äänestä
  • kiitos vastauksesta ja vinkistä

    Äänestä

yksi konsti on liettää pilleri veteen ruiskussa ja ruiskuttaa suuhun.

Äänestä

Kannattaa ensin varmistaa että lääkkeen saa liuottaa veteen ja liukeneeko se miten helposti.
Itse annan tabletit niin että kissa tukevasti jalkojen väliin ja sitten tavallaan istun kissan päälle. Kun pidän omat jalkaterät hyvin yhdessä niin kissa ei pääse pakittamaan pois ja minulla on molemmat kädet käytettävissä. Pistän tablettiin vähän voita päälle, kissaa päästä kiinni, suu auki ja nopealla liikkeellä tabletti pitkälle kurkkuun ja suu kiinni.
Tablettien antoa kannattaa harjoitella jo pentuna niin se ei sitten aikuisena tuota niin paljon vaikeuksia. Itse annoin esim. vitamiinitabletteja silloin tällöin kissoille juuri harjoittelun takia. Samoin ruiskulla annoin vettä, maitoa tai lihalientä, jotain mikä maistuin hyvälle niin nykyään sekin onnistuu pakon edessä aika helposti.

Äänestä

Mun kissa syö vaivatta Fortekor-tabletinsa munuaisvaivoihin, kun murskaan sen aluksi jauheeksi ja sekoitan sitten Vitakraft Lachs/Salmon Cat Liquid Snack-kastikkeeseen. On saatavana paitsi lohen- myös kananmakuisena, mutta mun kissa tykkää lohenmakuisesta. Annan iltapäivällä kun tulen töistä, ennenkuin annan kissalle muuta ruokaa, ja kissani litkii onnellisena herkkunsa. Näitä Liquid snack- kastikkeita saa ainakin Stockmannin lemmikkiosastoilta ja voi myös tilata Zooplussasta.

Äänestä
  • kiitos vinkistä . mutta kissa kranttu ei kelpaa kastike pohjainen ruoka vain geelimainen ruoka maistuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


karppa boy kirjoitti:

eläin lääkäri määräsi 10 kpl.tab.kuurin virtsatie tulehduksen johdosta. 2 aiempaa kertaa toinen lääkäri pisti piikkinä kuurin ei ongelmaa. nyt kaupungin lääkäri antoi tabletti kuurin .mutta ei onnistu anto kun ei niin ei onko vast.kokemuksia kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu