Takavuosina ajelin viisi vuotta Subarulla ja olin autoon erittäin tyytyväinen.
Kun auton vaihto on taas pian edessä, ryhdyin tutkimmaan jälleen näitä Subarun uusia malleja. Ostohalut kyllä melko nopeasti kaikkosivat niitä rumiluksia katsellessa.
Mikä ihme siinä on, että noin hieno tekniikka täytyy pakata niin rumiin kuoriin.
Autonayttelyissä esitellään vetävän näköisiä protoja, mutta pettymys on kerta toisensa jälkeen ollut suuri kun muotopuolet tuotantoversiot on marssitettu parrasvaloihin.
Pahinta asiassa on se, että tilanne on vain huonontunut esimerkiksi Outbackin ja Forresterin kohdalla. Lexus ja Mazda ovat näyttäneet, että Japanissakin osataan autoja muotoilla, olisikohan Subarun aika vaihtaa muotoilusta vastaava henkilökunta.
subarullisen näköistä
9
481
Vastaukset
- audzmään
onneksi sentään se tekniikka vielä toimii, eihän tuo varmaankaan kaunenkukkanen ole pellolla mutta kotiin vie kuitenkin eikä tee yllätyksiä ylimääräisten remonttien muodossa. Vaikka saksalainen olisi kuinka hieno niin kyllä se premium ropisee kun laakkonen tarjoaa 2000-10000€ laskua rikkoontuneen moottorin korjaamisesta ja ihan vain jonkun nokkaketjun tai dsg:n leviämisen vuoksi..
- maku asia mäyris
No on kyllä makuasia.
Itse taas pidän muotoilusta koska poikkeaa joka automallin erottamis vaikeudesta kun subarun tunnistaa heti.
toivon että pysyvät omanlaisinansa ja toiminta varmuus on hyvä sekä pääseminen minne on aikonutkin nelivedon toimiessa. - nelitapsu
Kuten ylläkin jo todettiin. Kovin on makuasia. Omaan makuun siis kelpaa ja erittäin tyytyväinen kuski täällä.
- Suomi on pieni
Jospa muotoilun "määrää" se maanosa,jonne eniten Subarua menee kaupaksi.
- SUBARUBAA
Näin voi toki olla , mutta eikös Subarun suurin markkina-alue ole
Pohjois-Amerikka (USA ja Kanada). Sekä siellä, että Aasiassa arvostetaan kovasti eurppalaisten autojen muotoilua ja niitä jotkut merkit jopa häikäilemättä kopioivat.
Siksi tämä Subarun nykyinen muotoilulinja kovasti ihmetyttääkin. Ennen rumia autoja tekivät korealaiset, mutta ovat nostaneet viime vuosina muotoilunsa tason lähelle eurooppalaisia premium-merkkejä.
- äkstee
MIelestäni uusi Forester on ihan OK ulkonäöltään.
Makuasia joo. - Ex-bokseri
Tekniikkakin on täyttä kuraa. Jokohan kestää Subarun diesel ajaa yli 50 tkm.
- subal1
-08 legacy diesel,ajettu kohta 250000km,ei mitään vikaa.
- 4x4
Totta puhut! Esim. vm 2004-2009 Outback oli ihan hyvänkin näköinen auto, mutta se piti mennä korvaamaan paisutetun Toyota Anjoviksen näköisellä hirviöllä!! Ei ymmärrä ei!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1186346Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696030Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1201411- 121251
- 1871098
- 59897