Olen hankkimassa käytettyä Sun Busteria. Mihin kannattaa kiinnittää huomiota Sun Busteria hankittaessa ? Onko totta, että vanhimpien Bustereiden pohjalevyt on kiinnitetty niittaamalla ja siten herkkiä vuotamaan. Mistä vuodesta lähtien Bustereiden pohjat on rakennettu hitsaamalla ? Entä hinta. Missä haarukassa Sun Bustereiden hinnat liikkuvat ?
Sun Buster
6
5494
Vastaukset
- Skipper
Magnum ja ne joilla on "vaatekoko"-merkintä on hitsattu. Vanhassa busterissa voi vuotavien niittien lisäksi olla myös lommolle painunut pohjan takaosa. Aiheuttaa keulan painumista ja roiskimista kovemmassa vauhdissa....
- UFO
Eikös about ´89 lähtien myös vanhemmat mallit kasattu hitsaamalla. Tai ainakin niittejä oli vähemmän..?
- hydratech
UFO kirjoitti:
Eikös about ´89 lähtien myös vanhemmat mallit kasattu hitsaamalla. Tai ainakin niittejä oli vähemmän..?
Kautta aikain on hitsattu vähintään pallesaumat, peräpeili ja keula.
Ainoastaan seuraavissa veneissä on hitsatut pohjajäykisteet:
Buster Magnum (uusi ja vanha)
Buster XXL
Buster XL (uusi ja vanha)
Buster L
Buster M
Buster S (uusi ja vanha)
Muissa Bustereissa pohjajäykisteet on niitattu pohjalevyyn. - UFO
hydratech kirjoitti:
Kautta aikain on hitsattu vähintään pallesaumat, peräpeili ja keula.
Ainoastaan seuraavissa veneissä on hitsatut pohjajäykisteet:
Buster Magnum (uusi ja vanha)
Buster XXL
Buster XL (uusi ja vanha)
Buster L
Buster M
Buster S (uusi ja vanha)
Muissa Bustereissa pohjajäykisteet on niitattu pohjalevyyn.Entäs Buster XS? Hitsattu varmaan sekin...
Sitten kysymys: Onko Buster L muuttunut siitä kun se ekaks tuli markkinoille, uusissa lukee "by Fiskars" tai jotain. Mutta itse vene taitaa olla pysynyt samana?
Buster L lienee C kategoriaan luokiteltu alusta asti, eikö?
Mun `96 vuoden L:ästä en löytänyt mitään noihin luokituksiin viittavaa, lienevät myöhemmin tulleet nuo CE-luokitus-systeemit...? - Bulver
UFO kirjoitti:
Entäs Buster XS? Hitsattu varmaan sekin...
Sitten kysymys: Onko Buster L muuttunut siitä kun se ekaks tuli markkinoille, uusissa lukee "by Fiskars" tai jotain. Mutta itse vene taitaa olla pysynyt samana?
Buster L lienee C kategoriaan luokiteltu alusta asti, eikö?
Mun `96 vuoden L:ästä en löytänyt mitään noihin luokituksiin viittavaa, lienevät myöhemmin tulleet nuo CE-luokitus-systeemit...?Ei kai ole pohjamuoto ja ulkomuoto muuttunut.Mallihan esiteltiin 93-94.Pieniä kosmeettisia muutoksiahan aina uuden vuosimallin kanssa varmaan on tullut.Minulla on vahva "mutu" että seuraavaksi on Buster L:än uusiutumisvuoro.
Buster M:hän uusiutui 2004.
Ja kunhan aivoja ja rahapussia tyhjentänyt XL:än suunnitteluporukka saa voimansa ja rahapussinsa tasapainoon niin eiköhän lähivuosina nähdä uudistunut L.
Tulikohan CE-systeemit 1998??. Kertokaapa joku kun tietää!!
- SunBusterR
hankkia pitkällä rikillä.
Hankin itse viime keväällä jossa on myös kaiteet, tuulilasi ja 30hp kone.
Tuulilasi suojaa hyvin sivu roiskeilta.
Veneeni on vm.-91 ja eikä vuoda. Vanerit ristipää ruuveilla. Pilssipumppulla on kätevä ottaa sadevesi pois. Pohjan v-kulma on 14 ja uuden S:ssän on 15 joten lähes sama aallokossa.
Veneeseen suosittelen 30hp.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1763407Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732171Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii542117- 421998
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4091114Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171029- 47903