Onko Kuopiossa liikkujan viikolla ilmaista joukkoliikennettä missään muodossa?
Kuulema joissain kaupungeissa pääsee linja-autoon ilmaiseksi yhtenä päivänä.
Kuulema joissain kaupungeissa pääsee linja-autoon ilmaiseksi yhtenä päivänä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ehei, päinvastoin Kuopiossa on maan kallein joukkoliikenne.
Ja paras.
Miksi pitäisi olla ilmaista ? Ei ne kustannukset sillä tule katettua jos asiakasmäärä vaikka tuplaantuu, jos ei tule sisään fyrkkaa.....kummallista.
Joskus vois olla kaikelle kansalle hyviä tarjouksia ja joskus ilmaisliikennettä. Jos bussilippu ( 30pv) maksas 25-30 e/kk näkyisi harvemmin tyhjiä busseja liikenteessä.
Ja työttömiä, eläkeläisii varten vois olla erityiset halvat tunnit. Euro/matka. Ruuhka-aikana ei pääsis eurolla.
kuopiossa linja-autoilu on poikkeuksellisen kallista
Kallis joukkoliikenne on joo.. mutta onneksi sentään vuorojen väliin jää pitkä odotus aika.. eiku hetkinen..
Kallista on mutta onneksi ne eivät kulje minun työvuorojeni mukaan niin ei tarvitse käyttää.
Ei minun mielestä ole kallista, Jyväskylässä se vasta kallista on ja bussireitit on ihan p.......ä Kuopiossa toimii tosi hyvin kaikki reitit ja valinnanvaraakin on ainakin Petoselta pääsee tosi hyvin useilla vuoroilla...
Oho, tuo oli kyllä ihan p..stä, ensinnäkin siellä on ihan sama hinta ja kalustoakin on jonkinverran enemmän.
http://pbl.1g.fi/kalusto/kuopio.htm
http://pbl.1g.fi/kalusto/jyvaskyla.htm
Joku aika sitten oli jossain hintavertailua eri kaupunkien välillä. Kyllä kuopio ja oulu oli alkupäässä ja varmaan jyväskylä. Monissa kaupungeissa on paljon halvempaa ja ollut jo vuosia.
Olen sitä mieltä, että kansa liikkuisi enemmän , siitä hyötysi keskustan liikkeet ym jos matkaliput olisi puolet siitä mitä nyt. Tiedän monia, jotka laskevat ettei ole varaa käydä keskustassa kui harvoin ja samalle käynnille keskittvät asioiden hoidon.
Eli halvalla enemmän ja kaikki hyötyvät. Mutta sopii toivoa,et kun kilpailutus vapautuu niin on oikeasti vaihtoehtoja. Aivan kuin nyt on pitkien matkojen suhteen, ainakin jossain päin suomea.
tuleepahan ainakin käveltyä enemmän kun hinnat ovat niin korkeat :)
Totta. Polkupyörä on arvossaan silloin, kun on pyöräkelit.
Tiedätkö mitä kilpailutus tarkoittaa yhteiskunnan subventoimassa julkisessa liikenteessä? Sitä kuka pienimmillä yhteiskunnan tuilla suostuu ajamaan kiinteähintaiseksi määrätyt linjat. Kuopiossa esimerkiksi Petosen ruuhkat voisi jokainen ajaa halvemmalla, mutta niille hiljaisemmille vuoroille ja reiteille ei löytyisi tuottajaa. Markkinahinnoilla tuotettuna ja hinta asiakkailta perittynä taksi tulisi halvemmaksi.
Kalusto on valitettavasti vanhaa p*skaa pääasiassa. Missä on sähköbussit, hybdiribussit, maakaasubussit? Nykyään pitää pidättää henkeä pidättää kun Kuopion Liikenteen saastekone kulkee ohitse.
Uutta kalustoa toivotaan ja samalla ois kiva että pääsis ihan ilmatteeks. Just joo....
Ensi kesästä alkaen tulee uuttaa kalustoa. Siitä lähtien kaupunki määrittelee lippujen hinnat ja ne tavallaa sen tarjoamia palveluja jotka kilpailun voittanut yritys hoitaa.
Mutta tuskin Kuopion kaupunki on niin rikas että sillä varaa kuljettaa ihmisiä ilmaiseksi muuta kuin koulukyydeissä.
eli lippujen hinnat nousevat
Joo kattelin et kuopiossa ja jyväskylässä on lippujen hinnat sama. Huomasin samalla etää jyväskylän linja-autot muuttavat ilmettä aika hauskalla tavalla.
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/jyvaskylan-bussit-muuttuvat-vihreiksi/1368296
On ollut joinakin vuosina autottomana päivänä ilmaiset bussi kuljetukset kaupunki liikenteessä. Mutta sekin oli toisaalta aika älytöntä kun ihmiset vaan ajelivat huvia ees taas pitkin kaupunkia. Ja bussipysäkin oli mustanaan kyytiin tulijoita jotka vaan ajelivat kyydissä kun kerran ilmaista oli...
Kaupungin lippujärjestelmässä kertalippu maksaa 3,5 euroa. Nuorisolippu tulee käyttöön sekä lapsen ikärajaksi 7 vuotta. Joten alle kouluikäiset menevät ilmaiseksi.
Siinä suuntaus aivan oikein, että nuoriso on bussien suurin käyttäjäryhmä tai heillä ainakin siihen suurin tarve ja heidän matkustamisensa tulisi olla ilmaista tai ainakin halpaa.
Aikuiselle 3,5 euroakaan ei voi olla kynnyskysymys jos yleensä on tarve ja kyky liikkua.
Mm tampereella kertalippu maksaa 2,5e. Ja tuntuu, ettei ole kauan kun oli 2e.
Monelle pienituloiselle aikuiselle 3,5e on paljon. Se kerrotaan kahdella kun käydään kaupungilla. Saisi sillä kaksi pakettia kahvia ja tarjouskahvia kolme pakettia.
Ihmiset ovat sokaistuneet euron tultua käyttöön. Yksi euro ei tunnu miltään, mutta se olis 6 mummonmarkkaa.
Liikkumishalu on suhteessa matkustamisen hintaan. Jos pääset liikkumaan halvalla, käytät enemmän julkisia kulkuneuvoja. Kallis hinta jättää kotiin katselemaan ikkunoista ja käy vain lähikaupassa.
" Aikuiselle 3,5 euroakaan ei voi olla kynnyskysymys jos yleensä on tarve ja kyky liikkua. "
todellakin voi olla! ei ole pikku raha!
No nykyään 1 euro on n. 4 markkaa 80 penniä.
Eipäs ole, koska markkaa ei ole enää olemassakaan.
Mitä ihmettä??
Pyhänä 4,40 euroa
Ei juma!!!!
'Hauskat' on hinnat. Kaksi ihmistä lähtee pyhänä Matkukseen bussilla niin 17,6€ pitää varata matkoihin.
Ne on nuo Oulun ja Jyväskylän autot saman firman omistuksessa eli kuuluvat Koiviston autoon kuten kuuluu Kuopion liikennekin. Kuopiossa palvelu surkeaa, liput aivan törkeän hintaisia ilman vaihtomahdollisuutta. Taksilla pääsee halvemmalla jos lyhyehkö matka ja useampi matkustaja.
Tietenkin Matkuksessa käydään ostoksilla taksilla. Taksi odottaa sen ajan kun kerätään auto täyteen tavaraa ja sitten ajetaan onnellisena kotia eikä valiteta yhtään että kyllä tuli kalliiksi.
Se on kiva olla köyhä kun voi ajella taksilla linja-auton sijaan.