Mitä öljyä kuuluu laittaa yanmar 2gm (15 hv) kytkimeen. Manuaalin mukaan sae 30, mutta mikä öljy ??
Kiitos asiallisesta vastauksesta
Kiitos asiallisesta vastauksesta
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yanmarista ja sen kytkimestä ei minulla ole kokemusta. Omassani on Toyota Hiacen 2,4-litrainen dieselkone (noin 70 hv) ”Piikkiön palikoilla” marinoituna ja perässä Sole SMI 1:2,5 -merikytkin (-vaihde). Veneen itserakentaja näkyy kirjanneen laatimaansa manuaaliin:
”Vaihteistossa on sama öljy kuin koneessa. Vaihteisto on tarkka öljyn laadusta.Jos öljy on liian paksua, saattaa vaihde kytkeytyä itsestään päälle. Jos se on liian ohutta, niin kytkeytyminen tapahtuu vasta isommilla kierroksilla.”
Olen käyttänyt sekä moottorissa että kytkimessä Mobil Delvac 1330 -moottoriöljyä (viskositeetti SAE 30) enkä ole havainnut mitään öljyyn liittyviä ongelmia.
Tuolla on tietoa.
http://www.cruisersforum.com/forums/f54/yanmar-2gm-km2-a-transmission-fluid-question-16800.html
Aikoinani käytin omassa 2gm:ssä vaihteistossa samaa öljyä kuin moottorissa.