Olen 19v tyttö, tänään plussasin kaksi testiä (en uskonut ensimmäistä). Parin viikon ajan on ihmetelty ja epäilty keliakiaa/maito-ongelmia kun maha on ollut niin sekaisin ja kipeä. Testasin kuitenkin varalta kun mielestäni menkkojen olisi pitänyt alkaa jo ja rinnat oli kipeät. Ilmeisesti mun keliakia oli sittenkin vauva.
Nyt pitäis päättää miten toimitaan. Ollaan 21v miehen kanssa oltu naimisissa kesä-heinäkuun vaihteesta ja asutaan omassa asunnossa, kumpikin on vielä koulussa. 
Oon tehnyt abortin 14v, vaikka tiedän etten olisi todellakaan silloin ollut valmis, olen katunut ja miettinyt päätöstäni sen jälkeen. Nykyisen miehen kanssa ei ole käytetty ehkäisyä sen jälkeen kun kummaltakin oli taudit testattu, koska ollaan eletty siinä uskossa etten voi saada enää lapsia. No, pari vuotta se piti paikkansa..
Itse haluaisin pitää lapsen, mies arvelee omaa suhtautumistaan asiaan. On kuitenkin luvannut pysyä vierellä vaikka mitä kävisi. Mietin myös omia opintojani joita en ehtisi käydä loppuun. En vaan tiedä haluanko taas vuosia katua päätöstäni.
Plussan testannut
1
166
Vastaukset
- LA 30.9.
"Nykyisen miehen kanssa ei ole käytetty ehkäisyä sen jälkeen kun kummaltakin oli taudit testattu, koska ollaan eletty siinä uskossa etten voi saada enää lapsia"
Mistä olet saanut päähäsi ettet voisi saada lapsia??? Gynekologiko sinulle sen on sanonut? Onko sinulla jokin sairaus joka mahdollisesti vaikeuttaa raskaaksi tuloa?
Olet tietoisesti miehesi kanssa ollut suojaamattomassa yhdynnässä, olette aikuisia, kantakaa sitten sen mukaisesti vastuunnekin.
Haluat pitää lapsen, sitten totta kai pidät lapsen. Voit käydä koulua vielä pitkään ja jatkaa sitten kun lapsi on sen ikäinen että hänet voi laittaas hoitoon. Kerrot että asutte omassa asunnossa. Ja käytte koulua, kumpikin. Millä te elätätte sitten itsenne, maksatte asuntolainaa jne.? Vai käyttekö te koulua ja olette siinä sivussa sitten työelämässäkin? 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1315355Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1975041"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873511SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei373082Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093028Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan312418Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2611866Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan121501Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.891409- 1091398