Kanillani hikka?

Minun kanini on tässä jo 2 pv hengittänyt ns. Nykivää hengitystä! Kani on 9vuotias, mutta ei ole koskaan ollut mitään tällaisia oireita. Mistä tämä voi johtua? Olen myös huomannut että eilen kun siivosin kanini kopin sinne ei ole tullut uusia papanoita! Voiko sillä olla joku suolitukos?? Miten saan sen kuntoon ja pian?!?!
2387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Soita päivystävälle eläinlääkärille. Suolitukoksen hoito onkin taiteilua, ei tiedä voiko käyttää veteen liotettua luumua vai pitääkö käyttää vain parafiiniöljyä ja purkkiananasten mehua vai käyttääkö näitä kaikkia. Jos on paha tukos niin luumu voi kaasuunnuttaa suolen ja pahentaa tilannetta.

Itse olen joitakin kertoja hoitanut suolitukoksen kanilta

Äänestä
  • Odotella et voi, kani menee nopeasti huonoksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Adelabettina kirjoitti:

Minun kanini on tässä jo 2 pv hengittänyt ns. Nykivää hengitystä! Kani on 9vuotias, mutta ei ole koskaan ollut mitään tällaisia oireita. Mistä tämä voi johtua? Olen myös huomannut että eilen kun siivosin kanini kopin sinne ei ole tullut uusia papanoita! Voiko sillä olla joku suolitukos?? Miten saan sen kuntoon ja pian?!?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu