kissanpentu kuralla...

huolestunut5

Sain kissanpennun tasan viikko sitten. Pentu on leikkisä ja kaikin puolin muuten terve, mutta on nyt ollut koko tämän ajan kuralla ja päästänyt pahanhajuisia pieruja. Tiedostan, että vatsa on todennäköisesti mennyt sekaisin ruuan vaihtamisesta, koska en löytänyt samaa mitä edellinen omistaja syötti.

Kyselenkin siis, että kuinka kauan kissanpennun vatsa on suurinpiirtein sekaisin muuttostressistä ja ruuan äkkisen vaihdon takia?

Ja jossei syy olekaan ruuan vaihto ja kuralla oleminen jatkuu vielä viikon niin onko mitään keinoja millä kotikonstein helpottaa vai mennäänkö suoraan lääkäriin?

2

228

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saas nähdä..

      Lääkäriin mielellään aika pian, kissalla saattaa olla vatsakipuja, jos kerta vaivat jatkuneet jo viikon. En nyt osaa auttaa kunnolla, mutta kannattaa kysyä suoraan jostakin eläinkaupasta voisivatko alkaa myymään myös niitä tuotteita mitä kissa on ennen syönyt. Jos lähelläsi olevat eläinlääkärit ovat isoja niin siellä saatetaan myydä etsimiäsi ruokia. Myös nettikaupoissa saattaa olla niitä.

      Voisit kokeilla antaa lihaa, kanaa, kalaa? Kannattaa myös jättää mahdollinen antamasi kuivamuona kokonaan pois ja katsoa johtuisiko vatsavaivat siitä.

    • hyvä suositus, tarkistuta pentu eläinlääkärillä, ja samalla sille voi saada oikeanlaisen loishäädön.
      Samoilla linjoilla: Jos vatsa ei kestä purkkiruokaa, raaka voi toimia paremmin. Meillä ainakin alkoi pennun vatsa pysymään hyvänä, kun jätettiin purkkiruoka pois. Eikä raakaruokinnalla ole tullut niin paljoa kikkareita siivottavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2472
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      655
      1079
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe