Ajankohtainen Kakkonen / Varissuo

Toimittaja kysyi Varissuon nuorilta, onko mahdollista, että siellä ryhdyttäisiin mellakoimaan ja polttamaan autoja turhautumisen takia ja vastaus oli, jotta on mahdollista.

Ihmettelen, miksi pidetään lähes normaalina, että ulkomaalaisten reaktiot työttömyyteen ovat mellakka ja tuhotyöt? Jos minä sanoisin, jotta kohta repeää mellakka ja palaa autot ja annetaan köniin poliiseille, niin saisinko päänsilittelyä ja sääliä osakseni?
36549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Itseasiassa parasta mitä voisi tapahtua olisi väkivaltaiset mellakat Suomen kaduille. Onkin vain ajan kysymys, millon rupeaa helisemään. Suomalaiset ovat lampaita ja heidät on helppo pitää hiljaisena niin kauan kun sosiaalituet riittävät kaljan ostamiseen, mutta ulkomaalaiset ovat onneksi temperamenttisempaa sorttia. Siksi ihan hyvä, että täällä on myös ihmisiä jotka USKALTAVAT tehdä jotain nykyhallituksen "köyhät kyykkyyn" -johtamistapaa vastaan.

Äänestä

En ole täysin samaa mieltä, kun turpaansa saa samassa tilanteessa olevat suomalaisetkin. Jos ulkomaalaiset laittavat haisemaan, eivät he kysy kantaväestöön kuuluvalta vastaantulijalta, oletko työtön tai köyhä? Turpaan tulee niin että soi.

Se, mikä eniten risoo, on tuo, että maahanmuuttajien huonoa käytöstä selitellään kulttuurieroilla. Esimerkiksi eräässä Turun ympäristökunnan ammattikoulussa maahanmuuttajapojat huudattavat tietsikasta koraaniulinaa ja opettaja ei uskalla kieltää, ettei syytetä rasismista. Pojat myös haukkuvat opettajaa en viitsi sanoa miten ja ei mitään reaktiota. Onko tämäkään ihan oikein?

Äänestä

Valittavat työttömyydestä mutta eivät mene mihinkään koulutukseen. Jos ei ole koulutusta millekään alalle niin sitten pitäisi kelvata mikä tahansa työ, mutta eipä taida kelvata.

Äänestä

Ei kannata koska polliisit tulevat kävelyvauhtia!

Äänestä
  • suksi vittuun fasisti

    Äänestä

  • En ole rasisti, mutta mamuissa ja musuissa ei ole kehumista, vain muutama prosentti on kelpo ainesta loput ovat sosiaalipummeja.

    Äänestä

  • bpsopkds kirjoitti:

    En ole rasisti, mutta mamuissa ja musuissa ei ole kehumista, vain muutama prosentti on kelpo ainesta loput ovat sosiaalipummeja.

    mee ite töihin vitun peruss juoippo

    Äänestä

suomi on vitu rasistinen maahamuutajia kohtaan et kaikkii mitä tule on ansaittu

Äänestä
  • Opettele sinä kirjoittamaan suomea ensin, kun kerran asut täällä!
    Maassa eletään maan tavalla.

    Äänestä

Sellaiset ihmiset, joiden ainoa kokemus maahanmuuttajista on television välityksellä pakolaisleiriltä, ovat ymmärrettävästi tuohtuneita negatiivisista kommenteista.

Olin aikoinaan kävelemässä töistä kotiin ja kas vain, kulttuurinrikastaja lyöttäytyi seuraan kaiketi hankkimaan täydennystä haaremiinsa. Kieltäydyin kohteliaasti seurasta, mutta ei Lähi-Idän hurmurille sanota ei. Sain juosta kuin naispuolinen Ben Johnson välttääkseni käsirysyn. Kauhean metakan herra nosti ja hoki kaiketi ainoaa suomenkielistä sanaa jonka oli vaivautunut opettelemaan, eli "huorra, huorra".

Mikä ihme siinä on, ettei voisi edes alkeellisia käytöstapoja opetella? Me suomalaisnaiset ollaan näille nappisilmille koiraakin alempia olentoja. Saamari. Mitä on arabiaksi mene helv.....:n?

Äänestä
  • Käykääpä lukemassa tämän palstan säännöt.

