Stephen Elop oli mircosoftilta nokialle tullut myyrä, jonka tarkoituksena oli "valmistella" nokia kauppa kuntoon. Elop aiheutti nokialle kömmähdyksillään ja erittäin epäuskottavilla esiintymisillään roiman alamäen jota sittemmin perusteltiin euro/dollari kriiseillä. Oikeasti elopin tehtävä oli ainoastaan rapauttaa nokian markkina-arvo alas ja saada osakkaat haluamaan osakkeiden myymistä. Elop onnistui tässä helposti koska nokia oli jo alun alkaen kömmännyt älypuhelin alalla pahasti verrattuna samsungiin tai appleen. Elop saanee tästä miljardiluokan palkkion microsoftilta, ja tämä on vieläpä julkista.
Jos katselitte Elopin esiintymisiä televisiossa, hänestä oikein paistaa talouselämän lokakonna, joka myy vaikka äitinsä jos siitä saa rahaa tai joku läpyttää olkapäälle.
Koko Elop-Nokia suhde oli osa yhdysvaltalaista operaatiota, minkä tavoitteena on saada kaikki euroopan merkittävät vientiyritykset USA:laisten sijoittajien kontrolliin. Tietenkin myös teknologia kiinnostaa, mutta nokialla ei ole mitään niin ihmeellistä että se olisi todella ollut kauppojen syy.
Elop oli microsoftin myyrä!
point of view
1
172
Vastaukset 1
- Aijai_bisnes
Stephen elop tosiaan oli microsoftilta tullut ja hän tosiaan myös pehmitti nokiaa omilla virheillään. Hän on myös paistatellut parrasvaloissa miljardituloillaan ja kenen selästä nekin on revitty? no suomalaisten tietenkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3201398Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3451326- 1061122
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔501008- 105991
- 106940
- 111802
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22797- 101653
- 71649