Octavia III 1,6 TDI wepasto

Talven käyttökokemuksia uudesta 1,6 TDI:sta ei taida vielä monellakaan olla, mutta olisi kiva saada aikaisempien 1,6 TDI omistajien arvioita tehdasasennetun wepaston tarpeellisuudesta. Jos on tarpeellinen, kumpi on parempi tehdasasennettu vai jälkiasennettu versio, onko niiissä eroja?
10178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mun Oggeli 2:sta se syö akun aika äkkiä.
Naureskelin yhden naapurin A4:ää, johon lämppäri maksoi neljä kertaa enemmän kuin Oggeliin. Ei naurata enää. Audissa on oma akku lämppärille.

Äänestä

Hieman asian vierestä, mutta vinkiksi.
MInulla on Yetissä (2L tdi) kauko-ohjattava Webasto. Lisäksi on sähköinen moottorinlämmitin, sisätilanlämmitin ja akkulaturi. Idea on, että illalla auto laitetaan "roikkaan" ajastimella ja aamulla on moottori sisätila lämmin, sekä akku latautunut. Päivällä ja illalla käytän Webastoa. Ei ole virta loppunut, eli hyvin on pelannut ja auto on ollut lämmin ajoon lähtiessäni.

Äänestä

Oleellinen ero tehdas & jälkiasennetussa on se, että jälkiasennetun saat ohjailla oman mielesi mukaan. Jos on tehdasasennettu, se lähtee päälle ajaessa aina kun on pakkasta, etkä mahda sille mitään. Hölmö toiminto, jos vaikka siirrät pakkasella autosi kadun toiselle puolelle, niin webasto käynnistyy siksi aikaa kun moottori käy. On täysin selvää, että webastoa saa olla jatkuvasti putsaamassa karstoittumisen takia jos on lyhyitä käyntijaksoja. Ei saa toiminnosta pois vaikka laittaisi katkaisimen syöttöjohdolle, sillä kolmannen katkaisun menee vikatilaan.

Äänestä

Osta rummatiikki caravanliikkeestä kyllä tarkenoo

Äänestä

En tiä, mutta Passatissa ainaskin - samalla koneella - webasto ajastimella ja kaukosäädöllä varraton mukavuustekijä. Passatissa Webastolle on oma akku, joten ei pelkoa että sen vuoksi jäisi auto käynnistymättä ...

Äänestä
  • Voihan Skeidaan ottaa monta akkua mukaan kun siinä on se iso peräkontti.

    Äänestä

Ei ole mitään akkuongelmaa kun laittaa automaattilaturin autoon siten, että aina kun laittaa kaukosäätimestä virrat päälle niin laturi lähtee lataamaan akkua ja samalla ruokkii webastoa. (kyseinen kaukosäädin on moottorin ja sisätilalämmitteinen kaukokytkin, kantama n. 50m)

Äänestä
  • Webaston etu on se, ettei autoa tarvitse kytkeä mihinkään piuhaan.
    Samantien autoa lämmittää sisälämppärillä jos piuhassa on pakko pitää - eikä tarvitse ladata akkua.

    Äänestä

Ensimmäisessä diesel-Occu II:ssa jälkiasennettu Webasto kaukosäätimellä (kananmunanpuolikkaan näköinen numeronäytöllä, joku HTM tai sellaista oli tyyppi). Hyvin pelasi.

Toisessa diesel-Occu II:ssa tehdasasenteinen Webasto kaukosäätimellä, hyvin pelaa paitsi kaukosäädin ei pelaa yhtä etäältä (isompi litteämpi malli pikku antenninnysällä, joku T90 tai sellaista on tyyppi, ei ole nyt kesällä taskussa mukana että tarkistaisin tyypin).

Ikinä ei ole akku loppunut vaikka on ollut pätkäajoa koska lämmityksen oletusarvona on 20 min joka riittää kohtuupakkaseen. Jos kova pakkanen, painan kaukosäätimen nappia toisen kerran kesken lämmityksen jotta uusi 20 min jakso alkaa. Ei ole mitään muita akkulatureita kuin se hihnan käyttämä auton oma!!

Kellotuksella en ole juurikaan käyttänyt, koska tiedän ajoon lähdön aina sen verran etukäteen että Webaston voi panna tulille samalla kuin kahvinkeittimen.

Tehdasasenteinenkaan ei ainakaan minun autossa käy automaattisesti vaan jos sen tahtoo päälle ajaessa (-25 C tai kylmempää maantieajossa), on painettava nappia.

Jos haluaa että auto lämpenee sisältä, on kummassakin muistettava panna lämmön nappia isolle ja suuntauksia niin kuin haluaa ennen kuin sammuttaa moottorin vaikka on automaatti-ilmastointi. Jos unohtaa niin ei hätää, kone on kuitenkin lämmin ja lämppäri alkaa työntää lämpöä heti kun lähtee liikeelle.

Kestoiästä en tiedä, kumpikin pelanneet noin 100 000 km ja noin 4 vuotta.

Seuraavaan autoon kiinnostaisi jälkiasennettu tuon paremman kaukosäätimen takia. Toisaalta uusissa Occuissa on tehdasasennettu Webasto hinnoiteltu houkuttelevan edulliseksi.

Äänestä
  • Kyllä se on melkoinen ongelma tuon Webaston pakkokäynnistyksen pois saaminen. Tässä Goolen hakusana jolla tulee asiasta juttua enemmän mitä jaksaa lukea. webaston poiskytkentä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oku III kirjoitti:

Talven käyttökokemuksia uudesta 1,6 TDI:sta ei taida vielä monellakaan olla, mutta olisi kiva saada aikaisempien 1,6 TDI omistajien arvioita tehdasasennetun wepaston tarpeellisuudesta. Jos on tarpeellinen, kumpi on parempi tehdasasennettu vai jälkiasennettu versio, onko niiissä eroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu