Aika paljon on tullut Agodaa käytettyä 7 viimevuoden aikana etenkin Filippiinien hotellivarauksissa. Aluksi sivustolla näkyvä hinta piti paikkansa mutta nykyään hintaan lisätään 12% "kaupunkivero" sekä 10% "palvelumaksu",
Olin varaamassa Mindanaolle hotellia reiluksi viikoksi Agodan kautta, mutta vierailin hotellin kotisivuilla ennen lopullista päätöstä. Kas kummaa,.sama hinta ja soitin Surigaoon. Kyselin noista veroista mutta sanoivat että mitään veroja ei lisätä vaan yön hinta on juuri sama kuin Agodalla ilman 22% extraa.
Osaakos joku kertoa mikä juttu nuo Agodan sekä Bookingin lisämaksut ovat?
Agoda.com ja ylimääräiset verot ym. maksut
2
410
Vastaukset
- hinta_ja_kulut
Välittäjäsivustot perivät 10% palvelumaksun sekä 12% ALV:n jota kutsuvat oudolla nimellä "hotel tax" - mistään erityisestä hotelliverosta ei ole kyse, vaan siitä, että hotellihuoneen hinnan yhteydessä peritään myös ALV, joka on Filippiineillä 12%.
Eli jos hotelli itse maksaa 1000 (alv 0%), niin hinnottelu toimii näin:
a) suoraan hotellista varattuna:
hinta on 1000 12% ALV (120) = yhteensä 1120
huom: hotelli yleensä ilmoittaa hinnan veroineen, eli hotellin omilla sivuilla lukee 1120 hintana.
b) välittäjän (kuten esim bookin.com tai agoda) kautta:
1000 välityspallkio 100 alv 12% , yhteensä 1232
Välittäjän sivulla hinnaksi ilmoitetaan 1000, mutta maksamaan joudut 1232
Eli välittäjä yrittää saada hintansa näyttämään halvemmalta ilmoittamalla sen ilman veroja sekä myös ilman veloittamansa välityspalkkion osuutta.
Joskus välittäjä väittää "hotel tax" olevan 12,8%.
Vaihtoehto 1)
Sikäli kun ALV ei ole korotettu 12%:sta 12,8%:iin, niin tuo on jotain aivan käsittämätöntä - ehkä heille ei edes 10% välityspalkkio riitä, vaan perivät lisävälityspalkkiota ALV:n osuuteen piilotettuna - eli veloittavat asiakkaalta 12,8% "ALV":ta, josta tilittävät valtiolle lain mukaisen 12% ja ottavat itselleen vielä tuon 0,8% erillisen 10% välityspalkkion lisäksi.
Vaihtoehto 2)
Tuo 12,8% on kehitetty matematiikkavammaisia kuluttajia varten.
Eli jos veroton hinta = 1000
Todellisuudessa, kun ALV on 12% ja välityspallkio 10% lasketaan oikea loppusumma näin:
1000 * 1,1 * 1,12 = 1232
Mutta kun matematiikkavammainen kuluttaja ei prosenttilaskua ymmärrä, hän ilmeisesti kuvittelee laskelman menevän näin:
1000:sta 10% = 100
1000:sta 12% = 120
kokonaishinta = 1000 100 120 = 1220
Laskettu lopputulos on kuitenkin väärä, eli 12 liian pieni.
Voisiko 12,8% olla "modifioitu ALV" jota oikeasti ei ole olemassakaan, mutta jonka välitysfirma on kehittänyt jotta heidän ei tarvitsisi alkaa opettaa prosenttilaskua matematiikkavammaisille kuluttajille ?
Tutkitaanpa asiaa: Eli jos em. väärällä laskutavalla lasketaan 12,8% ALV:n mukaan, saadaan:
Hinta ilman veroa ja välityspalkkiota: 1000
Palkkio 10% = 100
feikki-ALV 12,8% = 128
yht: 1000 100 128 = 1228
hmmm....
Näyttää siltä, että 12,8% ei ole edes riittävä prosentti, jos matematiikkavamman aiheuttamaa laskuvirhettä yritettäsiin korjata feikkaamalla todellista korkeampi ALV-%, mutta laskemalla väärin matematiikkavammaisten tapaan.
Tässähän on siis kyse siitä, että todellisuudessa verottomaan hintaan lisätään ensin 10% välityspalkkio ja näiden summaan lisätään 12% ALV em. summasta, eikä verottomasta hinnasta.
Eli nettihinnan muuntaminen todelliseksi hinnaksi Filippiineillä ( = ALV 12%) tehdään näin:
nettihinta = X
lopullinen hinta = X * 1,1 * 1,12 = X * 1,232
Laskelmissa on otettu huomioon se, että todellinen ALV peritään myös välityspalkkion osuudesta. - CDO rules
Mutta senverran vielä asiasta lisää,..olen käyttänyt Booking.comia monasti myös Euroopan hotellivarauksissa. Viimeksi Hotel Euroopa Tallinnassa. Hinta piti ja oli juuri mikä sivuston tarjous antoi olettaa. Eli Euroopassa kuluttajasuoja on niin vahva ettei kyseisenlaista "sumutusta" sallita, Aasiassa taasen viilataan hintoja ylöspäin näillä edellämainituin vippaskonstein?
Eli hotellivarausta tehdessä kannattaa aina vierailla majoitusliikkeen kotisivuilla, pidemmissä sekä tasokkaammissa varauksissa tuo 23.2% extra alkaa jo tuntua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1145199Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744371649- 1991183
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111143Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201109Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861030Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64896
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836