Kelpaa se Kiakin

1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuo on ajonestolla varustettu, kuten kaikki autot lain mukaan vuodesta 1998, joten luultavasti auton omilla avaimilla on menty sisään ja pantu käyntiin. Se miten avaimet on saatu käsiin on toinen juttu.
Suomessa ei tiettävästi ole varastettu "perinteisillä" menetelmillä yhtään ajonestoautoa lukuunottamatta paria tapausta, jossa ainakin toisessa itä-Eurooppalainen liiga vei usean epäonnistuneen yrityksen jälkeen huippulaitteilla pari harvinaista arvoautoa. laitteet olivat naamioitu puhelimennäköisiksi, mutta sisälsivät monimutkaisen koodinpurkulaitteen, jolla auton voi hyvällä tuurilla saada käyntiin. Nämä laitteet maksavat hämärillä markkinoilla helposti yhden Kian hinnan verran.
Liiga jäi kiinni.
Näitä halpoja tavisautoja eivät nyysi ammattirikolliset ja narkit sekä pikkunilkit eivät niitä ilman avaimia käyntiin saa.
Loppu onkin helppoa matematiikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


satakunnankansa kirjoitti:

Kun ei muuta ole.

http://www.satakunnankansa.fi/Satakunta/1194837393687/artikkeli/kia varastettu raumalta.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu