Pieni portugalinpodengo

Epäileväinen emäntä

Kertokaas joilla on kokemuksia pienistä portugalinpodengoista. Millainen luonne ja tuleeko miten toimeen toisten koirien ja lasten kanssa? Meillä on jo oma labbis ja sukulaisten kultainen noutaja sijoitettuna allergian vuoksi. Nyt meidän nuori neiti (13v.) haluaisi omaksi koiraksi sileäkarvaisen pikku podengon.

Asutaan maalla ja meillä on kanoja, kaneja ja kesällä lampaitakin ollut. Tyttö on kyllä tottunut olemaan eläinten kanssa, ratsastaa ja aina puuhailee elukoiden kanssa. Tyttö sanoo itse että meinaa ottaa koiran mukaan talleille hoitamaan hevosia ja muutekin harrastuksiin kun se on niin pieni.

Ei siinä siis mitään, etteikö meille vielä koiria mahtuisi, mutta epäilen vähän tuota podengoa, kun olen lukenut että saattaa olla kovin itsepäinen rotu ja haukkuu vähän kaikkea ja lähtee helposti jäljen perään. Meidän toiset koirat on rauhallisia ja vähän ehkä liian kilttejäkin. Miten mahtaa käydä jos pienempi alkaa pomottaa? Voiko sitä edes pitää irti omalla tontilla kuten näitä kahta vanhaa koiraa, vai lähteekö heti karkuun? Ja tuota talleille viemistä suoraan sanoen epäilen aika lailla. Itse en tosin hevosista mitään ymmärrä :)

2

985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdotus.,.

      Suosittelen koiranäyttelyssä käyntiä, jos oikein vakavasti olette jonkin rotuista koiraa hankkimassa. Siellä tapaa varmoja rodun omistajia kasvotusten ja pääsee haastattelemaan heitä aivan luonnossa. Täältä saa hakea tietoa, mutta varmistukseksi vielä näyttelyyn tapaamaan oikeita omistajia :-)

    • vahdittava

      Olet oikeassa tai oikeammassa kuin tyttäresi. Podenco on oikein kiva koira, mutta tapaturma-altis vapaaksi päästettynä. Sehän on pikkuriistan metsästyskoira, lähtee pupun ja muiden lentävien ja vipeltävien eläinten perään varmaan kuin nuoli. Ensimmäinen tuntemani pieni podenco kuoli karattuaan auton alle (oli hyvinhoidettu koira ja näyttelyvoittaja ym). Hevostalliympäristössä vaaroja piisaa hevosen potkusta autoihin ja muihin tapaturmiin. Eli koira olisi pidettävä kytkettynä siellä (päivänselvää varmaan aikuiselle talliväellekin).
      Kanat ja kanit saattavat saada kyytiä myös. Pentuna koulutus jättämään omat lemmikit rauhaan saattaa toki onnistua hyvinkin.
      Perusluonteeltaan ihmisiä ja muita koiria kohtaan podenco on sopeutuvainen ja kiltti, kunhan jonkinlaisesta tapakoulutuksesta huolehditaan eikä hemmotella piloille.
      Eli voitte toki ottaa mutta ottakaa myös kattava eläinlääkärikuluvakuutus samalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      222
      2936
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      173
      2556
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      109
      1208
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      132
      1112
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1068
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1045
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1021
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      341
      996
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      929
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      788
    Aihe