Hei,
Huomasin täällä vanhan ketjun, jossa oli kerrottu asiasta jotain..
Missähän kaikissa ruoka, ym. on tätä histamiinia? Onko esim. siiderissä?
Hyvin harvoin juon mitään, mutta jo hyvin pienistä määristä tulee migreeni.
Muutenkin migreenipäiviä on paljon ja yleensä useita päiviä peräkkäin.. Täsmälääkkeet vievät sentään kivun pois, mutta olo muuten epänormaali kolmiolääkkeiden jälkeen.
Estolääkkeistä ei ole tullut apua, eikä liioin esim. vitamiineista.
ONKO esim. Camucin oikeasti auttanut ja kuinka pian?
Histamiini
4
1127
Vastaukset
- 1+17
Narskutteletko hampaitasi tai puretko niitä stressatessa yhteen? Mikäli, niin suosittelen hammaslääkärille puhumaan, voi teettää hammaskiskot.
Mulla migreenit loppui seinään, kun sain hammaskiskot. - migarg
Hei,
Itselläni Camucin ei ainakaan auttanut. Ärryin histamiinille asteittain ja lopuksi syötäksi kelpaavia ei migreeniä aiheuttavia ruokia oli kourallinen. Pahin kuitenkin histamiiniherkkydessä on se, että aivot nopeasti oppivat reagoimaan kaikkii ruoka-aineisiin samalla tapaa, eli omalla ajattelulla "tästä varmasti tulee migreeni" voi vahingossa helpottaa kohtauksien syntyä.
Itselläni migreeniä aiheutti helpoiten, rasva (kaikki paistettu), tomaatit (kypsennettynä pahin), juustot, laku salmiakki, kanamuna, lohi, viini, suklaa.. Haastavaa oli kun kaikessa prosessoidussa ruuassa on usein rasvaa (makkarat, pizzat, kalapuikot yms. frittituotteet) samoin kaikki voitaikinapohjaiset leivonnaiset tai rahkapohjaiset piirakat oli ehdottomia kohtauksen aiheuttajia.
Pahimmillaa söin keitettyjä kasviksia, perunaa ja riisiä sekä haudutettuja vähärasvaisia kaloja, sillä kaiken lihan paistamisesta vapautui luontaisesti rasvaa, eikä näin ollen ollut syöntikelpoista.
Itselleni apu kuitenkin löytyi suggestioterapiasta. Noin viiden kerran jälkeen maistelin lihapasteijaa ja mozarellapizzaa sekä koskenlaskijamakaronilaatikkoa mielettömällä nautinnolla. Vapautti elämään ja nauttimaan myös ruokaan liittyvissä sosiaalisissa tilanteissa. Kannattaa kokeilla!- jcbrt554
Epäilin, olinko itse kirjoittanut yo viestin. Listani on niin samanlainen. Kallis Camucin ei auttanut minullekaan. Voitko lähemmin vinkata suggestioterapiastasi, missä olit.
Olin kerran eräällä hypnologilla ja mua rupesi vaan vietävästi naurattamaan ja juoksin ulos... Eli täytyis olla hyvä... - migarg
jcbrt554 kirjoitti:
Epäilin, olinko itse kirjoittanut yo viestin. Listani on niin samanlainen. Kallis Camucin ei auttanut minullekaan. Voitko lähemmin vinkata suggestioterapiastasi, missä olit.
Olin kerran eräällä hypnologilla ja mua rupesi vaan vietävästi naurattamaan ja juoksin ulos... Eli täytyis olla hyvä...Suggestioterapia toimii silloin kun asiakas on tarpeeksi hynoosiherkkä eli pääsee syvään hypnoosiin, jossa voidaan asettaa suggestioita. Itse satun olemaan hyvin herkkä ja pääsen vaivuttamaan itseni hypnoosiin ja näin sain harjoiteltua taitoa, jotta suggestio vahvistuu. Se, että sinua nauratti voi olla joko se, ettet ole herkästi hypnotisoitavissa ja tarvitset siihen paljon harjoitusta eli toistoa toistoa toistoa, tai sitten se, että tapa millä sinua koitettiin vaivuttaa hypnoosiin ei ollut sinulle sopiva. Ammattilainen varmasti löytää eri tapoja kokeilla, jotta sopivan tapa löytyy. Suggestioterapiaa sain henkilöltä, joka on tällä hetkellä muussa työssä, eli ei pidä omaa vastaanottoa enää. Päteviä, toiminnassa olevia suggestioterapiaan koulutettuja voi kysellä Suomen Hypnoosiyhdistyksestä. Itselläni on siis kanssa uuden paikan etsintä varmasti edellä, sillä suggestioita on hyvä vahvistaa. Ja tietysti syvään hypnoosiin pääseminen toisen avulla on uskomattoman rentouttavaa. Itselleni toimi ihan voimavarana arkeenkin.
Suosittelen kuitenkin kärsivällisyyttä ja koittamaan vielä uudemman kerran. Ihan vaan, että pääsisit eroon omasta listastasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1021589
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1251414En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k821250- 621143
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101018Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111989Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall212791Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57763- 120718
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20698