Taas äsken tuli ihmeellistä posketonta tarinaa Radio Suomessa, jossa koetettiin selittää ,että keliakia muka olisi sairaus, vaikkei ihminen mitään sellaista "sairasta", jos nyt vaan pysyy erossa gluteenipitoisista ruuista!
Ei ihmien sairasta mitään keliakiaa, se ei ole itsenäinen sairaus.
Kyse on vaan gluteenin aiheuttamista aineenvaihduntahäiriöistä. On gluteeni-intoleranssi siis.
Keliakia "sairaus"??
4
291
Vastaukset
- ...
Ja sun pointtisi on nyt mikä? Katkeruus keliaakikkoja kohtaan, vai?
- ???
Eikä se keliakia varsinkaan ole allergia...
- .............
Sekin vielä.
Kyllä kummastuttaa, kun keliakiaa tunnutaan pitävän nykyään niin "pienenä" juttuna, ettei sille tautiluokitusta edes saisi antaa.
Itse altistuin viikko sitten. Olimme juoneet miehen kanssa samasta pullosta, kun oli juurisyönyt jotain gluteenipitoista.
On ollut oikein ratkiriemukas viikko, kipuja riittänyt vaikka muille jakaa ja wc tullut taas erittäin tutuksi. Hyvä kun pari haarukallista on saanut ruokaa syötyä, niin kaikki tulee läpi lähes heti.
Sanomattakin lienee selvää, että olen ollut sairaslomalla myös.
Ohutsuoli on myös niin tulehtunut, että tuntuu jatkuvaa jomotusta ja pieni painelu vatsaan tuntuu jo erittäin kipeältä ja sattuu pitkään (lääkärit tykkäävät näköjään jostain syystä tunnustella vatsaa joka helvetin ikinen kerta..).
Samaten pahimpina päivinä tulee mukaan myös tärähdyskipu, joka tekee kävelemisestäkin aivan helvettiä.
Voisivat vaan nämä "pöh, ei keliakia ole mikään sairaus" -kaverit pitää vain turpansa kiinni jos eivät mistään mitään tiedä. Hankkikaa vaikka joku harrastus, niin ei tarvitse muiden sairauksia ja kipuja arvostella.
- ölkjihkjcuhfyy
Keliakia on autoimmuunisairaus, eikä mikään aineenvaihduntahäiriö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 813137
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1631181Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815- 92794