Lestadiolaisäidit uupuvat...uupuvatko?

Näin ainakin väittää Taivaslaulun kirjoittaja Pauliina. Kuukautiskierros ainoa kalenterini. Olen vatsani vanki. Ovatko ne äidit niitä, jotka kokouksissa ovat surullisia,
illoisten äitien seassa? Mitä tähän uskonmiehet vastaavat? Ei mitään, tai, annamme himojemme mennä äidin uupumusten edelle. Kuitataan se vain parilla raamatun lauseella.
6226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voitko sanoa , onko tuo pauliina, Es /Lesdta , ellei ÄLÄ
lainkaan yritäkkään panetella meitä, aläkä' tidä itseäs
liian hyvänä ..

Äänestä
  • teu, olenko minä koskaan sanonut olevani hyvä? Tiedän pahuuteni, mutta tiedän myös hyvyyteni. Tiedätkö sinä teu pahuutesi tai oman kaiken kattavan hyvyytesi, jolla sinne taivaaseesi pääset?

    Lestadiolaiset kokonaisuudessaan ovat Lestadiuksen jalan jäljillä. Ei heissäkään ole liian hyviä, vaikka itseään niin pitävät. Panetella osaavat kaikki.

    Tiedän mitä vastaatte, että Jeesus on pelastanut teidät synneistänne, ja siksi ainoastaan Jeesukseen uskovat pääsevät sinne taivaaseen. Entäs Aabrahan ja kumppanit, jos he pääsivät sitten Jeesuksen ristinkuoleman jälkeen taivaaseen, missä he siihen asti olivat? Soutelemassa tulijärvellä, niinkö.

    Jos heittelet minulle minun oman hyvyyteni arvostelua, niin heittelen takaisin. Varo etten viskaa sinua hevosmiehen hel.vetin kärryille. Kysykäämme toisiltamme, olemmeko veljiemme vartija. Kukas se näin sanoikaan?

    Äänestä

  • su*** kirjoitti:

    teu, olenko minä koskaan sanonut olevani hyvä? Tiedän pahuuteni, mutta tiedän myös hyvyyteni. Tiedätkö sinä teu pahuutesi tai oman kaiken kattavan hyvyytesi, jolla sinne taivaaseesi pääset?

    Lestadiolaiset kokonaisuudessaan ovat Lestadiuksen jalan jäljillä. Ei heissäkään ole liian hyviä, vaikka itseään niin pitävät. Panetella osaavat kaikki.

    Tiedän mitä vastaatte, että Jeesus on pelastanut teidät synneistänne, ja siksi ainoastaan Jeesukseen uskovat pääsevät sinne taivaaseen. Entäs Aabrahan ja kumppanit, jos he pääsivät sitten Jeesuksen ristinkuoleman jälkeen taivaaseen, missä he siihen asti olivat? Soutelemassa tulijärvellä, niinkö.

    Jos heittelet minulle minun oman hyvyyteni arvostelua, niin heittelen takaisin. Varo etten viskaa sinua hevosmiehen hel.vetin kärryille. Kysykäämme toisiltamme, olemmeko veljiemme vartija. Kukas se näin sanoikaan?

    Ensin ajattelin etten vastaa ...Sitten ajattelin että joku voi ottaa nokkiin .

    Käydäänpä asiaa vähän läpi , sinä sanot että ((Lestaadiolainen)) miksi
    olenko minä koskaan sanonut että me olemme ESIKOISIA ,NIIN mitä
    se Tarkoittaa ? Se tarkoittaa sitä , että "su" koettaa vain härnätä täällä'
    teutaa , joka on aivan oikeassa , taas nyt kuin ennekin , En kuitenkaan
    ymmä'rerä sitä ,että sulla on mitä'än Mahdollisuuksia tivavata minun pa- huttani Jonka Jeesus kyllä tietää , ja jonka olen Rukoillut anteeksi moneen
    kertaan , hyvyys on sellainen josta ei voi itse tietää , tai jos niin oln varot- tava ettei itehyvyys alkaisi tehdä pesää .

    Tällä Palstalöla ei ole pelkkiä Lestaadiolaisia ! Voisitko oppia vielä vaikka
    olet vanha ? Jaa mitä' ? kaikilla 19 popoopoolla on etu merkit sanat yms..
    otappa käyttöön niinhän me muutkin teemme . LLL:n jalanjäljistä' voimme
    sanoa , että 1861. saakka kun LLL:n vielä eli , hän ei aloittanut mitään eri
    seuraa mihinkään suuntaan , Vaan hän oli LUTHERIN , ja Lutherin kirkon
    pappi . , Kun hänet oli haudattu Oli selvää , että J.Raattama oli jatkaja ja
    sen hän teki 1899 asti .kunnes kuoli ..

    Sinun tietos on jotakin ? et satavarmastri tied'ä mitä minä vastaan sulle
    Kun kysyin (aiemmin sinulta ) Et vastannut mitään siihen , MIKSET ?
    Ja vaikka sanot kauniisti , siitä paistaa muutakin . (että jeesus on pelastanut
    meidät synneistämme). Ainoastaan Jeesukseen uskova pääsee Taivaaseen.

    Sen sanoit nätisti ja oikeen !

    Sitten kysyt ? Entäs Aabraham ja kumppanit . Jos he pääsivät ristinkuoleman jälkeen taivaaseen missä hed olivat siihen asti ?
    Kerron , mitä tiedän koska olen kuunnellut ikäni Raamatun kertomuksia ja joista
    muiatan n.60 vuotta itseolen lukenut systeemaattisestri 12. vuotta joissakin kohden enemmän ,,, sitten vastaan , ensin oli Niin että kun vanhan testamentin
    joku ihminen kuoli , hänen sielunsa meni tuonelaan ,, paitsi ne jotka Jumala halusi
    taivaaseen , ensimmäinen oli Aabel jonka Kain oli surmannyt , ja kain sanoo Herralle olenko minä veljeni vartija . Toinen joka otettiin suoraan taivaaseen oli
    Hanok, joka sai Herran simissä armon .. pääasiassa kaikki meni Tuonelaan sekä
    siellä odottivat milloin tulee Viimeinen tuomio Kunnes tuli Ristin uhrin aika joka
    muutti asioita ryöväri (se katuva) vietiin paratiisiin , Se oli Jumala asettanut vähää
    aikaisemmin , reilusti 100 km yli että se säilyy kuitenkin se on alin taivas .-.

    josta Paavali sanoo kauniisti se on kolmasa taivas seuraava on Enkelien ja
    taivaallisten sotajokkojen ja palvedlijoiden taivas , ylin on JUMALAN ja
    JEESUKSEN taivas, ,

    ehkä huomasit , en maininnut Nooa.,Abnraham , Moosesta, Eliaa , ym.
    heitä on silloin tällöin pyydetty . mutta ei vilä ole isommin vain muutamia
    eipä todellä ,Koska lopuksi tulee se Viimeinen Tuomio , josta olemme pu -
    huneet ,,Huomasit ehkä että ristinkuoleman jälkeen ei mitään isotraviikkia
    kuitenkaan tyapahtunut ,.

    Tai tapahtui kuitenkin Kun Jeesus meni tuonelaan , Hän piti siellä evakee-
    lisen saarnan ja otti kaikki halukkaat sielut matkaans , ja toi heidät Para -
    tiisiin , se oli konkin parempi paikka kuin tuonela , Mikä oli Tuonela
    siitä mainitaan että se oli manalan naapuri , ja sieltä oli yhteus jatkuvaan
    tuleen , mutta siella ei palanut , ellei mennyt liian lähelle reunaa ja pudonnut.

