Sigma?

Ostaja

Olen ostamassa -92 Sigmaa, ja haluaisin kuulla kokemuksianne autosta? Mitä hyvää ja mitä huonoa? Mitkä ovat tyyppiviat, jotka kannattaa ensimmäisenä autosta tarkistaa?

6

1063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mystinen mies

      mutta kannattaa lukea tuulilasi 12/92 vai oliko 11 jossa sigma hakkaa kaikki kilpailijansa 10-0

      Manuaali on aika nopea joten kannattaa ostaa vaan jos saa käsiinsä.

    • H.L.

      Jonkinasteinen tyyppivika on, että tyhjäkäynnin säätömoottori voi reistailla. Puhdistus voi auttaa ongelmaan. Ruosteet kannattaa tarkistaa ainakin ovien alareunasta.

      Jakohihnan vaihto kannattaa myös varmistaa. Katkeaminen tulee kalliiksi. Vaihtovälistä on kahta eri suositusta 60 ja 90 tkm. Muuten Sigma on kestävää japanilaista tekniikkaa.

      Kokemuket perustuvat sedaniin. Farmarihan valmistettiin Australiassa.

    • phermanni

      (vm. 1991/1992) 1998-2002 n. 100000 km ja ainoastaan kerran, kesällä 2000 jätti tielle. Mittarissa oli tuolloin n. 155000 km ja kytkimen haarukka murtui. Osaa odotellessa meni parisen viikkoa. Tuolloin uusittiin myös kytkin, vaikka entisellä olisi vielä ajellut n. 30-40000 km. Elektroniikka pelasi muutoin hyvin, paitsi alle -15 asteen pakkasilla keskuslukitus pyrki hetken aikaa olemaan mieluummin kiinni kuin auki. Moottoriltaan ja ajo-ominaisuuksiltaan Sigma on upea: kulkee kuin juna, vääntöä ja kiihtyvyyttä löytyy ja rajoitusten mukaan ajellen kesällä pääsee n. 8,5 ltr/100 km. Etujarruissa esiintyi (nykyisiin ABS-jarruihin verrattuna) jopa häiritsevää "nypytystä". Minun Sigmassani takajarrut täytyi pari kertaa vuodessa putsata ja siitä huolimatta apumiehen puoleinen takajarru näytti katsastusaseman rullilla aina n. 25 % vähemmän. Tämä ominaisuus jäi selvittämättä, kun poikkema saa ilmeisesti olla enemmäkin. Ajossa, edes talvikelillä, ei asiaa huomannut. Kaasuttimen jokin läppä oli ilmeisen herkkä "likaantumaan" ja pintakaasulla 40-70 km/h esiintyi silloin tällöin nykimistä. Jakopäänhihnat paininrullineen kannattaa vaihtaa 90000 km välein, kolme vuotta sitten kustannus oli n. 6000 mk. 185000 km:n kohdalla pakoputki meni vaihtoon (pakosarjoista alkaen) ja muistaakseni Bosalilta löytyi tarvikeputki, mutta jotta se saatiin asianmukaisesti paikoilleen, niin asentaja teki muutaman tunnin ylimääräistä työtä. Mutkat eivät olleet aivan kohdallaan. Reklamoin asiasta ja asentajan ylimääräinen työkustannus korvattiin. Jos kiinnostuksesi kohteena oleva Sigma on huollettu säännöllisesti ja autotohtori antaa hyvän kuntoarvion, niin saat auton, jolla voi kokea ajamisen hurmaa: Kun mittarissa on päälle 180 km/h, niin auto kuin liimautuu tiehen.
      TM 1/92 vertaili ns. johtokuntatason autoja. Voittaja oli Volvo 850 GLT, toinen Saab 9000 CS 2.3-16 ja kolmas Sigma. Volvon puolia oli mm. tilava takaistuin, Sigman -puoli oli ahdas takaistuin. Koska Saab oli pohjoismaisin ja Volvo urheilullisin (vaikka kiihtyvyys 0-100 oli yli sekunnin Sigmaa huonompi), niin "pohjoismaiset" autot oli pakko laittaa etusijoille.

      • Maukka

        Elokuun alussa kävin noutamassa itselleni Saksasta sigman. Auto on 24v koneella ja manuaali tottakai. Autossa on kaikki herkut, ja kaikki myöskin toimii moitteettomasti. Ecs on enemmän kuin hyvä keksintö...auto todellakin istuu tiessä olipa mittarissa kuinka paljon tahansa. Tähän mennessä olen ajanut laitteella vähän alle 10 000km, ja olen täysin myyty! Suosittelen sigmaa kaikille jotka haluavat ostaa kunnon auton!!!


      • Sigmaa kiikaroin
        Maukka kirjoitti:

        Elokuun alussa kävin noutamassa itselleni Saksasta sigman. Auto on 24v koneella ja manuaali tottakai. Autossa on kaikki herkut, ja kaikki myöskin toimii moitteettomasti. Ecs on enemmän kuin hyvä keksintö...auto todellakin istuu tiessä olipa mittarissa kuinka paljon tahansa. Tähän mennessä olen ajanut laitteella vähän alle 10 000km, ja olen täysin myyty! Suosittelen sigmaa kaikille jotka haluavat ostaa kunnon auton!!!

        onko kaksiventtilisessä ja neliventtiilisessä Sigman koneessa muuta oleellista eroa kuin teho? Miten kävi esim. kulutuksen tehon ja venttiilien lisääntyessä.
        Kysymys numero kaksi: Paljonko maksat Sigman vakuutuksista?


    • sigma900

      ajosta katkesi sigmasta apulaite hihna ja nyt ei lähde käyntiin tuntuu kuin ei olis puristuksia koneessa mikä voisi olla vikana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      310
      3069
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      63
      2370
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      126
      2072
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      350
      2051
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1409
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1303
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1268
    Aihe