Mikä näistä :)?

Oon ostamassa uutta lisäosaa sims 3:seen, ja oon miettiny vaihtoehtoja ja haluisin jonku näistä kolmesta: Täyttä elämää, Maailmanmatkaaja tai Vuodenajat :D. Kertokaa mikä teidän mielestä on tosi hyvä/paras. Itse en ole sillälailla niin innostunut tuosta vuodenajat lisäosasta, mutta siinä on kyllä hyviäkin juttuja niinkuin nuo festivaalit ja lumi. Täyttä elämää on tosi hyvän näköinen. Esim.. nuo häät, polttarit, mielikuvituskaverit ja uutta hienoa kamaa, mutta huono puoli on että ei tule kaupunkia. Sitten taas maailmanmatkaajakin on tosi hyvän näköinen myös koska voi matkustaa pariisiin, egyptiin tai kiinaan :), ja jotain uutta tavaraakin tulee. Niin kertokaa mikä noista olis hyvä ostaa :). Ehdotelkaa toki jotain muutakin teidän mielestä hyvää, itselläni on tällä hetkellä Lemmikit, Supernatural, Iltahuvit, Paratiisisaari ja Katy perry-herkkuhetki. Kiitos jo vastauksista!
15127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ainiin! Ja nyt kun tuo tulevaisuuteen lisäosa ilmestyi vähän aikaa sitten, niin sekin on vaihtoehtona. Kertokaa siis paras noista. :)

Äänestä
  • Mä en kyl tiiä kun vaan et Täyttä Elämää ja/tai Vuodenajat (Itelläni on molemmat :)) ) mut mä en tiiä et minkälainen Maailmanmatkaaja on ku mul ei oo sitä..

    Äänestä

Vuodenajat, ei epäilystäkään. Nuo kaksi muuta ei yllä lähellekään.


Tulevaisuuteen lisäosa ilmestyy vasta Lokakuussa. ;)

Äänestä

Hmm, vähän epäilyttää kyllä :D. Karsin pois maailmanmatkaajan, ja todella vaikea päättää Täyttä elämää vai Vuodenajat :)!!!

Äänestä

Periaatteessa päätöksen voit tehdä vain sinä itse eli mitä haluat peliltä? Itse en ainakaan ostaisi peliä vain muiden mielen mukaan, varsinkin jos tunne omissa sisuksissa olisi vastakkainen.

Eli haluatko siis perhekeisen lisäosan vai säät ja niihin liittyvät toiminnot (mm. luistelu, rullaluistelu, lumilautailu, ufot) festivaalit.

Vuodenajat:
http://www.youtube.com/watch?v=yB5nTGm0j3Q

Täyttäelämää:
http://www.youtube.com/watch?v=4hajq1nwsAM

Äänestä

Kyllä mä Vuodenajat taidan ostaa:). On niin kivan näkönen, ja täyttä elämää lisäosassa ei ole niin paljoo toimintoja. :D

Äänestä

Mä ostan varmaan syyskuussa joko Lemmikit tai Täyttä elämää. Lemmikeissä on hepat, vaikken oikeessa elämässä niistä hirveemmin välitä, ni simssissä ne on kivoja ja sit täyttä elämää-lisärissä on se, että lapset/teinit voi tehdä niitä kepposia ja lastenhoito-ura.

Äänestä

Lemmikit on tosi hyvä mielestäni. :) Tykkään kaikista eläimistä, ja terraarioeläimet ovat todella hauskoja :P. Appaloosa plains (kaupunki joka tulee lemmikit lisärin mukana) on kiva mielestäni, mutta aika yksinkertainen.
Täyttä elämää on varmasti hyvä myös.

Äänestä

Apua, en tiedä sittenkään ostanko maailmanmatkaajan vai vuodenajat :DD! Luin arvosteluja maailmanmatkaajasta ja sitä kehuttiin tosi paljon. Haluisin matkustella, mut sit haluisin myös ne vuodenajat :D!

Äänestä

Maailmanmatkaaja on ihan kiva mutta muista että kun olet suorittanut kaikki hautaseikkailut jokaisessa maassa, niin ne eivät nollaudu tuon kyseisen perheen kohdalta, eli pysyvät ratkaistuina. Ne nollautuvat vain kun aloitat täysin uuden pelin eri perheellä. Tällöinkin nuo seikkailut pysyvät kuitenkin täsmälleen samoina, joten ne käyvät pitemmän päälle vähän tylsiksi.

Mikäli maltat odottaa Lokakuulle, niin uskoisin että Tulevaisuuteen lisäosa pesee nämä kaikki kolme laudalta, varsinkin koska siinä voi matkustaa kolmeen eri tulevaisuusvaihtoehtoon. MIkäli hankit Vuodenajat, niin silloin sinulla on myös säätilat noissa eri tulevaisuuksissa. Vaihtoehdot ovat Dystopia (apocalyptinen maailma), normaali maailma ja Utopia (fantasiatyyppinen ihannemaailma).

Ratkaisu on sinun. :)

Äänestä

Itse taas tykkään tuosta maailmanmatkaaja lisäosasta kaikkista eniten.

