Kuoleva kunta?

Nahkurin orret.

Miltäs näyttää Nakkilan tulevaisuus teidän mielestänne?
Yhä harvempi nuori jää/muuttaa Nakkilaan. Palveluita supistetaan ja lopetetaan. Työpaikkoja karsitaan.

Hyvältä näyttää!

13

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sääli....

      Kyllä täältä valitettavasti on pois lähdettävä, jos meinaa opiskella.
      Meiltä lähti tänäsyksynä 2.
      Ja vaikeahan tänne on valmistuttuaan takaisin tulla kun tosiaan ei ole työpaikkoja.

    • Totuttele vaan

      tulevaisuuden suunta kaikissa paikoissa on sama vaikka sossut ja muut kommarit muuta väittäisivätkin

      • töitä pittää olla

        Ei kai kenelläkään kunnalla ole varaa elättää sossupummeja.??


      • "Sossupummien"pohjaa
        töitä pittää olla kirjoitti:

        Ei kai kenelläkään kunnalla ole varaa elättää sossupummeja.??

        tullaan laajentamaan kaikkien "puolueiden" yhteisymmärryksessä kun vaan jaksaisit rauhassa odottaa


    • Nahkurin orret.

      Pitääkö paikkaansa että uimahalli ja keilahalli oltaisiin sulkemassa?
      Mielenkiintoinen kehityssuunta, sillä naapurikunnat taas ovat rakentaneet tai ovat rakentamassa uusia tiloja.

      • Jimmy Hoffa

        Ja siinä onkine se syy miksi niitä voitaisiin olla sulkemassa. Lähikunnissa on samaiset laitokset uudempina, joten miksi itse satsata kun voi vaikka hoitaa bussikyyrit naapurikuntien tiloihin?


      • Pakkoliit.

        Taitaa nahkurin orret sopia paremmin Ulvilaan mm. nahkatehtaan ja SDP-painotteisuuden (vrt. Paavo Lipponen) takia.

        Joka tapauksessa ministeri Virkkunen (Kok.) pitää huolen, että pakkoliitoksia tulee. Jää nähtäväksi, liittyykö Nakkila Harjavaltaan vai Poriin.


    • yyyyyyyyyyyyteeeee

      tai taksi kyyti jokaiselle polskuttelijalle

    • kässääx

      kui se ny suljettas ku uus hidastetöyssy saatu koristeex.

    • wqaas

      Kaikki pois vaan nakkilan kunta säästää 30vuotta pois ja siit kiitän .
      eikö lasten suojellu katso yhtään kun eräät äidit hekee kaljaa kauppast lapsi koulus äijä töissä? kävin kyläs ystävällä ja näin kuulin mitä naapuri tekee:) niin asun eurassa tääl kaikki on ok eikä naapurin häiriköintiä.

      • Niitä on paljon, nimittäin alkoholisoituneita yksinhuoltajaäitejä jotka juovat suruunsa. Suruunsa koska eivät enää vakituiseen suhteeseen kelpaa ja murehtivat sitä, kun tuli väen väkisin hankkiuduttua yksinhuoltajiksi huomaamatta sitä, ettei se yksinhuoltajan elämä niin herkkua ollutkaan. Harmi vaan ettei sossutädit juurikaan viitsi puuttua naisina naisten, siis äitien toimintaan ennen kuin tapahtuu pahoja ylilyöntejä ja lapsille on jo tullut vakavia ongelmia. Sama tilanne myös psyykensairailla yksinhuoltajaäideillä, ei heidänkään toimiinsa puututa ennen kuin lapset alkavat oireilemaan, aina ei édes silloin huomata missä se vika piilee..


      • kyllästynytjuttuihis
        MagnusVonLagerbom kirjoitti:

        Niitä on paljon, nimittäin alkoholisoituneita yksinhuoltajaäitejä jotka juovat suruunsa. Suruunsa koska eivät enää vakituiseen suhteeseen kelpaa ja murehtivat sitä, kun tuli väen väkisin hankkiuduttua yksinhuoltajiksi huomaamatta sitä, ettei se yksinhuoltajan elämä niin herkkua ollutkaan. Harmi vaan ettei sossutädit juurikaan viitsi puuttua naisina naisten, siis äitien toimintaan ennen kuin tapahtuu pahoja ylilyöntejä ja lapsille on jo tullut vakavia ongelmia. Sama tilanne myös psyykensairailla yksinhuoltajaäideillä, ei heidänkään toimiinsa puututa ennen kuin lapset alkavat oireilemaan, aina ei édes silloin huomata missä se vika piilee..

        Vaihda levyä.


    • fedus

      Kunta on sellainen kuin kunnanjohtajakin ei mitään saa aikaan monellekin kunta vain on suojatyöpaikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3525
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      201
      2257
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2110
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1842
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1659
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1108
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      880
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      872
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      792
    Aihe