Kiintolevy lopullisesti sileeks?

Asensin tikulle Ubuntun ja sillä formatoin kiintolevyn muotoon ext4 ja sitten ntfs, mutta riittääkö se? Voiko vielä jollain ohjelmalla paluttaa tiedot? Eli jos voi niin miten saan 100% varmasti sileeksi.
278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuota Dban ohjelmaa olen itse käyttänyt ja kun sen ajaa kertaaleen läpi niin tiedostojen palautus ei ole tämän jälkeen enää mahdollista ainakaan kotikonstein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


formaatteri kirjoitti:

Asensin tikulle Ubuntun ja sillä formatoin kiintolevyn muotoon ext4 ja sitten ntfs, mutta riittääkö se? Voiko vielä jollain ohjelmalla paluttaa tiedot? Eli jos voi niin miten saan 100% varmasti sileeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu