Pidetäänkö tätä vanhoillislestadiolaisuudessa syntinä vai ainoastaan pahana tapana kuten tupakointia?
Jos suhtautuminen on erilainen niin mihin ero perustuu?
Henkilökohtaisesti en hyväksy kumpaakaan.
Jos suhtautuminen on erilainen niin mihin ero perustuu?
Henkilökohtaisesti en hyväksy kumpaakaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sitten henkoset eli henkeä. Kai nyt tajuat että mikä ero näillä on pikkupoika. Ei kumpikaan ole hyväksi mutta näillä nyt on kuitenkin ero kuin yöllä ja päivällä. Mitä tämmöisiä kyselet. Pitää vähän miettiä mitä kysyy. Vai etkö keksi nyt mitään muuta. Jos ei keksi niin mene sitten ongelle tai lenkille. Minäkään en hyväksy kumpaakaan.
Rikos on syntiä ja huumeet on rikos. Tässä sinulle ohje jota voit käyttää seuraavan pohdiskelusi arviointiin.
- No niin hyvää ja rauhallista yötä sullekin.
..vastaukseksi. Mutta entäpä jos marijuana olisi sallittu?
Tällaisia kyselen siksi että haluan pohjia myöten selvittää sen mikä täsmälleen tekee jonkun asian synniksi vanhoillislestadiolaisuudessa.
Onko ilokaasun käyttö syntiä, siinäkin menee pää sekaisin?
Synti on se, mikä erottaa ihmisen Jumalasta. Kun ajattelet näitä asioita, teepä vaikka miellekartta asioista. Mitä ne aiheuttavat, mihin johtavat? Miksi käytetään? Jos jonkun asian tekeminen johtaa syntiin tai/ja eroon uskosta, ei sitä kannattaisi harrastaa. Ihan absoluuttista vastausta en siis osaa antaa vaan jätän tämän mietittäväksesi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000004542087
Älä juo sitä hapanta viiniä josta paha meno tulee.... tai miten se nyt menikään sanatarkasti.
Eli marijuanasta menee pönttö sekaisin --> väärin --> syntiä
tupakka--> ei mene pää sekaisin --> ei syntiä
Tai jos alat hiuksia halkomaan niin saman verran hyvänolon tunetta kuin kahvista....
Kyllähän tupakka menee muuten päähän niin, että hujahtaa. Sen huomaa tällainen ihminen, joka ei polta. Jos joskus satun maistamaan, niin olen yhden tupakan jälkeen ihan tillin tallin. Yhden siiderin jälkeen olen vähemmän tillin tallin kuin yhden tupakan jälkeen. :)
Ei ollut tarkoitus ollä näin tyly vastaus. Ja olihan sullä ikääkin kun katsoin alta. ;-)