Keliakia "sairaus"??

iIIuminatus

Taas äsken tuli ihmeellistä posketonta tarinaa Radio Suomessa, jossa koetettiin selittää ,että keliakia muka olisi sairaus, vaikkei ihminen mitään sellaista "sairasta", jos nyt vaan pysyy erossa gluteenipitoisista ruuista!
Ei ihmien sairasta mitään keliakiaa, se ei ole itsenäinen sairaus.

Kyse on vaan gluteenin aiheuttamista aineenvaihduntahäiriöistä. On gluteeni-intoleranssi siis.

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ja sun pointtisi on nyt mikä? Katkeruus keliaakikkoja kohtaan, vai?

    • ???

      Eikä se keliakia varsinkaan ole allergia...

      • .............

        Sekin vielä.

        Kyllä kummastuttaa, kun keliakiaa tunnutaan pitävän nykyään niin "pienenä" juttuna, ettei sille tautiluokitusta edes saisi antaa.

        Itse altistuin viikko sitten. Olimme juoneet miehen kanssa samasta pullosta, kun oli juurisyönyt jotain gluteenipitoista.
        On ollut oikein ratkiriemukas viikko, kipuja riittänyt vaikka muille jakaa ja wc tullut taas erittäin tutuksi. Hyvä kun pari haarukallista on saanut ruokaa syötyä, niin kaikki tulee läpi lähes heti.
        Sanomattakin lienee selvää, että olen ollut sairaslomalla myös.
        Ohutsuoli on myös niin tulehtunut, että tuntuu jatkuvaa jomotusta ja pieni painelu vatsaan tuntuu jo erittäin kipeältä ja sattuu pitkään (lääkärit tykkäävät näköjään jostain syystä tunnustella vatsaa joka helvetin ikinen kerta..).
        Samaten pahimpina päivinä tulee mukaan myös tärähdyskipu, joka tekee kävelemisestäkin aivan helvettiä.

        Voisivat vaan nämä "pöh, ei keliakia ole mikään sairaus" -kaverit pitää vain turpansa kiinni jos eivät mistään mitään tiedä. Hankkikaa vaikka joku harrastus, niin ei tarvitse muiden sairauksia ja kipuja arvostella.


    • ölkjihkjcuhfyy

      Keliakia on autoimmuunisairaus, eikä mikään aineenvaihduntahäiriö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      204
      11863
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6266
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      172
      5194
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      51
      4948
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      48
      4500
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4408
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3890
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3383
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1907
    Aihe