Millainen paikka Vaasa on ulkomaalaiselle opiskelijalle? Eräs saksalainen ystäväni tiedusteli mahdollisuuksista opiskella Vaasassa. Onko Vaasassa ylipäätään ulkomaalaisia opiskelijoita?
Ulkomaalaisena Vaasassa?
Wie bitte?
8615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ulkomaisia opiskelijoita on runsaasti erityisesti yliopistossa. Yleinsä he majoittuvat kaikki Palosaarelle, ja ovat muutenkin varsin yhtenäinen porukka. Ohjelmaa heillä on paljon keskenään.
Tässä on pariisilaisen kaverini kotisivu Vaasassa opiskelusta. Hänen mielestään kokemus oli upea. Annapa osoite kaverillesi. http://site.voila.fr/eric.affouard/vaasa/vaasa.html
Erityisesti yliopistolla on rusaasti ulkolaisia opiskelijoita. Hyvin ovat viihtyneet. Yleinsä asuvat kaikki Palosaarella, ja tekevät paljon kaiken laista porukalla. Tässä pariisilaisen kaverini kotisivu Vaasassa opiskelusta. Hänen mielestään kokemus Suomessa opiskelusta oli upea.
http://site.voila.fr/eric.affouard/vaasa/vaasa.html
Anna tämä osoite ystävällesi!
Hei! Kiitos paljon linkistä. Lähetin sen yhelle ranskalaiselle tytölle joka asui vuoden Vaasassa. Se oli tosi iloinen, että sai noin hienoja kuvia, koska itellä ei ollut kunnon kameraa mukana!
Kiitos.
Kas kummaa, ranskalaiset ovat löytäneet Vaasan näin hyvin? Mahtaako olla havaintoja muista ulkomaalaisista opiskelijoista?
Ei Vaasassa ole ulkomaalaisia. Varsinkaan saksalaisista opiskelijoista en ole kuullut.
Sinulla on väärää tietoa. Kyllä vaan on Vaasassa saksalaisiakin opiskelijoita. Juttelin viime sunnuntaina ranskalaisen tytön kanssa ja hänen seurassa oli kolme saksalaista poikaa. Yhden nimi oli Heinz.
Saksasta, Etelä- ja Itä- Euroopasta tulee vuosittain runsaasti vaihto-opiskelijoita. Myös muualta tulee vaihtareita satunnaisesti. Aasiasta ja erityisesti Kiinasta tulee yliopistolle tutkinto-opiskelijoita. Myös AMK:n puolella ilmeisesti on melko runsaasti vaihto- opiskelijoita. Suhteutettuna asukaslukuun Vaasassa on muutenkin harvinaisen paljon ulkomaan eläviä. Johtuneeko suvaitsevasta kaksikielisestä ilmapiiristä...
Ranskalaisia siellä ainakin oli. Suomenkielen opiskelijoiden joukossa sitten muitakin.