Asun kolmen hengen solukämpässä nimeltämainitsemattomassa kaupungissa. Kylpyhuoneen katossa on selvästi hometta, koska kämppikset eivät koskaan tuuleta sitä. Vakuutuksia ei ole koska olen vitun tyhmä. Mitä pitäisi tehdä?
opiskelijakämpässä hometta
opiskelijatyyppi
9138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pese katto ja puhdista tuuletusventtiili.
Miten pestään? Onko jotain tiettyä ainetta mitä tulis käyttää?
Koska home on katossa, pitää käyttää katon pesemiseen tarkoitettua pesuainetta. Seinä-, tai lattiapesuainen ei käy. Etsi netistä hyvinvarustettu pesuainekauppa ja tilaa katonpesuaineliuosta riittävä määrä. Sitten noudatat pakkauksen tuotemerkinnän pesuohjetta.
Tarvitset myös tuuletusventtiilin pesuainetta. Katto-, seinä-, tai lattiapesuainen ei käy, joten sinun on hankittava tuuletusventtiilien pesueinetta. Saat se samasta kaupasta kuin katonpesuaineen. Sitä ei tarvita niin paljoa katonpesuainetta, sillä tuuletusventtiilin pesemiseen tarvitaa hyvin vähän pesuainetta.
Ei siinä ole vakuutuksilla mitään merkitystä koska asut vuokralla...et saisi esim.kotivakuutuksesta mitään korvauksia vaikka irtaimistosi menisi pilalle homeen takia,vaan vuokranantajan kuuluisi korvata kiinteistön vakuutuksesta.
vuokranantajalle jos kylpyhuone homehtuu. Saa käyttäjä syyttää ihan itseään. Tää on juuri näitä uusavuttomuuksia. Laitetaan pyykit kuivumaan kylppäriin ja suljetaan ovi. Sitten ihmetellään kun pyykit alkaa haisemaan.
Vuokranantajalle kuuluu pitää ilmastointilaitteet sillä tasolla, ettei ongelmia tule kylpyhuoneessakaan. Pitäähän siellä ilma vaihtua kuivasi pyykkiä tai ei, tarkistakaa nyt ensin se asia vaihtuuko siellä edes ilma kunnolla. Ei kylpyhuoneita "tuuletella" jos ilmastointi asunnossa on kunnossa.
Ja ne pyykit kannattaa kuivattaa jossain muualla kuin kylppärissä.Kun käy suihkussa,pyyhkii lattialaastalla seinät ja lattian vedestä,jättää kylppärin oven auki hetkeksi että tuulettuu,katsoo että ilmanvaihtoventtiilit on auki...moni tukkii nen kun niistä tulee kylmää ilmaa
Vuokraa mittari ja totea ensin onko ongelmaa vai ei!
Itse käytin vuokramittarit.fi -laitetta. Sitäpaitsi jos kosteus lähtee tuulettamalla, niin se ei ole silloin vaarallista. Ongelma on jos mittarilla näkee syvemmälle kosteutta tuuletuksen jälkeen!
... jaa, että kuka maallikko osaa käyttää mittaria oikein, kun "ammattilaisetkaan" eivät aina sitä hallitse.