    En pelkää hun isotteluja , oledn siksi klaarfi päästä , joten minuun ei
    vaikuta sinun varoitukset ,, ota vain itse vaarin puutteista,

    Äänestä

Ymmärrän tunteesi ja vastauksesi, koska olet lukenut ja tutkinut raamattua kauan.
Jos me päätämme uskoa johonkin, ja olemme sen takana, niin sitten olemme.
Ymmärtämystä kaikenlaisiin uskomuksiin. Itse kukin on tiesä valinnut uskomuksineen tai uskottomuksineen. Jopa minäkin. Jumala on kuitenkin kaikille hallitseva, ilman tuonelaan menoa.

Äänestä
  • Et ehkä kuitenkaan ymmärtänyt , sillä noiden kuin oli Ennen JEESUKSEN
    aikaa ,,oli Tuonela niin hyville kuin pahoillekin Kaikki aikaisemmat menivät truonelaan, mutta ,Ryöväri silloin ristinpuussa sai oikeuden olla ensimmäinen
    PARADIISIN ASUKAS ,sitten tuli Jumalan uusi luomus (( MENEE VÄHÄN RISTIIN .

    Paratiisi se joka on tehty Uuden liiton aikana kuolleille ,TÄSSÄ pitää olla tuota tekstiä mutta se ei ole vielä Vaan se on Jeesuksen Risatin jälkeen , voit USKOA..sitten
    se paikka jossa asumme Jumalan kanssa , sitä ei ole vielä tehtykään, sillä
    sen valmistus tapahtuu , kun Jeesus (KARITSA"->lähtee Viimeiselle tuomiolle
    Aloittaa JUMALA viimeiset LUOMISET ,JA NE OVT ; UUDEN JERUSALEMIN
    KAUPUNKINA kUINKA SUUREN , MINUN rAAMATTU KERTOO SEN KOON
    2300 KM X 2300KM X 2300 KM SE ON KUUTION MUOTOINEN SIINÄ ON
    12 PORTTIA KUNKIN PORTIN V'ÄLI ON n.766 KILOM ETRIÄ KAIKISSA
    SIVUISSA ON 3 PORTTIA JNP.,. MELKO SUURI EIKÖ .

    SITTEN HÄN VALMISTAA IKUISEN TULEN ENERKIA ,,, HÄN LUO TAI ON JO LUONUT NE TILAT JOTKA TOIMII TULIJÄRVENÄ ,
    SIELLÄ EI OLE MITÄÄN OMAA SARVIPÄÄ JOHTAJAA , JOS ET VIELÄ TIEDA
    KUKA SIELLÄ ON JOHTAJA , MIETI KAIKKI NE JOTKA ILMESTYS KIRJASSA MAINITAAN PITÄÄ KYLLÄ PAIKKANSA , SIELLÄ SANOTAAN VÄÄRÄT PROFEETAT KUIN PETO VALTA HÄVITETÄÄN .
    mISSÄ TULIJÄRVESSÄ . SIELLÄ MENEE saa ta na ja hänen kaikkiapurit mitään
    selitystä eikai tähän enempää tarvita..

    Äänestä

EI hyvänen aika näitä teun sepusteita !

kuka saa selvän, minä en ainakaan. Etkös ole tullut teu lukemisessas siihen kohtaan jossa kehoitetaan pitämään evankeliumia esillä niin selvästi, että sen voi juostessakin lukea !

mihin nämä nyt liittyy nämä selitykset !? uskon kyllä että isätkin voivat uupua jos yrittävät selvittää näitä teun juttuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


su*** kirjoitti:

Näin ainakin väittää Taivaslaulun kirjoittaja Pauliina. Kuukautiskierros ainoa kalenterini. Olen vatsani vanki. Ovatko ne äidit niitä, jotka kokouksissa ovat surullisia,
illoisten äitien seassa? Mitä tähän uskonmiehet vastaavat? Ei mitään, tai, annamme himojemme mennä äidin uupumusten edelle. Kuitataan se vain parilla raamatun lauseella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu