Voi ei ;(

Huolestunut :/

Joo tota mulla on kolme gerbiiliä, ( 10kk vanhoja ) ja tota kun sain ne, ne oli 4vko ikäisiä suurin piirtein ja ne oli käsikesyjä, eli ne tuli syliin vähä mutta ei kuitenkaan aina, mutta käytännössä ne oli aika uteliaita ja kiipes aina olkapäälle.
Sitten ajan kuluessa ne vähän rupes ravistelemassa ja ei enää tullutkaan niin innolla syliin ja vähän varo mua, yritin kyllä opettaa niitä käsikesyiks kaikin keinon mutta ei.
Nykyään mä joudun jahtaamaan ja pyydystelemään niitä tuolta terraariosta koska ne ei enää uskalla tulla kädelle, ne menee piiloon, oon yrittänyt aina laittaa herkkuja kädelle ja olla rauhallinen niin kyllä ne hakee ne herkut siitä kädeltä mutta jos vähänkin yritän ottaa sitä siitä kädeltä syliin niin se aina hyppää pois :/
Oppiiko ne enää käsikesyiksi? Pitääkö mun seuraavat neljä vuotta jahdata niitä et saisin ne syliin? Koska aina kun napaan jonkun niin se pelästyy ja säikähtää vaikka ne tietää et ei sieltä mikään kotka niitä oo napannut.
Pitääkö mun vaan jatkaa samaan malliin vai oppiiko ne enää käsikesyiksi jos noin "arkoja" ovat?

Ei se minustakaan aina kivaa ole pyydystellä niitä sieltä terraariosta :/

Mitä minun nyt pitäisi tehdä????

4

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gerbiilityttö since 2013

      En tiedä tästä muuten, mutta ne on luovutettu liian aikaisin. Gerbiilien luovutusikä on 6vk ja jos olet saanut ne 4viukkoisina ne on erotettu emostaan liian aikaisin. Voisiko tämä oll syynä?

      Tai ovatko ne voineet pelästyä jotain esim. Jos joku vieras on käynyt niitä hoitamassa?

    • 4gerbils

      Aloitat sen kesytyksen alusta lähtien! Laitat herkkuja kädellesi ja annat sen olla siellä juttelet rauhallisessa äänellä ja annat kätesi vaan olla kun gerbiilisi hakevat herkkuja älä yritä ottaa kiinni anna niitten vain ottaa herkku kädestä. Toista joka päivä pari kertaa, mutta aina ei tarvitse olla herkkua. Tee tätä pari viikkoa ja sitten voit alkaa yrittää herkun avulla saada niitä sinun käteesi, pidä gerbiiliä vähän aikaa ja laske se sitten takaisin terraarioon, vähän ajan päästä tee sama uudestaan. Toista monta kertaa päivässä viikko tai pari sen jälkeen voit yrittää ottaa gerbiiliäsi ilman herkkua, mutta ÄLÄ JAHTAA! Se vain huonontaa asiaa. Yritä näitä niksejä minä ainakin sain gerbiilini tällä tavoin kesyiksi. MUISTA, että kesytys vie aikaa ole kärsivällinen!

    • Ipsu

      Okei kiitos vinkeistä. ja kasvattaja kyllä sanoi että ne on luovutus ikäisiä 4 viikkoisna.

      Pitää yrittää saada niiden luottamus takaisin ;)

      • No ei kyllä todellakaan ollut hyvä kasvattaja kyseessä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      35
      3852
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3444
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      107
      3379
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3158
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      82
      3123
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2815
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2600
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2493
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2432
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2176
    Aihe