Mikä pöllö?

luonnossavapaa

Eilen iltahämärässä lennähti lähi puuhun pöllö joka jäi siihen mua tuijottelemaan. Tämä siis keskellä metsää, pirkanmaalla. Pöllö oli ehkä pyyn kokoinen isolla päällä :) . Sillä oli suht pitkä pyrstö, näytti aika tasaväriselle, siinä hämärän valossa sinertävän harmaalle, kasvoissa oli otsassa leveä valkoinen juova joka jatkui poskille alaspäin. Siivet näyttivät keskiruumista tummemmille kun se nousi lentoon.
Siiven iskut olivat vahvat ja rauhalliset. Siivet leveät ja aika jyrkällä mutkalla "nivelistä". Oletan että siipien kärkiväli oli suunnilleen metrin hujakoilla. Pöllö piti papattavaa ääntä, yhtä korkeaa suunnilleen kuin helmipöllöllä, mutta ääni oli lyhyt sarja joka nousi ja laski, ja sen jälkeen jotain yleistä pulputusta. Miksi muuten pöllö ääntelee tähän aikaan vuodesta?
(oletan että ääni tuli tuosta linnusta, vaikka voi tietysti olla että samalla suunnalla oli joku muu lintu josta ääni tuli).
Yritin katsoa kaikki lintukirjat ja netin kuvat ja kuunnella äänet, mutta mikään ei näytä sopivan kuvaan. Olisko ideoita?

4

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • krani87

      Moi, tulisi nyt äkkiseltään hiiripöllö mieleen. Reviirin rajoja saattavat huudella näin syksysin, ettei samalla alueelle tuppaannu sitten liikaa pöllöjä.

    • Ja jep

      Hiiripöllö.

      • luonnossavapaa

        Okei. Itse arvelin lähinnä pois sulkemalla vaihtoehtoja että se olisi hiiripölllö, mutten sitten ollut varma kumminkaan. Mutta hyvä tietää, voin lisätä sen mun bongaus listoille :). Kiitokset!


    • tuulipöllö

      Kyllä hiiripöllöt tosiaan syksyllä pulisi, itse kuulin sitä lokakuun lopulla Kärkölässä. En edes silloin nähnyt lintua mutta arvasin lajin, kun ääni oli täällä täysin vieras.
      Tarkoitit varmaan lisätä havaintolistallesi, kun bongaus on "jo toisen havainnoijan havaitseman linnun tarkastelua" .
      Näin muuten itse tänään hiiripöllön klo 18.30 eli puol pimeässä istuvan langalla, helppo tunnistaa peloton lintu jopa noissa oloissa kun käytös poikkeaa niin täkäläisistä lajeista. Luulin jo hetken, että se vahtii tuulihaukan pönttöä, jota olin huoltamassa mutta ei kai sentään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      94
      10681
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      247
      4586
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      163
      3953
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      171
      3454
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      72
      3272
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      73
      3046
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2812
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2360
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      65
      1776
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      166
      1525
    Aihe