Sain kyseistä lääkettä lääkäriltäni hankaliin vaihdevuosioireisiin ja hän sanoi
vaikutuksen tuntuvan jo muutamassa päivässä.Olen syönyt nyt viikon,mutta en
havaitse merkittävää muutosta.Onko kenelläkään kokemusta ko.lääkkeestä ja sen tehosta ?
vaikutuksen tuntuvan jo muutamassa päivässä.Olen syönyt nyt viikon,mutta en
havaitse merkittävää muutosta.Onko kenelläkään kokemusta ko.lääkkeestä ja sen tehosta ?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ehkäpä annos on liian pieni ja vaatii pidemmän ajan ennen kuin alkaa tuntua selvää tehoa. Itselläni 2 mg (toinen estrogeenimerkki) pilleri alkoi tehota noin viikossa (vv-oireet olivat olleet hyvin voimakkaat).
Minulla alkoin reilun viikon päästä hankalat oireet hellittää tuolla 1mg progynovalla.Olin tuolloin 44v .Nyt kun ikää alkaa olla jo pian 50v tuntuu että ei riitä enää 1mg vaan tarttis nostaa annosta.Gyne sanoi viimeksi että voit nostaa kun rupeaa siltä tuntumaan.Yöt on jo aika lämpimiä ja ikkuna auki nukun..ja mies valittaa että veto käy.. :D