Mitäs me marsilaiset?

Uusia todisteita mahdollisesta Marsilaisesta alkuperästämme.

http://www.avaruus.fi/uutiset/astrobiologia/steven-benner-saatamme-olla-marsilaista-alkuperaa.html

Marsissahan on nykytiedon mukaan ollut vähintään 500 miljoonan vuoden ajanjakso jolloin olosuhteet elämälle on olleet olemassa. Kysymys on onko tuona aikana ehtinyt sitä muodostua ja missä määrin vai onko sieltä vaan pärskähtänyt alkusoluun matskut meille?
797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos elämä paljastuu yleiseksi omassa aurinkokunnassamme niin voi pojat sitä kuhinaa tuolla hela universumissa...

Äänestä

miksei sitten venuski vois olla alkukotimme? ku eikös siellä olisi aikaa ollut elämälle samalla tapaa kuin marsis, ennenku se muuttui sellaiseksi tulipätsiksi? jotku tutkijathan pitää mahdollisena, että elämää saattaisi löytyä sieltä edelleenkin, ei pinnalta, mutta pilvistä :)

Äänestä
  • Moni maan asukkikin uskoo että elämää on vain pilvessä! :)

    Äänestä

  • Highlander. kirjoitti:

    Moni maan asukkikin uskoo että elämää on vain pilvessä! :)

    siitä voi ehkä syyttää venuslaisia siskoja ja veljiämme, jos meillä vielä jokin astraalinen yhteys heihin olisi :)

    Äänestä

Universumi on elävä olento ja me olemme bakteereja sen sisällä.

Äänestä

Varhaiset kirjoituksetkin kielivät siitä että Mars tai Marsin kautta laiffi on Telluksen elämän kehto.
No "mitä sitte"?

Äänestä
  • Kirjoitustaito (sumerilaiset ja egyptiläiset) kehitettiin 4000-5000 vuotta sitten. Marsissa on mahdollisesti voinut olla elämää ja kaasukehä n 4 miljardia vuotta sitten.

    Veikkaanpa että muinaiset kirjoitukset eivät ulotu miljardien vuosien päähän jolloin meillä kellui maksimissaan jokin alkusolun tynkä rantaheteikössä. Ja se alkulima ei kirjoittele muinaisia eikä nykyisiä kirjoituksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matti Marsilainen kirjoitti:

Uusia todisteita mahdollisesta Marsilaisesta alkuperästämme.

http://www.avaruus.fi/uutiset/astrobiologia/steven-benner-saatamme-olla-marsilaista-alkuperaa.html

Marsissahan on nykytiedon mukaan ollut vähintään 500 miljoonan vuoden ajanjakso jolloin olosuhteet elämälle on olleet olemassa. Kysymys on onko tuona aikana ehtinyt sitä muodostua ja missä määrin vai onko sieltä vaan pärskähtänyt alkusoluun matskut meille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu