seisotus ongelma pennulla

pikku piru

Miten olette opettaneet pentua näyttelyihin? Meillä aluksi harjoiteltiin niin että palkkasin kun seisoi, ihan sama miten. Nyt seisoo jo niin että saan koskettaa päätä tms ja kehut kun tilanne ohi. Ongelma meillä on tassut. Ei millään halua pitää tassuja asennossa. Etutassut nyt jotenkuten pysyy mutta takatassut. Kun ne pitää venyttää vähän taakse. Ei, heti kun saan jalat kohilleen niin siirtää toista takatassua eteenpäin. Olen koettanut sitä että toinen olisi sitten edempänä ja toinen taaempana. Ei tulosta. Onko tähän mitään konstia vai harjottelenko vaan niin että se joskus sen sitten vielä hoksaa?

3

294

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+18

      Voi olla, että siirrät takajalkoja liian kauas niin se on pennulle epämukavaa? Katso, että selkä pysyy suorassa niin pitäisi jalkojenkin asettua kohdilleen. Meillä pentu teki samaa tassun siirtoa mutta opetin (naksutin on aika hyvä tässä jutussa) sen itse seisomaan tasajaloin ilman asettelua niin asento oli tasapainoisempi ja jaksoi olla "esillä" pidempään.

    • Tarkista:)

      joskus jos koirala on liian pitkät kynnet se laittaa jalkoja eteenpäin

    • kehäkettu

      Näyttelyseisotus vaatii kovaa harjoittelua niin pennulta kuin iäkkäämmältäkin ensikertalaiselta. Kannattaa harjoitella vähän kerrassaan, liikuttaa jalkoja taakseppäin aluksi vähän ja antaa olla, palkita. Pikkuhiljaa koira oppii että palkka tulee siitä että antaa jalkojen olla aloillaan. Kun koira on oppinut idean, voi jalkoja hivuttaa taakseppäin. Ei kannata yrittää alkuun heti liikaa, vähän kerrassaan hyvä tulee.Ja kannattaa torua heti jos koira liikuttaa jalkojaan ja samantien asetella jalat uudelleen. Näin koira oivaltaa mitä siltä haetaan.
      Nimimerkillä olen opettanut useita erirotuja, isoja ja pieniä, pentuja ja ensikertalaisia aikuisia näyttelykäyttäytymiseen. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe