Onkohan kenelläkään kokemuksia hirsitalon laajentamisesta, n. 20 - 30 neliöö pitäs saada lisätilaa honkarakenteen mökkiiin. Mitähän tälläinen lysti maksaisi suurinpiirtein ihan kaikkine työvaiheineen?
hirsitalon laajennus yhdellä tahi kahdella huoneella ja yläkerta
kokematon laajentaa
1
220
Vastaukset
Kovin tarkasti en osaa sanoa, mutta noissa pienissä laajennuksissa neliöhinta nousee "puolet ylemmäksi kuin pahimmissa painajaisissakaan ihmispolo uskaltaa arvioida".
Mainitset kyseessä olevaksi ...talon, jolloin voisi ajatella, että neliöhinta olisi keskimäärin joku 1800 euroa neliöltä ja pienessä laajennuksessa siihen vähintään se puolet lisää eli ei missään tapauksessa alle 2500 euron neliöhintoja.... eli 50-75.000 euroa pistäisin veikkaukseksi ensimmäisellä kierroksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 511673
- 621612
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101178- 60981
- 49954
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118627Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556