Olisinpa niin kiitollinen jos sais asiallisia vinkkejä hyvistä retkistä ja nähtävyyksistä Pattayalla. Tyttökaverin kanssa ollaan menossa talvella toista kertaa Thaimaahan mutta ensimmäistä kertaaa Pattayalle. Eikö siellä ainakin ole joku vesipuisto tai vast. Kiitos etukäteen asiallisille vastaajille.
nähtävyydet/retket?
markkis5
9235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minua ei pidetä asiallisena vastaajana mutta koska olette nuoripari jota suorastaan kadehdin niin voinen Teille hieman höpötellä. Tietenkin netistä saisitte kauniita valokuvia ja osoitteita paikoista mutta eivät ne kerro todellisuudesta yhtään mitään.
Pattiksella on hurjasti koettavaa muutakin kuin baarit ja Walking Street...
Golfia jos pelaatte niin ratoja on useita, erilaisia norsu, ym eläinpuistoja on useita,
2 vesipuistoa, krokotiilifarmi ja miljoonan vuosien kivien puistot pitää nähdä ehdottomasti. Saarilla täytyy käydä, merimatkat ovat unohtumattomia. Niillä saa kalastaa itse, jos on mielipuuhaa niin kannattaa rannalta kysellä edellisenä päivänä ja tilata yksityispaatti. Hinta ei maailmaa kaada, joten muistakaa tinkiä joka paikassa! Jeeppikin on kiva vuokrata, prätkää en suosittele, olen nähnyt kun suomi poika tappoi nuorn thai-pojan ja itse loukkaantui. Oli aika näky paikallaolleelle. Älkää tilatko majoitusta etukäteen; paikanpäällä matkalaukkujen kanssa ollessanne säästätte ainakin 50 %. Majoitustilaa löytyy aina. Taksilla vain jonkun hotellin eteen ja kysymään. Jollei tunnu sopivalta niin 50 m eteenpäin ja uusiksi. Esittelevät Teille aina huoneet etukäteen että kelpaako? Jos aiotte olla ko hotlassa kaksikin viikkoa niin ale on vielä n. 10 %, toinen mokoma jos maksatte etukäteen käteisenä.
Pattis on thaikkujen halvin turistipaikka, kiitos meidän konkareiden jotka olemme pitäneet ne kurissa. Etelän paikoissa hintataso on 2-3 x kovempi koska siellä käy vain perhematkaajia jotka maksavat mitä vain heiltä pyydetään ja pitävät sitäkin edullisena!
Tulette yllättymään iloisesti Pattiksen halpuudesta. Jos näette jossain baarissa lihavan suomalaisjuopon niin rohkeasti moikkaamaan! Tulette saamaan häneltä vinkkejä joilla saatatte säästää useita satoja euroja parilta viikolta.
Toivon Teille hauskaa lomaa, tulette viihtymään Pattiksella!
kiitos vastauksesta. varmasti viihdytään. kumpi vesipuistoista on parempi?
Pattiksellakin oppii liikkumaan mopollakin jos on vähän kokemusta takana.
Paljon nopeampi kuin auto ruuhkassa.
Onnettomuusriski toki on aina olemassa mutta missäpäs ei. Etelällä 28x tarkoittaa Phuketia varmaan sillä tuollaista 2-3 x hintaeroa ei kyllä löydy muualta. Happy houria tosin ei ole joka kaupungissa. Pattiksella se on ennemminkin sääntö.
(Ja olen ollut paikoissa Thaimaassa jotka ovat vielä 2 x Pattayaa halvempia mutta eipä niissä tosin mitään tekemistäkään juurikaan ole ollut)
Tuolla satakunta nähtävyyttä
http://www.pattayaconcierge.com/pattaya-attractions/all-zone-in-pattaya/
Norsufarmeille en itse mene sillä en tykkää siitä että norsuja hakataan piikkikepeillä päähän tottelevaisiksi.
kyselelkää fligt of the gibbon tai miten se kirjoitetaan. kaikki kehunu. ite en oo kerenny ,kun on janottanut aina liikaa. on siis joku liaani juttu viidakossa on kuulemma loistava.
Kiitos huomiostanne. Vesipuistoista Pattaya Park on mennyt vuosien saatossa aina vain huonommaksi. Se siirtyi venäläisomistukseen ja lyövät ruoskaa henkilökunnan selkään ja se näkyy palvelussa. Ovat välinpitämättömiä ja apaattisia. Toisen vesipuiston nimeä en nyt muista mutta on jonkun matkan päästä
Muistakaa Pattayan paras ja edullsin ja viihtyisin ruoka ja juomapaikka nimeltään
Beer Garden.
Iso tuoppi 90 Batia ja ruuat 50 - 300 batiin !
Terassi on hyvä, niin päivällä kuin illalla.
http://www.youtube.com/watch?v=oKezeUfrL-g
Beer Garden on Pattayan parhaimmistoa istua alkuiltaa ystävien tai
tuttavien kanssa ja yksin voi saada seuraa baaritiskiltä.
Voisi verrata Helsingin mummo tunneliin .
Hyvä jengi ja terassipöytä meren vierestä ja taustalla soi aina hyvä musiikki.
Second roadin alussa oikealla on B.O.A.T. rafla jossa kelpo safkat myös pilkkahintaan. Aamiainen 60baht. Noin 120 bahtilla on isonkin miehen maaru täynnä.
Noong jai restaurant 2nd roadilla Tip Plazalla lähellä Mike Shopping Mailia hyvä ja edullinen jossa paikallisia käy myös paljon syömässä.