    Äänestä

  • alkaa olla poliisi juttu kirjoitti:

    Käykääpä lukemassa tämän palstan säännöt.

    Ihan asiaa kirjoitti. Itsekin olen naisena illalla turussa kulkenut ja jopa bussipysäkillä nämä ählämit tulevat ahdistelemaan! Menepä valkoisena heidän maassaan tekemään naisille samoin niin pääset hengestäsi! Eivät tule koskaan tänne sopeutumaan, kristinusko ja Islam tulevat aina olemaan vastakkain, joten parempi olisi vetää rajat kiinni. Hyvissä ajoin.

    Äänestä

Palstan säännöistä muistuttava, mitkä viestit haluaisit ilmoittaa poliisille? En mielestäni käyttänyt sellaista kieltä viestissäni, että pitäisi ensitilassa joko poistaa tai syyttää jälleen kerran rasismista. On se kumma, jos ei saa kertoa viestissään, että pelottaa hemmetisti ja ihmetyttää, miksei kohteliaisuussääntöjä suostuta omaksumaan. Valista minua.

Äänestä

"Kuwaitista kotoisin oleva 8-vuotias "morsian" kuoli sisäiseen verenvuotoon hääyönä. Sulhanen about 40 v. " No niin, tuleekos kohta syytöksiä rasismista? Sama luki eilen teksti-tv:n uutisotsikkona, jotta rasismiin sortuvia on sitte oikein valtakunnankanavaa myöden. Tänne vaan kaikki itämaiden ihmeet, me rakastamme teitä..

Äänestä

Jos ette usko, googlatkaa " 8-vuotias morsian" niin näette, etten valehtele.

Äänestä

Suomessa on ihan liikaa maahanmuuttajia ja se näkyy jo joka asiassa. Onko moni ajatellut miten paljon menee rahaa heidän elättämiseen. Sen takia suomi on jamassa ja joutuu vähentämään peruspalveluja. On se väärin kun toiset otetaan tänne elätettäviksi ja lapsilta ja vanhuksilta vähennetään palveluja. Enää ei pääse terveyskeskukseenkaan kun kaikki palvelut on niin paljon vähentynyt,. Ei enää mitään sosiaalipakolaisia tänne jotka lypsävät suomen kuiviin kun päättäjät eivät ole kiinnostuneet asiasta kun heillä ei ole rahahuolia.

Äänestä

On se ihme kun kaikki ulkomaalaiset tulee suomeen ja valittaa kuinka sulkeutuneita suomalaiset ovat. He itse nauttivat etuuksista ja samalla elämästä tekemättä mitään. Ihan liikaa paapomista ja silittelemistä ei täällä ole tarkoitus kaikkia loisia elättää.

Äänestä

Ei enää yhtään ulkomaalaisia tänne elätettäväksi. Yks kun tulee niin pian on 50 sukulaista täällä. Ja kaikki tietenkin saa tulonsa sossusta.

Äänestä

Kohta tuo 8-vuotiaan lapsimorsiamen "leski" kumminkin tulee pakolaisena Suomeen, kun olot kotimaassa rupeavat ahdistamaan..Opeta sitte sellaiselle, että täällä ei ole tapana mennä naimisiin 8-vuotiaiden kanssa..

Äänestä

Ei kai täällä nyt mitään aleta sytyttelemään. Se on ison maailman juttuja ja tääl on asiat hyvin ja turvallista.

Äänestä

islam on ongelma?

Äänestä

Kyllä. Islam on ongelma. Siihenhän vedotaan, kun kielletään naisilta lähes kaikki oikeudet ja pidetään miestä luomakunnan kruununa. Ja kyllä, äänestin täällä Kaarinassa persua, kuten yli 400 muutakin äänestäjää. Ja ehdokas keräsikin kaupungin suurimman äänisaaliin. Älä itke, ota rusina.

Äänestä

Viidakkoon vain takaisin.

Äänestä

Suomen suurin ongelma on maahanmuuttajista aiheutuvat jättimenot. Kuka osaa ajatella esim. Turun kaupungin erilaisten palveluiden menetystä, kun kaupungin rahaa syydetään maahanmuuttajille 37 miljoonaa euroa vuodessa? Mitä kaikkea hyvää sillä rahalla voisikaan tehdä? Ja mitä nuo summat ovatkaan valtakunnallisesti? -

Muslimiuskonnon tapoihin kuuluu pedofilia. Olihan truon uskonnon perustaja itsekin yhdynnässä 8 vuotiaan Aishan kanssa:
http://www.answering-islam.org/suomi/html/lapsimorsiamet.html

Kannattaa lukea asia linkistä!

Äänestä
  • Tässä pieni pätkä oheisen linkin sanomaa:

    "Profeetta Muhammed oli 52-vuotias ja Aisha 9-vuotias, kun he solmivat avioliiton ja täydellistivät sen seksuaalisesti. Aisha oli Muhammedin toinen vaimo. Muhammed noudatti arabialaista tapaa avioituessaan tytön kanssa, jolla oli juuri ollut ensimmäiset kuukautisensa. Hän ei siis suinkaan ollut ensimmäinen, joka teki niin.

    Muhammed ei osoittanut teollaan ainoastaan hyväksyvänsä asian, vaan myös varmisti, että tavan noudattamista jatkettaisiin, asettamalla oman ”sunnansa”, elämäntyylinsä jumaliseksi ihanteeksi, jota muslimien tulisi seurata. Muhammedin teko ja hänen opetuksensa avioliitosta loivat näin islamilaisen perinnäistavan: Tyttölapsia pidetään aikuisina ja näin ollen täysin valmiina avioliittoon ja seksuaalisuhteeseen heidän saatuaan ensimmäiset kuukautisensa."

    Äänestä

Mitä hemmettiä? Monellako 9-vuotiaalla on alkanut kuukautiset? Tota porukkaa täällä lampsii ympäri Turkua. Onko tuo tekstinpätkä oikeasti totta?

Äänestä

Nyt loppuu tämä mamujen paapominen. Ei yhtään enää tänne! Käyttävät meidän verorahat eivätkä käy töissä.

Äänestä

Tuo linkin sanoma on ikävä kyllä täysin totta. Se on virallinen tiedote muslimiuskonnosta.

Sanon kyllä täysin julkisesti EI islamin uskonnolle.

Äänestä

Löisin vetoa, jos löysää rahaa olisi, jotta kaikki maahanmuuttajamyönteiset kansanedustajat eivät ole sisäistäneet Koraanin sanomaa. Voi kun joku sanomalehti esim. Turun Sanomat lähettäisi kansanedustajille kyselyn, jossa testattaisiin islamtietämystä.

No, vastaajia olisi vain kourallinen, mutta josko se vähän ravistelisi päättäjiä todellisuuteen. Miten voi tuo maamme korkein johto ihannoida tällaista, eivät taatusti tietä mistä islamissa on kyse.

Äänestä

Miten voidaan joku alue kansoittaa täyteen maananmuuttajia. Itse käynyt koulut varissuolla ja nyt valkoinen mies on siellä harvinainen näky. Ei ole opettajillakaan helppoa saada elantoansa siellä.

Äänestä

itkekää persut ja muuttakaa lappiin

Äänestä
  • Ei kai sitä tarvitse mikään persu olla. Itse olen sitoutumaton mutta miksi pitäisi elättää laiskoja meidän rahoilla...ajattelepa ite.

    Äänestä

Tyhjillä kasarmeilla ja tyhjissä kouluissa on tilaa,menkööt keittämään puurojaan
sinne.Montako asuntoa loisijat vievät työntekijöiltä esim. Helsingissä ja Turussa?

Äänestä

työtömät persut vittuu ja maahanmuuttajaii tilalle. simple as that.

Äänestä

Soomi kieli paljastaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meillä mitään väliä kirjoitti:

Toimittaja kysyi Varissuon nuorilta, onko mahdollista, että siellä ryhdyttäisiin mellakoimaan ja polttamaan autoja turhautumisen takia ja vastaus oli, jotta on mahdollista.

Ihmettelen, miksi pidetään lähes normaalina, että ulkomaalaisten reaktiot työttömyyteen ovat mellakka ja tuhotyöt? Jos minä sanoisin, jotta kohta repeää mellakka ja palaa autot ja annetaan köniin poliiseille, niin saisinko päänsilittelyä ja sääliä osakseni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu