Heips ,
Mitä öljyjä , nesteitä , voiteiluja ja rasvoja .ynm mitää 2-tahti piikkiin vaihdella ja lisäillä?
Mitä öljyjä , nesteitä , voiteiluja ja rasvoja .ynm mitää 2-tahti piikkiin vaihdella ja lisäillä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muuten sama tilanne kuin kaikissa pyörissä, mutta 2t-öljyä joutuu aika ajoin lisäämään, ja se kuuluisa männänvaihto on ajankohtainen pyörästä riippuen, yleensä 10 tkm välein.
Itellä ollu vain nelitahti mopo ja siihen vaihellu moottoriöljyä , jarrunesteitä lisäilly ja voidellu ketjut ja putsannu ja öljynny ilmanputsaria. Joo no tuo männän vaihto on katulaiskoissa 10tkm - riippuen ajotavasta ja kisapiikeissä tiheämpi. Mutta eikö muita varsinaisia öljyjä ole kuin tuorevoitelu ja 2-tahti öljy?
"Mutta eikö muita varsinaisia öljyjä ole kuin tuorevoitelu ja 2-tahti öljy?"
Kaksitahtiöljy ja "tuorevoiteluöljy" ovat sama asia. Tuorevoitelujärjestelmässä lisäät 2t-öljyä omaan öljysäiliöönsä, josta sitten se ohjataan pumpun kautta automaattisesti kaasariin bensan sekaan tarpeen mukaan.
Ja vielä tuosta männävaihdosta sen verran, että 10 tkm on "katulaiskoissa" (jotka ovat kyllä suorituskyvyltään täysin riittäviä, eivät herätä jokaisen poliisin huomiota ja ovat ajamista eikä pelleilyä varten tehtyjä) aikas normaali huolimatta ajotavasta. Tiedän monta kuskia, jotka ajoivat varsin kovalla kädellä tuon 10 tkm eikä sylinterissä ollut juuri minkäänlaisia kulumisjälkiä. Jos seos ja öljynsaanti on kunnossa niin aika kovaa ajoa nuo koneet kestävät.