Turkista ja tupakkaa, nakkia ja lässytystä. Jotenkin tämä koirakouluttaja ei vakuuta. Kokemuksia?
http://is12.snstatic.fi/img/468/1288332944839.jpg
http://is12.snstatic.fi/img/468/1288332944839.jpg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei suoranaista kokemusta tästä mutta vahva käsitykseni muodostunut elävästä elämästä että poliitikko koirankouluttajana ei ole paras mahdollinen guru eikä mestari jonka opein kannattaisi välttämättä koiraansa kouluttaa. Paras vaihtoehto taas on usein lähempänä kuin lähinkään poliitikko silloin kuin niitä tarviisi.
Sen sijaan poliitikot ovat kyllä ihan ehdottomasti kymppi , arvoisia suoriutujia mitä tulee köyhän kansan kyykyttämiseen, oman edun tavoitteluun, nepotismiin ja suhmurointiin. Pätee sekä kylä, kunta että valtakunnan tasolla.
Muutaman kerran katsellut hänen TV ohjelmaa koirien koulutuksesta ja namien syöttämistä. Helpolta näytti, kun kaikki koirat mielistelivät namien toivossa.
Mikä sitten on hyvä kouluttaja? Minusta sellainen, jolla on ns. synnynnäistä taitoa huomioida koiran elekielen sanoma. Pitkä kokemus koirien kanssa antaa myös juonikkaasti kulkea "koiran yli" hankalissakin ongelmissa. Hyvä kouluttaja näkee aina uusia asioita ja tuo ideoitaan esille. Hyvä kouluttaja osaa myös painottaa oikeita asioita, eikä vedä muotitermein, vaan antaa uutta näköalaa.
Täällä oli pitkä keskustelu:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11342098