Kannattaa lukea:
http://villatykki.blogspot.fi/ (ei ole meidän tarina)
Omistajatkin ovat vaihtuneet yhtä lukuunottamatta ja työntekijöissäkään ei ole enää samoja naamoja kuin silloin kun me talo ostettiin.
Muurametalot
10
592
Vastaukset
- Morjens?
"Omistajatkin ovat vaihtuneet yhtä lukuunottamatta ja työntekijöissäkään ei ole enää samoja naamoja kuin silloin kun me talo ostettiin"
Häh, nyt ei ihan aukea mitä yrität tässä sanoa/vihjata? Varsinkaan jos tuo blogi ei ole edes omasi? - ghköhjh
Mitä tämä tarkoittaa....
Jos ovat itse tehneet sisätyöt ja sitten ihmetellään miksi ledinauha ei pysy katossa? =D
Lisäksi ihmettelevät huurtuvia ikkunoita, kun ilmeisesti ilmastoinnit ym. ovat säätäneet huonosti. Meillä kun sama talo mutta ikkunat ei ole olleet yhtään huurrussa. =D- aikas insinjöörjejä
Rakentamattomassa yläkerrassa ei ole vielä varmaan ilmastointia ollenkaan, eikä ikkunan alapuolella lämmitystä (patteria tai sitten lattialämmitystä).
Silloin ikkunat huurtuvat, niin se vaan on. - kölöhö
aikas insinjöörjejä kirjoitti:
Rakentamattomassa yläkerrassa ei ole vielä varmaan ilmastointia ollenkaan, eikä ikkunan alapuolella lämmitystä (patteria tai sitten lattialämmitystä).
Silloin ikkunat huurtuvat, niin se vaan on.Koska ikkunat ovat hyvällä u-arvolla, niin ikkunan ulkopintalämpötila on alhainen ja siten tietyillä keleillä tapahtuu kondensoitumista. Kuten kuvistakin huomaa, niin reuna-alueet ovat vähemmän huurtuneita, koska niistä "fuskaa" enemmän kuin keskeltä (=karmi huonommin lämpöeristävä).
Näin on minullakin syksyisin (joskus keväisin) varsinkin isommissa ikkkunoissa (Fenestra).
Hyvien ikkunoiden ominaisuus, ei virhe.
- Raksamiäs
Juu ei ketään samoja naamoja niitten nettisivuilla ku muutama vuosi sitten. Mistäköhän kertoopi?
- terveestä yrityksest
Hyvin hoidetusta ja menestyvästä firmasta. Ihmisiä palkataan jatkuvasti lisää ja työntekijöillä on mahdollisuus edetä uusiin haasteisiin firman sisällä.
- Raksamiäs
terveestä yrityksest kirjoitti:
Hyvin hoidetusta ja menestyvästä firmasta. Ihmisiä palkataan jatkuvasti lisää ja työntekijöillä on mahdollisuus edetä uusiin haasteisiin firman sisällä.
Vaan kun ei ole hyvin hoidettu ja menestyvä firma. Katsoppa vaikka heidän viime vuosien liikevoittoa ja muita tietoja. Ja miksi toinen osakas joka rahoitti firman oston lähti kävelemään hetki sitten? Jos firmalla menisi hyvin niin kannattaisi pysyä mukana ja myydä osuutensa myöhemmin kun firman arvo on noussut.
Toiseksi jos vielä selvemmin kerron, niin kaikki työntekijät ovat vaihtuneet, eivät siis siirtyneet yrityksen sisällä muihin tehtäviin. - Höpö höpö
Raksamiäs kirjoitti:
Vaan kun ei ole hyvin hoidettu ja menestyvä firma. Katsoppa vaikka heidän viime vuosien liikevoittoa ja muita tietoja. Ja miksi toinen osakas joka rahoitti firman oston lähti kävelemään hetki sitten? Jos firmalla menisi hyvin niin kannattaisi pysyä mukana ja myydä osuutensa myöhemmin kun firman arvo on noussut.
Toiseksi jos vielä selvemmin kerron, niin kaikki työntekijät ovat vaihtuneet, eivät siis siirtyneet yrityksen sisällä muihin tehtäviin.Kumpi rahoitti, kampu myi?
- totuudentorvet
Höpö höpö kirjoitti:
Kumpi rahoitti, kampu myi?
Kumpi oli aivot ja hoksasi jättää firman...
- hköhkhö
Muurametalojen olohuoneet ja saunatilat saisi olla isommat ja niin ettei kaikissa malleissa olisi tupakeittiötä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu128986Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37897Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47839Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50741Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143734- 54731
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32723Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665