Työskentelen keskisuuressa yrityksessä, joka on toimii pienellä paikkakunnalla ja ryhtyi keväällä suunnittelemaan laajentumista kaupunkiin. Salo oli kaupungeista ykkösvaihtoehtona työvoiman saatavuuden ja hyvien liikenneyhteyksien ansiosta. Yrityksen johto kävi läpi Salossa tarjottavia toimitiloja ja huomasi, että niin vuokra- kuin myyntihinnat ovat Helsingin ympäristökuntien tasoa. Salolaiset tehdashallien ja toimitilojen omistajat pitävät tiloja ennemmin vuosikaupalla tyhjillään, kuin myyvät tai vuokraavat niitä kohtuuhintaan alueelle saapuville yrityksille. Näin Salo jäi pois laskuista työpaikkani laajennushankkeen osalta ja huomattavasti edullisemmat toimitilat löytyi Vantaalta. Tässä sitä nyt aamukahvin ääressä vaimon kanssa pohditaan, kuka maksaa Perttelissä sijaitsevasta talostamme niin kovan hinnan, että voimme muuttaa työn perässä Vantaalle ostamaan asuntoa. Kiitos salolaiset kiinteistösijoittajat ja näkemiin.
Töitä on turha odottaa!
Ahneiden valta
5207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yrityksen johto sai kuulemma tietää, että Salossa KAIKKI juovat aamusta iltaan kiljua ja ovat AINA ympäripäissään.
Lisäksi he kuulivat, että täällä on Kaupungin työntekijöitä, jotka ovat syyllisiä kaikkeen sekä että täällä on Osuuskauppa ja kaikki on Osuuskaupan syytä.
Tottahan se tietysti on, mutta muuten täällä on HYVIN viihtyisää.
Niin että muuta vaan sinne Vantaan slummiin, niitähän siellä riittää. Tuskin kukaan itkee perääsi.
En epäilekään että joku itkisi peräämme, mutta poismuuton myötä autioituneita taloja alkaa olla kiinteistövälittäjien myyntilistat tulvillaan. Valtava ja yhä kasvava tarjonta alentaa ikävästi myös niiden ihmisten asuntojen hintoja jotka jäävät Saloon asumaan. Siinä mielessä yritysten pääsy kaupunkiin ja sen työllistävä vaikutus ovat Salolle jonkinlaisia elinehtoja.
"alentaa ikävästi myös niiden ihmisten asuntojen hintoja jotka jäävät Saloon asumaan"
Alentaa hintoja?
Emmehän me Omaa Kotiamme myy.
Missä me sitten asuisimme? Jossain Vantaan slummissa?
"kuka maksaa Perttelissä sijaitsevasta talostamme niin kovan hinnan, että voimme muuttaa työn perässä Vantaalle ostamaan asuntoa."
Miksi siitä asunnosta pitää saada kova hinta? Tehdashallien omistajien pitäisi myydä toimitilansa kohtuuhintaan mutta teidän pitää saada asunnosta kova hinta? Mitäpä jos te myisitte tai vuokraisitte sen asuntonne kohtuuhintaan.
Vantaa on hieman eri hintaluokkaa kuin Pertteli ja Vantaalla asuntojen arvo säilyy.
Vantaan slummeissa asuntojen arvo ei säilyne huumepoliisin sinne tekemien ratsioiden jälkeen.