sähköhoito

Itse olen 30 vuotias mies jolla on syvämasennus ollut useita vuosia ja lääkäri ehdottanut sähkösokkihoito kokeilun muutaman kerran.Jaolisin kysynyt että onko kellään ollut sähkösokkihoitoa ja minkälainen olo on ollut sen jälkeen ja mitenkä auttanut ja aiheuttaako jotain oireita sen jälkeen esim.virtsankarkailua josta olen saanut kuulla että aiheuttaa??
8683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Äidilleni on annettu sähkösokkeja, eikä tietääkseni tullut muita ongelmia, kuin se että hän palasi joksikin aikaa vuosikymmeniä ajassa taaksepäin. Toisaalta se luultavasti johtui hapenpuutteesta, joka taas ei liittynyt mitenkään hoitoon, vaan happirikastimen pois jättämisestä, joka vain osui samaan ajankohtaan.

Meistä sisaruksista yksikään ei epäröinut, kun sähkösokeista alettiin puhua Äitimme oli varsin sekava ja huonokuntoinen ennen hoitoa, mutta olisi nyt ilman lapsuuden tuberkuloosia taas varsin hyvissä voimissa.

Pelokkaasta ja arasta, jopa itsemurhaa suunnittelevasta potilaasta tuli muutaman hoitokerran jälkeen taas iloinen ja elämäänsä tyytyväinen äiti.

Äänestä
  • Tuttavapiirissäni on pari masennukseensa sähköä saanutta, ja molemmat ovat kyllä valitelleet muistihäiriöitä.

    Äänestä

  • uudet laitteet tuhoavat niitä tehokkaammin.
    samat puheet vaarattomuudesta olivat yleisiä jo vuosia sitten kun oli ne vanhat laitteet. silloinkin aina joku kuoli sähkön annon jälkeen, kuten nytkin. riittävästi hoitoa lääkkeisiin yhdistettynä ja omaa nimeä ei enää muista. nähty on. joillakin, useimmilla, palaa muisti takaisin, mutta ei kaikilla.
    ei kannata kaikkea uskoa mitä lääkäri sanoo.

    Äänestä

  • sähköstä kirjoitti:

    uudet laitteet tuhoavat niitä tehokkaammin.
    samat puheet vaarattomuudesta olivat yleisiä jo vuosia sitten kun oli ne vanhat laitteet. silloinkin aina joku kuoli sähkön annon jälkeen, kuten nytkin. riittävästi hoitoa lääkkeisiin yhdistettynä ja omaa nimeä ei enää muista. nähty on. joillakin, useimmilla, palaa muisti takaisin, mutta ei kaikilla.
    ei kannata kaikkea uskoa mitä lääkäri sanoo.

    Miksi kannattaisi uskoa sitä mitä sinä sanot?

    Laitapa jotain faktaa että edes yhdellä sähköhoitoa saaneella olisi todettu aivosolujen kuolemista. Korostan, en ole kiinnostunut mielipiteestäsi enkä siitä miten asiaa
    "maalaisjärjellä" funtsit. Kerro meille mikä tutkimus on osoittanut sähköhoidon aiheuttaneen aivosolujen kuolemia. Tietääkseni yhtään, siis yhtään tällaista tutkimusta ei ole. Päinvastoin, sähköhoito lisää aivosolujen neurogeneesin nopeutta hippokampuksessa 40% eli ollaan plussan puolella.

    Ja toistan, ei omia jorinoita maalaisjärjestä, kyllähän se näin on tms. Osoita tutkimuksin että väitteesi on totta tai ole hyvin hiljaa.

    Äänestä

vaikka luultavasti oletkin psykiatrian harjoittaja,joka haluaa mainostusta sähkösokkihoidoilleen, niin vastaan totuudenmukaisesti:

Sähkösokkihoito on vahingollinen aivostolle, ja siihen voi jopa kuolla.(Tosin tilastoja on mahdottoman vaikea ssada,mutta noin 3% on arvio).
Se tuhoaa kehon normaalin hermostollisen sähkökemian ja aiheuttaa lukuisia ongelmia , ja lyhentyy kai elinaikakin ...

Äänestä
  • Nuo tiedot ovat ilmeisesti revitty mielikuvituksestasi. Jos todella haluat kritisoida sähköhoitoa, esitä tutkimustietoa aiheesta.

    Äänestä

  • Liioittelet. Jos sähköhoito olisi noin vaarallista, ei sitä varmasti enää käytettäisi.
    Kroonistuneella, erittäin vaikeasti masentuneella, jolle lääkkeistä ei ole löytynyt tarpeeksi apua, voi oikeasti tulla vastaan tilanne, jossa hän miettii, että tekeekö itsemurhan, vai kannattaako ottaa riski luopumisesta osasta muistoistaan (siis normaalia unohtamista enemmän) turvautumalla sähköhoitoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


masentunut kirjoitti:

Itse olen 30 vuotias mies jolla on syvämasennus ollut useita vuosia ja lääkäri ehdottanut sähkösokkihoito kokeilun muutaman kerran.Jaolisin kysynyt että onko kellään ollut sähkösokkihoitoa ja minkälainen olo on ollut sen jälkeen ja mitenkä auttanut ja aiheuttaako jotain oireita sen jälkeen esim.virtsankarkailua josta olen saanut kuulla että aiheuttaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu