Vaikuttaako maaseudun ankeus

sijaintisijainti...

asuntojen hintoihin?

14

326

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The rat

      Päin vastoin.

    • Voi juku

      Ankeushan nostaa hintoja. Työttömyys on lähes 10 %, kohta ei kenelläkään ole varaa asua kaupungissa. Väestön siirtyminen maalle on väistämätön ilmiö. Ruokaa omasta maasta, riistaa metsästä, kaloja järvistä. Ei pienillä eläkkeillä ja työttömyyskorvauksilla kaupungissa selviä millään. Vastikken hinnalla minkä maksaa kaupungissa. Elää maaseudulla vaatimattomammassa torpassa herroiksi. Tietysti vaatii omaa aktiivisuutta mutta se taas on hyväksi mielenterveydelle.

      • omakas

        T'ässä kun olen yrittänyt vuokrata asuntoani, niin suurin osa hakemuksista tulee köyhiltä, opiskelijoilta tai sossusta rahansa saavilta. Tässä maassa päinvastoin työntekijöillä ei ole varaa kalliisiin vuokriin. Sossulaiset jopa lyövät pöytään kovempia tarjouksia kuin edes pyydän.

        Ja ollaan siis Helsingin kantakaupungissa.


      • mnbvcxdfghjkliuytre
        omakas kirjoitti:

        T'ässä kun olen yrittänyt vuokrata asuntoani, niin suurin osa hakemuksista tulee köyhiltä, opiskelijoilta tai sossusta rahansa saavilta. Tässä maassa päinvastoin työntekijöillä ei ole varaa kalliisiin vuokriin. Sossulaiset jopa lyövät pöytään kovempia tarjouksia kuin edes pyydän.

        Ja ollaan siis Helsingin kantakaupungissa.

        Ilman sossun ja kelan rahoja, ei näihin vuokra-asuntoihin olisi tulijoita. Onhan se kieltämättä vuokralaiselle edullista asumista, kun yhteiskunta maksaa. Systeemi nostaa kuitenkin verotuksen äärimmäisen kireäksi, työssäkäyvä maksaa tuloistaan veroa, vuokratkin ovat suureksi osaksi veroa, joten heillä ei ole varaa vuokra-asumiseen. Kyseessä on kierre, josta ei ole poispääsyä, asuminen on jakaantunut kahteen leiriin yhteiskunnan toimien ansiosta.


      • Anonyymi00011
        mnbvcxdfghjkliuytre kirjoitti:

        Ilman sossun ja kelan rahoja, ei näihin vuokra-asuntoihin olisi tulijoita. Onhan se kieltämättä vuokralaiselle edullista asumista, kun yhteiskunta maksaa. Systeemi nostaa kuitenkin verotuksen äärimmäisen kireäksi, työssäkäyvä maksaa tuloistaan veroa, vuokratkin ovat suureksi osaksi veroa, joten heillä ei ole varaa vuokra-asumiseen. Kyseessä on kierre, josta ei ole poispääsyä, asuminen on jakaantunut kahteen leiriin yhteiskunnan toimien ansiosta.

        Vappusatasten / asumistuen varassa roikkuvat tuhnut ovat uskollista äänenstäjäkuntaa.

        Järjestely palvelee myös oikeistopoliitikkoja, jotka demarien lailla voi ottaa erilaisia lahjuksia vastaan rakennusliikkeiltä ja gryndereiltä sekä pyörittää ikiomaa sijoitusasuntobisnestä. Vuokra-asumisen tukemiseen kaadetaan valtavia rahasummia (ml kaikki piilotuet, kuten korvamerkityt tontit, tontin vuokraaminen alle markkinahinnan, korkotuet lainoihin....) mistä riittää jaettaa.

        Kun ei ole pulaa "kuormasta syöjistä" kaivoon kannettu vesi... eikun raha ei sitten näykään siellä ruohonjuuritasolla. Mutta vassarien mukaan tulipalo sammuu bensalla eli kaatamalla aina vaan lisää tukirahaa asumiseen.

        Toisaalta vassaripuolueille on elintärkeää pitää kansa käyhänä ja almuista riippuvaisena. Omistusasujilla on ikävä taipumus vaurastua, minkä jälkeen saattavat ryhtyä äänestämään väärin. Sosialismin aate kun on helppo pestä pois rahalla, mistä Sanna Marin on kävelevä esimerkki.

        Vuokra-asujille ei varallasuutta kerry, joten tavoitteena on saada koko kansa vuokralle = ikuiseen köyhyyteen ja riippuvuuteen hallituksen jakamista almuista.

        Huom. em. koskee vain normi kansalaisia. Sosialismin aatteeseen kuuluu erottamattomana osana vähän tasa-arvoisempi puolue-eliitti omine hyväveliverkostoineen. Heille ihan sallittua omasuuden haaliminen eikä tarvi tehdä eroa omien ja yhteisten rahojen välillä. Kaikki on omaa, kun asian oikein ajattelee.

        Hienosti on ymmärrystä riittänyt asuntosijoittajille, joiden sijoitustoiminnan riskit on onnistuneesti kaadettu omistusasijien (kapitalistisikojen) niskaan. Ja otettu heiltä verovähennysoikeus pois....

        Grynderi ja koti/ulkomainen asutosijoittaja on vassarin paras toveri!


    • onneksi 8.krs
    • oikea valinta

      OK-ssa eläminen on lähes ilmaista. Loppurahoilla ostin helikopterin vesitasolla ja työmatkaan menee nyt alle tunti, ei ole ruuhkia.

    • Anonyymi00008

      pirun ankeaa on. muutan kaiketi pois, elävämmille seuduille. maaseudulla on vain yhtä ja samaa harmautta.

    • Anonyymi00009

      Maaseutu ei ole ankeaa. Siellä vaikuttaa h7ntaan talon koko, kunto. Ja kiinteistön koko, sekä se, onko puustoa päällä vai ei. Lisäksi alue vaikuttaa. Jos alue on vilkasta mökkialuetta, tai luontoarvoiltaan vaikeasti määriteltävää, tietenkin se korottaa hintaa. Korvessa tien päässä oleva ison metsäisen seudun keskellä oleva paikka, voi olla edellinenkin. Jos verrataan isojen järvien luona oleviin.
      Tietenkin välimatkat palveluihin vaikuttavat myös siten hintaan, että jos koulut, kaupat, apteekit jne ovat kymmenien kilometrien päässä, myyjä joutuu laskemaan hintaa, että tulisi ostaja.

      • Anonyymi00010

        Jos OK-latoja myydään satkulla tai alle, niin turha selittää mustaa valkoiseksi. Ei ao. alueella kukaan halua asua tai vaikka haluaisikin, niin taloja ei enää pidetä kunnossa. Ei saa lainaa tai vaikka saisikin, niin ei mitään mieltä upottaa 50+ k€ remonttiin, kun sen remontin jälkeenkin talon arvo on sellainen, ettei sen hinnalla saa edes yksiötä isosta kaupungista.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Jos OK-latoja myydään satkulla tai alle, niin turha selittää mustaa valkoiseksi. Ei ao. alueella kukaan halua asua tai vaikka haluaisikin, niin taloja ei enää pidetä kunnossa. Ei saa lainaa tai vaikka saisikin, niin ei mitään mieltä upottaa 50 k€ remonttiin, kun sen remontin jälkeenkin talon arvo on sellainen, ettei sen hinnalla saa edes yksiötä isosta kaupungista.

        No rahallahan aina saa, jos haluaa korjata, tai uutta rakentaa. Jos vaatimustaso taas on se että jaiken pitää olla hienoa, kaupan kulman takana samassa korttelissa, ja päiväkodin alle puolen kilsan päässä, jne. Niin silloin ole mikään ihme että ihmiset pakkautuvat kasvukeskuksiin.
        Jos taas haluaa aamuisin kokea rauhaa, ja vapaa-aikoina löytää luontoa jo pihapiiristään, ja kasvattaa muutakin kuin parvekekukkasia, maaseutu, tai maaseudun väljemmät taajamat on oikein hyvä vaihtoehto.
        Esim Itselläni on pääsy ihan kävellen hienoihin luontojuttuihin. Sekä selkälokkikin näkyy yleensä ihan jonkun sadan metrin päässä kotoa uimareissulla, ja rantakäärmeitä helteillä. Sekä lähiseututen metsiä en ole edes vielä ehtinyt kaikkia koluta, mutta mustikoita ja puolukoita en tartte ostaa, kerään itse. Tähän aikaan vuodesta kolmisen minuuttia kotiovelta, kävelen. Niin kuuluu kirjosieppo, pajulinnun, jne laulut. Jopa lehtokerttuja. Lähialueella pesi viime kesänä ampuhaukka. Kun nousee tietyille kallioille, löytyy teeren ja metsojen jaksella, ja niin kauniita näkymiä että silmiä hivelee.
        Voin kuivata pyykkiä ulkonakin. Voin kasvattaa yhdellä läntillä mitä haluan. Eikä kukaan sano saanko pitää kuistin täynnä pelakuita ja orvokkeja vai en.
        Ihan riippuu siitä, mitä arvostaa, se asumispaikan valinta ja se, viihtyykö.


    • Anonyymi00013

      Mieluummin ankea mamuton maaseutu kuin vokkistadi.

    • Anonyymi00014

      Joka ostaa asunto osakkeen tai omakotitalon jostakin pieneltä alueelta Suomesta jossa populaatio pienellä alueella niin maksaa moninkertaisesti suhteessa mitä saa vastineeksi. Osakkeen tai talon osto sitouttaa ostajan siirtämään varallisuutensa muiden tileille, pitkän aikaa kiinni.



      Onhan se eri asia ostaa ja sitoitua maksamaan omaa rahaa ja korollista velkaa toisen tilille

      17 000 - 35 000e VS 86 000, 150 000, 200 000e, 277 000eur. Siis paperisesta osakkeesta joka tuo myös velkaa lisää tulevaisuudess. Velkaa ei ole maksettu 5 Suomen kaupungin taajamassa kun as oy taloyhtiön ihmiset on jo kerännyt jo velkaa osakkaille eri asioista. Kuukaudessa kulut on korkeat, kymmeniä tuhansia lisää maksettavaa.

      Ympäristö on rauhaton, meteliä, asutaan kommuunissa jossa ei omaa tai omaa rauhaa. Ei omaa nurmikkoa grillia, lintujen laulua.


      Ajatelkaa laajasti asioita, mihin sitoidut. Voi olla mahdoton hankkia omaa maata ja talo jos sitoutuu maksamaan osakkeesta kauan toiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe