Katselen juuri tuota otsikon mukaista dokumenttia.
Tyttö joutui vakavaan onnettomuuteen ratikan kanssa ja menetti toisen jalkansa nilkan yläpuolelta. Dokumentti antaa todella hyvän kuvan siitä kuinka kauan ja kuinka paljon aikaa tuollainen onnettomuus vie. Loppujen lopuksihan se tulee koskettamaan lopun elämää.
Olen aivan valtavan hämmästynyt tuon tytön vahvuudesta! Hän ei sure menneitä vaan menee eteenpäin elämässä! Ihan hämmästyttävää! Kun häneltä kysyttiin onko hän käynyt psykiatrilla juttelemassa asiasta niin hän vastasi että on mutta että siinä kuitenkin vaan puhutaan menneistä asioista (eli siitä kun hän menetti jalkansa). Hän katsoo tulevaisuuteen :)
Alle vuodessa hän kävelee kuin mitään onnettomuutta ei olisi ollutkaan ja ulkopuolinen ei sitä hänen kävelystään huomaa. Hän osallistuu voimistelukilpailuun, hyppii vähintäänkin kuin muut! On kuin ihan ennallaan!!!
Onnettomuus oli todella vakava ja alkuun ei ollut varmuutta pelastajallakaan jääkö hän henkiin. Hän on hengissä ja uskoisin että ihmisenä hän on paljon kokonaisempi ja suurempi kuin moni muu.
On todella hienoa nähdä noin vahva ja iloinen ihminen. En toivota hänelle onnea sillä siihen ei näyttiäisi olevan tarvetta. Sen sijaan pyydän että hän toivottaisi onnea meille muille. Toivon että me muut saamme olla yhtä vahvoja kuin hän.
Mekin halutaan olla voittajia! :)
Upea dokumentti älyttömän upeasta Voittajasta! Kiitos! :)
Ratikkaa vahvempi tyttö
Upeaaa!
1
324
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j891356Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga80898- 42844
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden290754Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️81626Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35621- 41597
- 47597
- 39559
- 28554