mietintämyssyn alla nikon D40 runko

rungongelma

onko ihan turha yhdistelmä d40 nikkor 55-200mm f/4-5.6? vai onko edellinen yhdistelmä d3100 nikkor 55-200mm f/a-5.6? En saa mistään suoraa vastausta ja kiinnostaisi tietää.

5

197

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • filmirullake

      kysymyksesi oli varmaan että onko nykyinen parempi kuin haaveilu?

    • D7000:lla kuvaava

      D40 on aikansa (2006) lapsi, hintaluokkansa parhaimmistoa siihen aikaan. Peruskuvaukseen ilman muuta pätevä peli tämä päivänäkin.

      Ammattikuvaaja M. Sulanto ylistää D40-kameraa vielä vuoden 2010 blogikirjoituksessaan:

      http://sulanto.blogspot.fi/2010/08/onko-vanhassa-vara-parempi.html

      D3100 on nelisen vuotta tuoreempi konstruktio (2010) ja edelleen tuotannossa.Nikonin järkkäreiden ”hinnat alkaen” -malli ja sellaiseksi varsin onnistunut. Kuvasin D3100:lla tyytyväisenä vuoden päivät ja saattaisin mainiosti kuvata vieläkin – tuli vain sopivan tilaisuuden tullen ylivoimainen houkutus vaihtaa etevämpään ja kalliimpaan D7000-runkoon ja panna D3100 kiertoon (perhepiirissä, ilman rahallista vastiketta).

      Jos pikselimäärällä on väliä todella isojen tulostusten tai osasuurennosten merkeissä, vie tuo uudempi pidemmän korren (D3100: 14 Mpix, D40: 6 Mpix). Valinta sama, jos haluat videokuvausmahdollisuutta. Uudemmalle D3100:lle voit ehkä myös löytää helpommin potentiaalisia ostajia, jos haluat päivittää kalustoa ylöspäin lähitulevaisuudessa.

    • rungongelma

      Sulannon blogin löysinkin.

      Mitäs sanotte D3100 Nikkor AF 50mm F 1.8 D? Riittääkö 50mm mihinkään? Kylläkin kaverina olisi edelleen 55-200mm putkilo. Mutta tämä kalustonlisäysvalinnan päätös pienellä budjetilla on hirmu vaikeata.

      • jyfg

        "Riittääkö 50mm mihinkään?"
        Moneen kyllä. Taitaa vain olla manuaalitarkenteinen tuossa rungossa eikä pieni etsin helpota käsin tarkentamista.


      • D7000:lla kuvaava

        DX-kroppirungossa 35-millinen on paljon monikäyttöisempi kuin 50-millinen. 50 mm on käypä normaaliobjektiivin polttoväli kinofilmikameroissa ja niitä vastaavissa ns. täyskennoisissa digijärkkäreissä, mutta jää kuvakulmaltaan ahtaanpuoleiseksi D3100:ssa ja vastaavissa eikä ole vielä mikään varsinainen potrettilasi saati tele.

        Tuo ”ruuvitarkenteinen” D-malli vaatii myös rungossa olevan tarkennusmoottorin, jotta automaattitarkennus toimisi. Manuaalinen tarkennus toki onnistuu, jos homman osaa.

        Nikon AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1.8G löytyy minunkin laukustani ja suosittelisin sitä varauksetta: polttoväliltään sopiva normaaliobjektiiviksi Nikon DX-runkoihin, automaattitarkennus toimii myös D3100:ssa ym. tarkennusmoottorittomissa Nikon-rungoissa, valovoimainen, teräväpiirtoinen, ominaisuuksiinsa nähden varsin edullinen (uutena ~200 €).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1592
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      32
      712
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe