Elop oli microsoftin myyrä!

point of view

Stephen Elop oli mircosoftilta nokialle tullut myyrä, jonka tarkoituksena oli "valmistella" nokia kauppa kuntoon. Elop aiheutti nokialle kömmähdyksillään ja erittäin epäuskottavilla esiintymisillään roiman alamäen jota sittemmin perusteltiin euro/dollari kriiseillä. Oikeasti elopin tehtävä oli ainoastaan rapauttaa nokian markkina-arvo alas ja saada osakkaat haluamaan osakkeiden myymistä. Elop onnistui tässä helposti koska nokia oli jo alun alkaen kömmännyt älypuhelin alalla pahasti verrattuna samsungiin tai appleen. Elop saanee tästä miljardiluokan palkkion microsoftilta, ja tämä on vieläpä julkista.

Jos katselitte Elopin esiintymisiä televisiossa, hänestä oikein paistaa talouselämän lokakonna, joka myy vaikka äitinsä jos siitä saa rahaa tai joku läpyttää olkapäälle.

Koko Elop-Nokia suhde oli osa yhdysvaltalaista operaatiota, minkä tavoitteena on saada kaikki euroopan merkittävät vientiyritykset USA:laisten sijoittajien kontrolliin. Tietenkin myös teknologia kiinnostaa, mutta nokialla ei ole mitään niin ihmeellistä että se olisi todella ollut kauppojen syy.

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aijai_bisnes

      Stephen elop tosiaan oli microsoftilta tullut ja hän tosiaan myös pehmitti nokiaa omilla virheillään. Hän on myös paistatellut parrasvaloissa miljardituloillaan ja kenen selästä nekin on revitty? no suomalaisten tietenkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe