"Armeijan Pasi-panssariajoneuvojen käyttöikää jatketaan peruskorjaamalla. Maavoimilla on noin 500 Pasia, joten niiden modifiointi voi maksaa satoja miljoonia euroa". Rahaa kyllä riittää satoja miljoonia täysin turhien Pasien uudistamiseen, mutta muualta ja tärkemmistä asioista säästetään. Pasit voisi myydä tai romuttaa, sillä niiden käyttö on aivan minimaalista.
'
Yksi Pasi oli sentään aikoinaan Hirsalassa tositoimissa" ja sen suojista ammuttiin haulikolla mies hengiltä, kun sata paikalla ollutta poliisia ei muulla tavoin pystynyt ottamaan miestä kiinni.
Eduskunnan pellet syytävät tolkuttomasti rahaa aivan turhaan rahaa armeijaan, sillä Suomeen kukaan ole hyökkäämässä ja viimeksi hyökkäsi Suomi yhdessä natsien kanssa naapuriimme.
'
Yksi Pasi oli sentään aikoinaan Hirsalassa tositoimissa" ja sen suojista ammuttiin haulikolla mies hengiltä, kun sata paikalla ollutta poliisia ei muulla tavoin pystynyt ottamaan miestä kiinni.
Eduskunnan pellet syytävät tolkuttomasti rahaa aivan turhaan rahaa armeijaan, sillä Suomeen kukaan ole hyökkäämässä ja viimeksi hyökkäsi Suomi yhdessä natsien kanssa naapuriimme.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olet oikeassa. Suomi ei tarvitse Paseja ei muutakaan aseistusta, sillä Suomi on hävinnyt kaikki sotansa ja häviäsi ne myös jatkossa, huolimatta aseiden määrästä.
Luepas historiankirjat hiukan tarkemmin. Esimerkiksi Wikipedian englanninkielinen versio kertoo, että Lapin sodan tulos oli "Finnish victory". Ja sehän on viimeisin sotamme.
talvisota
venäjän tavoite: valloitetaan suomi
suomen tavoite: pysytään itsenäisenä
kumpi voitti?
"Maavoimilla on noin 500 Pasia"
Huvittavaa muuten se, miten torsoksi jäi aikoinaan tuonkin hankintamäärät. 90-luvulla keikkui organisaatiossa muistaakseni 6 jääkäriprikaatia joilla olisi kuulunut olla 200 pasia kullakin... ei päästy edes puoleenväliin.
Loput 3 jääkäriprikaatia piti varustaman 250 telakuorma-autolla kukin ja se taisi onnistua hieman paremmin.
Kaikki Pasit ovat liikaa. Soltuille voisi hakkia mopoautoja, sieltäkin voi ampua jonkun haulikolla kuoliaaksi. Varsinkin jos ryömii maassa, eikä näe mitään.
Miten tämän kuvaan sopii raskas ja kallis kontti logistiikka ensin traktori vetoisena myöhemmin hevos , riittääkö valjakko ?
Poliisilla tuntuu olevan käyttöä paseille. Taannoin sankarit lähettivät panssariajoneuvon takaa poliisikoiran haulikkomiehen kimppuun, joka tietysti ampui koiran, poliisien tirkistellessä tapahtumia panssariajoneuvon suojista. Tapaus näytettiin MTV 4 uutisissa.
Pasi on surmanloukku sotatilanteessa, siinä ei ole häiveominaisuuksia, lämpökamera havaitsee sen vaikka kuusta, vetää siten lämpöhakuisia ohjuksia puoleensa kuin magneetti.