Kiusaa ja häiritsee toisen leikkejä ja minun puuttuessa asiaan käy kimppuuni lyömällä, puremalla, raapimalla, potkimalla..
Karkailee, ei käyttäydy kaupassa. On nyt 4v. Muutoin aika ilomielinen lapsi, ja kovin riehakas. Harkitsevampi veli ei aina jaksa samankaltaisia leikkejä mutta päiväkodissa on "samanmielisiä" kavereita, mutta siellä leikit sujuu eikä ole lyönyt tms muita.
Olen koittanut jäähyä, josta rauhoittuu hetkeksi mutta saattaa hyvin jatkaa kiusaa hetken päästä. Leluja on pitkin hyllyjä otettu takavarikkoon ja joskus kun riehuu, yritän rauhoittaa sylissä, jolloin tyytyy sylkemään mun päälle.
Jos jätän huomiotta huonon käytöksen, käy veljensä kimppuun että saa huomiota, ostin yhden kirjan nyt aiheesta (lastenkirjan) muttei ole kauhean kiinnostunut sitä lukemaan.
Toinen kaksosista aggressiivinen
3
288
Vastaukset
- tuplien äiti
Kuin omasta elämästäni tuo esimerkki, kyseessä vain kaksostytöt! Annapa arvaan, että se riehuja on A vauva eli ensin syntynyt? Pitää todellakin paikkaansa, että nämä A-lapset ovat vilkkaampia ja "johtajia" ja B-lapset sitten rauhallisempia seuraajia, veturi ja sen vaunu! Tämä kuulemma jatkuu kaksosten välisissä suhteissa läpi elämän. Meillä tämä toinen neiti helpolla päsmäröi toista ja joudun siihen usein puuttumaan ja pitämään hiljaisemman puolta. Näissä tilanteissa saattaa käydä kimppuuni, purren, potkien jne., mutta olen todennut tämän holdingin eli rauhallisen kiinnipitämisen tehokkaaksi tavaksi rauhoittaa lapsi eli pidän tiukasti sylissäni ja puhelen rauhallisesti, kunnes rauhoittuu. Sylkee ja rimpuilee aikansa, mutta rauhoittuu lopulta. Nykyään näitä riehumisia on vähemmän. Kaksoset saattavat hakea joskus sitä huomiota tuplasti enemmän äidiltä ja isältä, juuri koska ovat kaksosia.
Sen olen huomannut että tuplien kanssa tulee paljon enemmän näitä erillaisia vaikeita tilanteita, kun yksösten kanssa ja niitäkin minulla on useampi. Kaksosten kasvatus on oma taitolajinsa!
Uskon, että kun poikasi kasvavat, terävimmät kulmat hioutuvat pois, kouluikään mennessä helpottaa, näin ainakin tätini mukaan, jolla myös kaksospojat, jotka tappelivat paljon. Ainahan voit kysyä kasvatusneuvolasta myös vinkkejä ja oletko monikkoperheet toiminnassa mukana? Sieltäkin löytyy tukea ja vinkkejä nimenomaan näihin tuplaongelmiin! Onko sulla ketään joka jakaa kasvatusvastuuta? Allekirjoitan täysin sen, että kaksosten kanssa on rankkaa!
Tsemppiä ja voimia sinne!- tuplien äiti
Lisään vielä, että joskushan kaksosista toisella saattaa olla erillaisia oppimis-tai käytöshäiriöitä esim.adhd:ta ym. Tämä ei ole mitenkään tavatonta. Onko tuplasi syntyneet millä viikoilla ja minkä painoisina? Ja onko neuvolassa muuten kaikki mennyt ok?
- Tuplaäiti
Meillä kaksosten väliset kinastelut loppuivat siihen kun hankin heille eri harrastukset ja myöhemmin menivät eri luokalle kouluun. Kerroit, ettei päiväkodissa ole ongelmia, mikä on kertoo tilanteesta paljon. Ovatko kaksosesi kuinka paljon yhdessä vai onko heillä riittävästi omaa aikaa, jotta voivat tuntea itsensä kokonaiseksi myös ollessaan ilman sitä toista puoliskoa? Rauhallisempaa lasta ainainen yhdessä olo ei ehkä häiritse, mutta tätä toistapa se saattaa häiritä. Onko kaksosillasi omat huoneet vai jakavatko he sen keskenään?
Meillä tosiaan auttoi se, että molemmat saivat joka päivä omaa erillistä aikaansa. Monikaan meistä ei jaksa olla toisen kanssa 24 h/7.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746