Täyttä elämään on ihan jees mutta en ole hirveän sosiaalinen pelaaja vaan tykkään yhdellä simillä hoitaa kaikenlaisia ihme projekteja. Täyttä elämää osassa tulee maineet ja jos esim. lukion tanssiaisissa olet loppuun saakka simisi rakastuu random luokkakaveriinsa ja jos sitten nuorena aikuisena haluat esim naimisiin jonkun toisen simin kanssa saat tuhmeliinin maineen, koska tuo on silloin sinun toinen rakkautesi. Kerran simini kumppani päätti ihan ilman syytä, että häntä on petetty ja suhteet meni heti miinukselle sim sai pettäjän maineen ja kaikki kaduilla buuasivat aina kun meni ulos. Teinien pilatkin on vähän yhtä tyhjän kanssa, sillä naapuritalon kanamunilla heittelystä jää simien poliisivaltiossa aina kiinni ja jos vanhemmat eivät anna anteeksi, joudut hiippailemaan talossasi vielä nuorena aikuisenakin...

Vuodenajoissa taas kesällä on liian kuuma ja palat auringossa heti jos viivyt ulkona vähänkin pidempään. Talvella ja osan keväästä ja syksystä kasvit ovat jäässä etkä voi harrastaa maanviljelyä ollenkaan ai niin tai kalastustakaan.

Maailman matkailijassa tulee mielestäni eniten kaikkea. Saat kiinalais, egyptilais ja ranskalais -tyylisiä huonekaluja ja voi sisutaa kotisi täysin noilla tyyleillä. Kiinassa voit oppia Sim Fu:ta taistelukoululla ja meditoida itsesi paikasta toiseen. Ranskassa opit nektarin valmistuksen ja 5 erilaista rypälelajiketta. Sopii loistavasti jos tykkäät puutarhan hoidosta simssissä. Egypitissä voi ostaa torilta pelin parhaan kameran ja tuon valokuvaustaidon parissa saattanee myös muutama tovi vierähtää. Ja niissä itse seikkailuissa kuluu aika hyvin kanssa :D Ei niitä hautaholveja ja salaovia ihan vain yhden käden sormilla lasketa. Aarrekokoelmiakin on ihan haasteellista saada kaikki kerättyä. Ja jos nukut kirotussa sargofangissa parina yönä simisi muuttuu muumioksi.

Äänestä
  • Mun simit viettää paljo aikaa ulkona, eikä ne mitenkään helposti pala. Alussa oli pelissä bugi joka aiheutti tuota pikapalamista mut se on jo korjattu. Ja sikseen on ne kaks tavoitepalkintoo palamista ja kylmyyttä vastaa.

    Äänestä

  • Just... kirjoitti:

    Mun simit viettää paljo aikaa ulkona, eikä ne mitenkään helposti pala. Alussa oli pelissä bugi joka aiheutti tuota pikapalamista mut se on jo korjattu. Ja sikseen on ne kaks tavoitepalkintoo palamista ja kylmyyttä vastaa.

    Niin no eihän se itse liekkeihin roihahtaminen tapahdu mitenkään nopeasti ja senkin jälkeen on rutkasti aikaa sammuttaa itsensä mutta kyllä se lämpömittarikuvake tosi nopeesti ilmestyy mielialoihin eikä siinä muistaakseni annettu aikaa milloin iho muuttuu punaiseksi vaan pelkkä viiva. Tykkään maanviljelystä erityisesti simssissä ja tuohon harrastukseen vuodenajat ei hirveän hyvin mielestäni sovi ja sen näkökulmasta tuota aiempaa kommenttianikin kirjoitin. Kyllä mullakin on simeillä tavoitepalkinnot kylmyyttä ja kuumuutta vastaan ( flunssaa vastaan ja merisairautta vastaan jne.) mutta voisi niitä pisteitä muuhunkin käyttää. No makuasioitahan noi taitaa olla enkä tietenkään jättäisi kumpaakaan lisäosaa ostamatta, jos näin jälkikäteen saisi valita. Nyt tietysti odottelen innolla tulevaisuus-lisäosaa!

    Äänestä

Taidan kyllä odottaa tuohon tulevaisuuteen lisäosaan. :)

Äänestä

Miten kaikki kehuu vuodenaikoja? En oo löytäny siitä oikee mitään kivaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sims<3 kirjoitti:

Oon ostamassa uutta lisäosaa sims 3:seen, ja oon miettiny vaihtoehtoja ja haluisin jonku näistä kolmesta: Täyttä elämää, Maailmanmatkaaja tai Vuodenajat :D. Kertokaa mikä teidän mielestä on tosi hyvä/paras. Itse en ole sillälailla niin innostunut tuosta vuodenajat lisäosasta, mutta siinä on kyllä hyviäkin juttuja niinkuin nuo festivaalit ja lumi. Täyttä elämää on tosi hyvän näköinen. Esim.. nuo häät, polttarit, mielikuvituskaverit ja uutta hienoa kamaa, mutta huono puoli on että ei tule kaupunkia. Sitten taas maailmanmatkaajakin on tosi hyvän näköinen myös koska voi matkustaa pariisiin, egyptiin tai kiinaan :), ja jotain uutta tavaraakin tulee. Niin kertokaa mikä noista olis hyvä ostaa :). Ehdotelkaa toki jotain muutakin teidän mielestä hyvää, itselläni on tällä hetkellä Lemmikit, Supernatural, Iltahuvit, Paratiisisaari ja Katy perry-herkkuhetki. Kiitos jo vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu