Kun tekee rikosilmoituksen, missä ajassa poliisin on annettava tietoa esitutkinnasta ilmoituksen tekijälle? Rikoksesta ilmoittaja on itse siis rikoksen kohde.
Tuleeko tietoa kirjallisena(postissa) vaiko meilin kautta?
Tuleeko tietoa kirjallisena(postissa) vaiko meilin kautta?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Poliisi ei automaattisesti tiedota, vaan asianomistajan on kysyttävä. Yli 99 % soittaa tutkijalle, jolloin selviää, riittääkö puhelinkeskustelu, vai lähetetäänkö myöhemmin koko 1500 sivuinen pöytäkirja.
11 §
Asianosaisella on oikeus saada tietoonsa, mitä esitutkinnassa on käynyt ilmi, niin pian kuin siitä ei voi aiheutua haittaa rikoksen selvittämiselle.
Ok, kiitos! :)
Paitsi että poliisi ei välttämättä edes kirjaa koko rikosilmoitusta.
Sinä se jaksat katkerana valehdella vuodesta toiseen. Poliisi antaa rikosilmoituksen tekijälle/asianomistajalle maksutta kopion rikosilmoituksesta. Jos ilmoittaja menee poliisiasemalle tekemään ilmoituksen, niin sitä suorastaan kysytään.
Haluatko/tarvitsetko kopion? Yleensä asianomistaja sen tarvitsee takuutusyhtiötään varten.
Kuule, tiedän tasan tarkkaan mitä rosvoja poliisit ovat.
Skitsofrenis-psykopaattisia sadistipaskiaisrosvoja, hyi wittu kun iljettää moinen sairas paskasakki.
Eli, sinäkin olit vankilassa syyttömänä poliisin lavastaessa sinut syylliseksi, niinkö se meni ?
Useita rikosilmoituksia tehneenä voin kertoa, ettei mitään niistä löydy poliisin tiedostoista. Ovat sopivasti "kadonneet". Poliisirikollinen on puolensa valinnut.
En ota kantaa siihen ´katoaako´ rosvon tekemä rikosilmoitus, mutta jos sen tekee henkilökohtaisesti, niin tapahtuman kirjaamisen näkee omin silmin ja rikosilmoituksesta saa aina itselleen kopion.
Sellaisia kopioita on turha poliisirikollisten pesään mennä näyttämään.
Ja niin, se rosvohan tässä on poliisi.
Rikollisia kaikki tyynni.
Mutta onpahan selvinnyt, että suomi on mielivaltainen poliisi-idioottivaltio, jossa laki ja oikeus on pelkkää pilkkaa ja silmänlumetta.
Kaikki laillisuusvalvonta suomessa on silkkaa kusetusta, jonka tehtävänä on suojella saastaista skitsofreenisten psykopaattien pyörittämää mieli- ja väkivaltakoneistoa.
Rosvon ei pidäkään mennä näyttämään kopiota poliisille, vaan Eduskunnan oikeusasiamiehelle, tai oikeuskanslerille. Heille kuuluu poliisin menettelyä koskevat kantelut.
Poliisin rikokset ovat suomen rikollisessa banaanitasavallassa laillisuusvalvonnan erityissuojeluksessa.
joku taitaa bottien avulla nostella peukkuja omiin kommentteihinsa, aika alas olet mennyt :D
Botittaako poliisinpalvojaa?
Kiusa se pienikin kiusa!