Lusikalla syöminen

Itse..,

Eli kävin juuri lapseni kanssa neuvolassa. Lapsi 1 v3 kk ikäinen...
Neuvolatäti sitten kyseli että osaako syödä itse lusikalla? Sanoin että aikamoista sotkemista vielä syöminen on,välillä menee jotain suuhun, mutta yleensä vain sotketaan.
Täti sitten tokaisi että sitten puolitoistavuotiaana pitäisi kyllä osata syödä lusikalla sujuvasti. Onko noin? Kaksi ensimmäistä lastani söivät itse siinä 2 vuoden tietämillä enkä ajatellut että olisivat jotenkin myöhään oppineet syömään itse.

5

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Meillä on lapset osanneet istua syöttötuolissa n ½-vuotiaana ja silloin olen antanut heille myös lusikan käteen. Sanotaan että 10 kk iästä alkaen on lapsi lusikoinut itse ruokansa. Meillä ei ole koskaan ns. "sormiruokailtu".

    • Jossainvälissä

      No kyllä 2v tuntuu aika vanhalta... Mulla on kaksi lasta, molemmat syöneet lusikalla itse alle vuoden ikäisinä. Toki pientä avustusta. (Tosin tyttö ei antanut auttaa, heh.)
      Haarukalla ja veitsellä syöneet 1,5-2v.

    • Itse..,

      Ok,minulla on sitten ollut väärä käsitys asiasta ja vanhemmat lapset oppineet sitten "myöhässä" vaikka aina on lusikka ollut ruokailun ajan kädessä.
      Miten voisin sitten opettaa lastani syömään itsenäisesti? Vinkkejä?

      • älä nyt

        välitä noista parista vastauksesta,tännehän vastaa aina ne äärilaidat.Mitä silläkin väliä oppiiko syömään vuoden vai parin ikäisenä.Ainakaan 1 v 3 kk ikäisellä ei ole mikään kiire oppimisen kanssa.


      • jossainvälissä
        älä nyt kirjoitti:

        välitä noista parista vastauksesta,tännehän vastaa aina ne äärilaidat.Mitä silläkin väliä oppiiko syömään vuoden vai parin ikäisenä.Ainakaan 1 v 3 kk ikäisellä ei ole mikään kiire oppimisen kanssa.

        Totta että asiassa kuin asiassa tänne usein vastaa suuntaan tai toiseen äärilaidat, mutta mun vastaus ei sellainen ollut. On se iso ero, oppiiko vuoden vai kahden ikäisenä. Eipä tarhassakaan kaksi vuotiasta enää syötetä. Sen ikäinen alkaa jo olla ääripäätä hiljalleen. Toinen ääripää ovat ne sormiruokailuvauvat, joita ei ole koskaan syötetty. Valtaosa oppii lusikoinni1-1,5v.

        Aloittaja, tuon ikäisen kanssa auttaa se, että muu perhe syö samaan aikaan. Myös aikuiset. Jos vikisee syöttämistä, voi rauhassa todeta, että kaikki syö itse... Mallioppiminen on tärkeintä. Tekniikka kehittyy syömällä itse, joka kerta. Ja kehut ovat tärkeitä, kun lapsi onnistuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe