Kitinät pois!!!

Väsynyt123

Miten pitäisi suhtautua kun vähän päälle 1 vuotias kitisee jatkuvasti.
Mikään ei ole koskaan hyvin, pari kertaa päivässä viihtyy hetken itsekseen ja sitten taas kitisee ja kitisee!!!
Tuntuu pahalta kun ei tee edes mieli käydä hänen kanssaan mitään leikkimään kun toinen on naama väärinpäin aina:( harmittaa, harmittaa....

Pitäisikö antaa hänen vain kitistä sitten itsekseen,onko tottunut saamaan liikaa huomiota?vai mistä jatkuva kitinä johtuu?
Turhauttaa kun tuntuu etten tee mitään "oikein" mikään kun ei kelpaa,blaa!!!!

5

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapusha

      Meillä on yksivuotiaan kanssa samanlaista ollut ja on vieläkin niinä päivinä kun päikkärit on 1h pituiset...
      Musta tuntuu että poika on kyllästynyt mun naamaan ensinnäkin ja siihen vielä päälle se väsymys niin naama on väärinpäin koko ajan :S
      Ainoa vinkki minkä pystyn antamaan on,että keksikää tekemistä muualla kuin kotona!:) Jos siis viihtyy esim toisten lasten kanssa niin leikkikentälle tai joku kerho kenties vois auttaa viihtymään? Ja sitten ehkä se Äidinkin seura tuntuis paljon mukavammalta.
      Me käydään paljon kyläilemässä mummoloissa,että vältyttäs tältä jatkuvalta kitinältä. Mulle narisee ja kiukkuaa koko ajan ja Isänsä kun tulee kotiin niin onki kun naantalin aurinko!
      Eli jos vaan mahdollista niin keksi aktiviteetteja ja jos vaan onnistuu niin näkisi paljon eri ihmisiä vaikka aamupäivisin niin ei ehkä ois kitinää niin paljoa. Toimii ainakin meillä :)

    • Väsynyt123

      Ongelma onkin siinä kun lähinnä pelkää muita kiljuvia lapsia!!:(
      Eli lapsia täynnä olevat leikkipuistot eivät ole niitä ihan mieluisia paikkoja.
      Kaikki tututkin asuvat jonkun matkan päässä, mutta kyllä meillä onneksi viikottain vieraita käy ja itsekkin sitten iltaisin pyritään jossain kylässä käymään.
      Ongelma onkin yleensä juuri päivisin kun ollaan kahdestaan kotona.

      • Tsemppiä4u

        Viihtyykö hän rattaissa, jos vain lenkkeilette ja ohitatte leikkipuistot? Lapsi on kuitenkin aina silloin terve, jos hän kitisee ja vaatii huomiota. Ajattele kuinka ikävää olisi, jos hän tuossa iässä ihmettelisi omia varpaitaan pari tuntia kerrallaan ja huomaisitte miehenne kanssa puolen vuoden kuluttua, että lapsiahan ei olekaan ihan normaali.


    • Väsynyt123

      No ihan hyvä pointti kyllä tuokin:)!
      Tempperamenttia kyllä tuntuu löytyvän vähän liiaksikin, mutta totta kyllä että jos ei koskaan vaatisi mitään ja möllöttäisi itsekseen niin olisin kyllä huolissani!!
      Tänään taas oli niitä harvoja päiviä milloin kitinä ei ollut jatkuvaa ja tehtiin kaikkea mukavaa yhdessä, saan itsekkin enemmän energiaa olla mukana leikeissä kun näkee että lapsi nauttii ja hänellä on kivaa.
      Onneksi silloin tällöin on näitä hyviäkin päiviä jotka antavat sitten voimaa jaksaa jotenkin ne huonot päivät mitä nyt suurimmaksi osaksi meillä on.

      Välillä vaan mietityttää mistä kitinä johtuu? Olenko antanut liikaa huomiota ja nyt lapsi ei viitsisi olla hetkeäkään omien leikkien parissa? Vai enkö anna sitten tarpeeksi virikkeitä? :(
      Vai onko lapsi vain luonteeltaan vaativa persoona? jaa a tiedä sitten mikä on todellinen syy...välillä vain tuntuu että onko ihan tavallista että lapsi näin paljon on kiukkuisella päällä ja hyviä hetkiä niin vähän.

    • onko allergiat

      tutkittu? Tai korvat? Mielestäni ei kuulosta normaalilta jos ihan koko ajan kitisee.Se taasen on aivan normaalia ettei tuossa iässä yksin viihdytä,eroahdistustakin varmaan on.Mutta jos kitisee vaikka olet ihan läsnä niin kuulostaa oudolta.Hampaiden tulo voi myös tehdä kiukkuiseksi mutta ei kai sentään noin paljon..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5142
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4587
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1352
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1330
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      19
      971
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      865
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      823
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe