Haulikko 12v

Kyseliä

Potkaiseeko haulikko liikaa 12v

5

1513

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeile ihmeessä.

      Sittenhän se selviää.
      on vähän eroa potkussa, riippuen onko kumpi seuraavista kyseessä;
      1) Painava ase, sylinteri, pehmeä perälevy ja kiekkopatruuna.
      2) Kevyt ase, täyssuppea, kova perälevy ja 89magnum.

      Arvaa kumpi potkii enemmän?

    • pelko pois

      Ei potkaise "liikaa".

      Muistaa vaan pitää aseen perän napakasti kiinni olkapäässä, varoen kuitenkin että perä ei osu esim solisluuhun ja tukeutuu olkapään lihaksiin.

      Aseen tukin paikkaa kannattaa kokeilla olkapäähän ja löytää näin se paras paikka johon tukea aseen perä.

      Napakka ote aseen etutukista, ensimmäisellä kerralla syytä ehkä pitää kiinni vaikkapa ihan niin kuin "rystyset valkoisina", seuraavilla laukaus kerroilla voi sitten jo hieman hellittää kun alkaa tottua aseen rekyyliin.

      Aloituskaliiperina kannattaa olla 12/70 ja mielellään savikiekkopatruuna, 24 gramman latauksella ei ole kovin jämäkkä potku.

      • Kyseliä

        Oke


    • Ruudinkäry

      Riippuu muuten tilanteestakin. Jahtitilanteessa kun kunnon saalis lähtee liikkeelle nenän edestä ja siinä ampuu perään heittolaukauksia täysi tohina päällä niin ei potkaisua tule ajatelleeksi tasan yhtään vaikka treenatessa potku on tuntunut kovalta. Ammuin tosi pienenä ekoja kertoja, en tainnut olla läheskään 12 v. Kyllähän se potkaisi mutta mene sinä ja kokeile. Tärkeää on käyttää kuulosuojaimia. Melu ei ainoastaan satu korviin vaan myös huonontaa kuuloa.

    • nrfee

      Tuo on totta tuo että jahtitilanteessa kun ampuu nopean laukauksen niin rekyyliä eli aseen potkua ei tunne lainkaan tai siihen ei kiinnitä huomiota lainkaan, ainostaan minulla joskus jää peukalo varmistimelle ja kynnen alunen hiema voi aueta ja toinen asia minkä ampumisen jälkeen huomaa on oikean käden keskisormen tirvaisu liipasin kaareen. Baikalissa liipasinkaaren reuna terävä ja kun on vielä ns englantilainen perä niin keskisormi kovilla, no jäykkää sormea on sitten hyvä näytellä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe