Olenko liian tiukka äiti? Minulla on 12 vuotias tytär. Ja häneltä sammuu valot 10 aikaan, ja otan puhelimen pois puoli kymmeneltä. Yhtenä päivänä viikossa siis ma,ti,ke,to pitää olla kotona. Jos on vain "kaupungilla" pitää olla 5 syömässä. Illalla 9 aikaan omaan huoneeseen. Ei ole omaa konetta. On pidettävä aina kypärä pyöräillessä.. Ja näin, olenko liian tiukka äiti?
Liian tiukka äiti?
10
305
Vastaukset
- sehlknhfsfnf
Jos lapsi rakastaa äitiään, juuri mikään ei ole liian tiukkaa mutta jos teet kaiken käskevään sävyyn, tuhoat hänet. Ja johonkin kohtaan on vedettävä raja siinä että haluatko suojella hänen ruumistaan kolhuilta mahdollisimman pitkälle vai suojella hänen mielenterveyttään? Se jos häiriintyy, ei hän kohta välitä ruumiistansakaan vaan esim. ryyppää itsensä pilalle.
- Ressuope 16
Et missään nimessä ole liian tiukka. Koulussa näemme päivittäin, millaista jälkeä nuorissa syntyy, kun nukkumaanmenoajasta ei pidetä huolta. Ehkä vuosi vuodelta voit alkaa pikkuisen joustaa. Oletan tässä tietysti, että olette ystävällisissä väleissä eivätkä säännöt ole pelkkää käskyttämistä ja turhauttavaa taistelua tai huutamista.
Jos ajatellaan, että tyttö nukahtaa noin puolen tunnin sisällä valojen sammuttamisesta ja herää seitsemältä, hänelle tulee 8,5 tunnin yöuni. 12-vuotiaan unentarve on useimmiten valtaisa, joten tuo vaikuttaa kouluviikkoina ihan kohtuulliselta. - aloittaja3
Selvä, ja kiitos vastauksista. Hän esimerkiksi huutaa kun ei saa iphoneani ( siis minulla on 3 ja 4s) mutta nyt hänen uudessa puhelimessa on jo naarmu. Ja minulla ei yksin kertaisesti ole varaa hänen ratsastukseensa, aina joskus tallilla käy.. Mutta siittäkään ei iloinen ollut. Ja tuntuu että häntä ärsyttää kaikki pikku jutut, vai puutunko itse liikaa kaikkiin pikkuseikkoihin?. Esim otin häneltä korkean tyynyn pois, ja annoin matalamman tilalle, jottei hänen niskat mene. Hän ei saa värjätä hiuksia. Eikä saa käyttää mitään korkokenkiä? Onko se normaalia? Hän ei saisi meikata, mutta nyt annan ripsiväriä laittaa... Eikä hän mitään deodoranttia tarvitse. Mutta vastatkaa:)!
- Kenttauriinatar 16
Et varmaan oikeasti ole aloittaja. Hänestä sntyi se kuva, että on suurinpiirtein järkevä ihminen. Sinä olet vain pimeä provo.
- dfghjklpiuytre
Voi jösses...
Eiköhän itse tiedä, mikä tyyny tuntuu hyvältä....
Hiustenvärjäyksestä voi keskustella, mikä olis ok vaihtoehto. Ehkä ei mustaa tai kirkuvan punaista?
Ja kyllä 12v tarvitsee dödön, jos ei halua haista hielle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Teinien äiti
Ihanaa, että joku uskaltaa vielä asettaa ja jopa noudattaa rajoja lapsilleen!! Meillä samanlaiset säännöt suunnilleen. Lapset 17 ja 16 v ovat tervehenkisiä ja muut huomioivia nuoria. Eivät kiukuttele eivätkä etsi enään rajojaan, ne on asetettu siel lapsuudessa. Kiitos ap viestistä, loit uskoa vanhemmuuteen, ehkä se ei olekaan kokonaan kadonnut?
- 13v ®
Noihin muihin en ota kantaa, mutta meillä ei ole tarkkoja nukkumaan menoaikoja. Minulta ei oteta puhelinta pois, eikä äiti valvo niin tarkasti. Yleensä menen nukkumaan joskus sen jälkeen kun äiti käskee melko pian. Mää en vaan pysty nukkumaan jos on pakko. En ennen kuin väsyttää. Joskus väsyttää klo 22, joskus klo 22.15. Ei se sen kummempaa.
- aloittaja3
Okei :) Olin siis laittanut tuon "aloittaja" viestin. Mutta hän ei siis saa käyttää korkea korkoisia kenkiä. Ja hän ei saa meikata vahvasti. Eikä värjätä hiuksiaan? Miltä kuulostaa?
- -------------
Siis 12-vuotiaana? Aivan oikein. Korkokengät ovat erittäin epäterveelliset ja jopa vaaralliset, joten kasvavalle (tai mahdollisesti vielä kasvavalle) ei missään tapauksessa sellaisia ja ei niitä kenellekään voi suositella. Meikki ja hiusten värjäys eivät myöskään ole mitenkään erityisen suositeltavia tapoja lapsille ja nuorille mm. niiden aiheuttamien mielleyhtymien vuoksi. Haluan, että lapseni näyttävät ikäisiltään ja käyttäytyvät ikäistensä tavalla.
- Tavoite?
Mihin tämä tiukkuus tähtää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748