"Virheellisiä" rotupentuja??

Haluaisimme avomieheni kanssa hankkia kissan. Rotukissat on tosi kalliita, eikä meillä ole mitään kissanäyttely suunnitelmia. Onko mahdollista saada jostain halvemmalla "virheellisiä", näyttelyihin kelpaamattomia rotukissanpentuja? Tai jotain sekarotuisia pentuja? Haussa olisi pitkäkarvainen, ihmisläheinen kisu. Perinteinen maatiainen olisi liian "tylsä" meidän makuun.

1

328

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      Kasvattajilla on näyttelyihin kelpaamattomia pentuja, eli ne on silloin lemmikkitasoisia. Ne eivät kovin paljon halvempia ole kuin näyttely-yksilötkään, koska sama raha on niiden kasvatukseen mennyt. Jos kissa on vielä valmiiksi leikattu, ettei sitä voida käyttää paprittomien pentujen tekoon, ottaa kasvattaja tietysti myös leikkauksen kulut ostajalta. Silloin se toki on valmis paketti, eikä ostajan tarvitse enää leikkauksesta huolehtia.

      Aikuisia kodinvaihtajia voisi saada edullisemmin, eli jos kasvattajalle on palautunut joku kasvatti takaisin. Osa kasvattajista luopuu kasvatukseen käytetyistä kissoista kun ne ovat kasvatusuransa tehneet. Nekin ovat valmiiksi leikattuja joten ovat hyviä, terveitä ja huolella hoidettuja kissoja.

      Sekarotuisia jos haet, ole varovainen siitä mitä saat. Olkoon pentu tai aikuinen millainen rodultaan tai ei mitään rotua, on syytä katsoa mistä sen hankkii. Kissoilla tulee olla testit tehtynä vaikkei rotua olisikaan, eli silloin puhutaan perustesteistä (FIV, FeLV, sieni jne.) ja jos kissassa on jotakin rotua mukana, rotukohtaisia testejä mikäli niitä voidaan tehdä (HCM, PKD, PRA jne.)

      Mielellään pennnut ja aikuisetkin rokotettuina, madotettuina ja niistä toimenpiteistä kulut otettuina. Kaikesta kannattaa vaatia kirjalliset todisteet, huijareita on liikkeellä. Varmista myös myyjän luotettavuus ja että pentuja/aikuisia on olemassa. Älä maksa mitään varausmaksuja ilman, että pääset näkemään kissan ja tekemään viralliset ostosopimukset.

      Maatiaisissakin on pitkäkarvaisia jos jaksat turkkia hoitaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe