Mitä tarkoittaa "kotipaikka" vierasvenesatamassa?

Tietämätön

Esim. Porvoon vierasvenesatamassa on mainittu, että vieraspaikkojen lisäksi käytössä ns. kotipaikat. Mitä tämä mahtaa käytännössä tarkoittaa; ovatko nämäkin paikat vierailijoiden käytössä vai ovatko paikallisten omia paikkoja?

11

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuusamox

      En tiedä miten se tuola menee, mutta Itämeren portissa kaikki paikat ovat vapaita, jos niissä ei ole kartiota tai venettä. Kartio tarkoittaa sitä, että siihen on tulossa vene 24 tunnin sisällä.

      Satamassa kaiki paikat ovat osakepaikkoja, mutta tyhjät paikat ovat vapaita vierasveneile. Tällä tavalla käyttöaste paranee ja kulut jakautuvat usemamman maksettavaksi. Lisäksi satamalla on velvoite pitää vuokrapaikkoja.

    • ei käytännön ongelma

      http://www.porvoo.fi/?mid=861
      Eikö tekstistä selvinnyt?
      Sama tilanne on niissä muissakin venesatamissa, joissa on vieraspaikkoja ja yksityisille veneille varattuja kotipaikkoja. Kaikki satamat eivät ole pelkästään vierasveneitä varten.
      Käytännössä ei ole ongelmaa ja satamakapteenilta/vahdilta voi aina kysäistä, jos on epäselvyyksiä.

    • Tietämätön

      No kyllä lukutaitoa on, mutta tuo ei vain käytännön puolesta auennut eli miten noiden paikkojen kanssa toimitaan; eli onko käytössä olevat kotipaikat jotenkin merkattu, jolloin niihin voi huoletta oman veneensä kiinnittää vaikka useammaksi yöksi.

      Pahoittelen yksinkertaisuuttani "ei käytännön ongelma" nimimerkin ylivertaisuuden edessä ; ).

      Tiedän kyllä myös sen että vierasvenesatamissa on usein myös omistus/osakepaikkoja, jos näin ei olisi niin alkuperäinen kysymyksenihän olisi ollut tarpeeton, eikös?

      Kuusamoxille kiitos asiallisesta vastauksesta - nyt on ainakin Itämeren portin paikka-asiat tiedossa!

      • yställinen tarkoitus

        v---lusi oli tarpeeton, sillä käytännössä ei ole ongelmaa niinkuin kerroin. Mihinkään et "voi huoletta kiinnittää vaikka useammaksi yöksi". Kyllä se koskee jopa Itämerenportin tyhjiä paikkoja. Nekin ovat maksullisia ja veneen jättämisestä useammaksi yöksi on aina sovittava! Tähän aikaan vuodesta ei ehkä kannata jättää venettä Itämerenportin puolelle, koska mantereen puolella Hangon Itäsatamassa on jokseenkin tyhjää.

        Joissakin satamissa, joissa on sekä vierasvenepaikkoja että yksityisiä venepaikkoja, vapaana olevat paikat merkitään vihreällä kyltillä, varatut punaisella. Vihreä paikka ei välttämättä ole vapaa "useita päiviä". Asia selviää tavallisesti samalla, kun käy suorittamassa satamamaksun.


    • tietämätön

      Pahoitteluni, jos kommentti oli loukkaava - kirjoittettua tekstiä on joskus vaikea tulkita mutta ei näistä pidä päreitä polttaa.

      Ja ilman muuta paikasta maksetaan, ei kai kukaan oleta (toivottavasti) että venettä ilmaiseksi makuutetaan paikalla.

      Halusin vain tietää, millainen tapa näissä ns. kotipaikoissa on, a) onko merkitty jos ovat vapaana vai ovatko ainoastaan "kotiveneille" b) jos on merkitty että on vapaa, niin voiko niissä paikoissa myös yöpyä tai olla jopa koko vkonlopun taikka vaikka viikon jos niikseen tulee vrt. tavalliset vieraspaikat satamissa, joissa näin voi tehdä.

      Mutta kiitos tuosta viimeisestä kappaleesta, se vastasi siihen mitä kysyin. Tuo paikallaolon kestohan olisi aina mukava tietää ennen rantautumista, ettei tarvitse vaihdella veneen paikkaa varsinkin jos satamassa on muutenkin puikkaria paikoista.

      • porvoolainen1

        Porvoossa on käytäntö että kun lähtee pidemmälle matkalle niin ilmoitetaan satamakonttorille ( (019) 584 727 tai sähköpostilla: [email protected]. ) että paikka on vapana.

        Jos vierasvenesatama on täynnä niin soitto tai käynti satamakonttorissa ja siellä kerrotaan mikä paikka on voi käyttää. Paikka voi olla laituriportin takana jolloin siihen myös saadaan tarvittava avain.

        Oma paikka oli vierasvenesataman käytössä 5 viikkoa tänä kesänä.


    • Tietämätön

      Porvoon käytäntöhän on tosi näppärä!

      Oletan että samantyyppisiä (vrt. tuo Itäsatama) on muissakin isommissa vieras/kotisatama yhdistelmissä. Eli jonsei muuten niin kilautus mahdollisista vapaista kotipaikoista satamakonttoriin tai -isännälle.

      Kiitokset kaikille vastaajille, nyt ollaan taas yhtäasiaa viisaampia seuraavalle reissulle lähdettäessä.

    • http://dockspot.com/

      http://dockspot.com/
      Tuolta voi varata paikan aika moneen satamaan. Maksaa hieman, muttei tarvitse huolehtia paikkojen riitäävyydestä.

      • ÅSS

        Suomesta on mukana peräti yksi satama, Maarianhaminan länsisatama.


      • norrman
        ÅSS kirjoitti:

        Suomesta on mukana peräti yksi satama, Maarianhaminan länsisatama.

        Jättefint


    • huhhuija

      Sekä Nauvo ja Porkkala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe