"Virheellisiä" rotupentuja??

Haluaisimme avomieheni kanssa hankkia kissan. Rotukissat on tosi kalliita, eikä meillä ole mitään kissanäyttely suunnitelmia. Onko mahdollista saada jostain halvemmalla "virheellisiä", näyttelyihin kelpaamattomia rotukissanpentuja? Tai jotain sekarotuisia pentuja? Haussa olisi pitkäkarvainen, ihmisläheinen kisu. Perinteinen maatiainen olisi liian "tylsä" meidän makuun.

1

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      Kasvattajilla on näyttelyihin kelpaamattomia pentuja, eli ne on silloin lemmikkitasoisia. Ne eivät kovin paljon halvempia ole kuin näyttely-yksilötkään, koska sama raha on niiden kasvatukseen mennyt. Jos kissa on vielä valmiiksi leikattu, ettei sitä voida käyttää paprittomien pentujen tekoon, ottaa kasvattaja tietysti myös leikkauksen kulut ostajalta. Silloin se toki on valmis paketti, eikä ostajan tarvitse enää leikkauksesta huolehtia.

      Aikuisia kodinvaihtajia voisi saada edullisemmin, eli jos kasvattajalle on palautunut joku kasvatti takaisin. Osa kasvattajista luopuu kasvatukseen käytetyistä kissoista kun ne ovat kasvatusuransa tehneet. Nekin ovat valmiiksi leikattuja joten ovat hyviä, terveitä ja huolella hoidettuja kissoja.

      Sekarotuisia jos haet, ole varovainen siitä mitä saat. Olkoon pentu tai aikuinen millainen rodultaan tai ei mitään rotua, on syytä katsoa mistä sen hankkii. Kissoilla tulee olla testit tehtynä vaikkei rotua olisikaan, eli silloin puhutaan perustesteistä (FIV, FeLV, sieni jne.) ja jos kissassa on jotakin rotua mukana, rotukohtaisia testejä mikäli niitä voidaan tehdä (HCM, PKD, PRA jne.)

      Mielellään pennnut ja aikuisetkin rokotettuina, madotettuina ja niistä toimenpiteistä kulut otettuina. Kaikesta kannattaa vaatia kirjalliset todisteet, huijareita on liikkeellä. Varmista myös myyjän luotettavuus ja että pentuja/aikuisia on olemassa. Älä maksa mitään varausmaksuja ilman, että pääset näkemään kissan ja tekemään viralliset ostosopimukset.

      Maatiaisissakin on pitkäkarvaisia jos jaksat turkkia hoitaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe