ääriryhmistä

vastaako ääriryhmien ajatukset ollenkaan islamin alkuperäistä asiaa? onko ns. tavallinen muslimi useinkaan ääriryhmien terroritekojen puolella? josko saisi joltakin rehellisen vastauksen, ilman turhia puolusteluja tai syytöksiä mitään tai ketään vastaan.
:) kiitti! :)
3177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei ole "tavis" muslimi ääriryhmien äärityhmien ja kamalien tekojen puolella, oli se ryhmä mikä tai edusti mitä äärtä tahansa, niin kuin suurin osa muistakaan ihmisryhmistä ei ole vastaavien tekojen puolesta. :)

Äänestä

Muslimien ääriryhmät, joita myös terroristeiksi nimitetään, saavat uusia jäseniä vain tavallisten muslimien joukosta. Niitä ei tule kristittyjen eikä ateistien joukosta, eikä mistään muistakaan joukoista, ainoastaan muslimien joukoista. Onhan itsestäänselvyys, että myös äärimuslimit ovat muslimeja, vieläpä kaikkein kuumimpia. He käyttävät materiaalia Koraanista todistaakseen olevansa oikeassa.
Tietysti on hyvä, että suurin osa muslimeista ei sanoutuu irti terrorismista, mutta ei ei näytä olevan tarpeeksi täydellistä. Terroristit ovat muslimien suojeluksessa mm. Pakistanissa ja muissa maissa. Tämä oli eräs syy myös USAn hyökkäykselle Afganistaniin ja Irakiin. Venäjä on nyt ilmoittanyt aloittavansa saman politiikan.
Islamilaisilla olisi syytä keskustella keskenään, mikä on islamia ja mikä ei. Se ei näytä olevan kovin selvää.

Äänestä

vastustamassa terrorismia. Itse tunnen yhden ja hänen kauttaan olen kuullut heistä muista.

Väsyttää jo tämä selittely kun ihmiset yksinkertaistavat asioita liikaa.

Todella itkin vuolaasti katsoessani uutisia Venäjän koulukaappauksesta enkä voi tekoa ymmärtää tai hyväksyä. Koraanin kanssa sillä ei silti ole mitään tekemistä.

Muistakaa hyvät ihmiset ettei muslimi automaattisesti pääse paratiisiin, suurin osa myös heistä joutuu helvettiin.

Islam kehottaa hyvään ja "taisteluun" lähinnä itsessä vaikuttavaa saatanaa vastaan. Kaikkihan tiedämme että teemme joskus hyvää ja joskus pahaa. Pointti on valita ne hyvät teot ja vahvistua niissä ja välttää pahaa. Yksinkertaista. Elämä ei ole sattumaa ja se on vain hyväksyttävä. Ken hyväksyy ken ei sehän on jokaisen oma asia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeh kirjoitti:

vastaako ääriryhmien ajatukset ollenkaan islamin alkuperäistä asiaa? onko ns. tavallinen muslimi useinkaan ääriryhmien terroritekojen puolella? josko saisi joltakin rehellisen vastauksen, ilman turhia puolusteluja tai syytöksiä mitään tai ketään vastaan.
:) kiitti! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu